Мобилни пунктове събират лекарства с изтекъл срок на годност

16.10.2024 17:14 Любомира Николаева
Доц.Ангел Кунчев дава старт на кампанията с призив неизползваните медикаменти да не бъдат изхвърляни с битовия боклук или в канализацията.

Събиране и безопасно унищожаване на лекарства с изтекъл срок под мотото "Земята не пие лекарства" започна в София днес на паркинга на "Кауфланд" в Халите. Такива мобилни пунктове ще бъдат организирани на паркингите на магазините на веригата и на 19 октомври  - в столичния кв. „Младост – 3" на бул. „Филип Аврамов" 3, на 26 октомври в Пловдив на ул."Македония" 97 Б  и на 2 ноември във Варна на ул. „Христо Смирненски" 2.

Старт на кампанията даде главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Министерството на здравеопазването е партньор в инициативата на фармацевтичената компания "Боарон" и търговската верига "Кауфланд" в България. Независимо дали лекарствата попадат в почвата или в канализацията, бактериите, които влизат в контакт с тях с времето развиват устойчивост към медикаментите, които трябва да ги убиват. Така патогените от околната среда, които в някакъв момент може да ни разболеят, стават резистентни, по-силни от съществуващите терапии. А част от препаратите, които трябва да спасяват живот, се обезсилват. Затова неизползваните лекарства трябва да бъдат изгаряни по реда на унищожаване на опасни за здравето отпадъци.

Доц. Кунчев цитира статистиката, че България е сред държавите с прекомерно и неправилно използване на антибиотици. И даде фрапиращи примери. 

Има дори хора, които, като видят, че изнита срока на годност, ги пият, за каквото им хрумне, за да не се хвърлят. Или прекратяват приема, щом се почувстват по-добре, низависимо, че са им предписани за по-дълъг срок. И двата примера работят за антибиотичаната резистентност, обясни главният държавен здравен инспектор.

По официални данни от Световната здравна организация само през 2019 г. 5 милиона души са загубили живота си заради антибиотична резистентност. Очаква се броят на нелечимите инфекции да се удвои в рамките на следващите 25 години. 

Други от Докторе кажи

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

Издадоха визата за проектиране за националната детска болница в София

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова връчи на изпълнителния директор на „Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД д-р Влатко Глигоров визата за

>