Протест срещу издигането на Сарафов за кандидат за главен прокурор
Протест срещу издигането на Борислав Сарафов като кандидат за главен прокурор. Той е и единствената номинация за нов обвинител номер 1 в процедурата, която тече във Висшия съдебен съвет. Демонстрацията е организирана от Инициатива „Правосъдие за всеки" и е под наслов: „Кой прегрупира главните прокурори?"
„За съжаление се повтарят някои събития от преди 5 години, когато беше изборът на Иван Гешев за главен прокурор. Сега отново имаме кандидатура, която макар и да не е съвсем същата, е поне още толкова спорна, най-вече заради личните качества на кандидата, негови обвързаности и по наше мнение неговата непригодност да заеме този пост. Все пак да се мотивирам, да кажа той не е разсеял съмненията, които всъщност само се потвърждават за свои много тесни контакти и връзки с така да се каже „Кръстника на семейството" в съдебната власт, на това сенчесто семейство - Пепи Еврото и също така не е разсеял съмнения за връзки със задкулисието", заяви адвокат Емил Георгиев, инициатива „Правосъдие за всеки".
Сарафов беше номиниран за титуляр на поста и ако бъде избран на 16 януари догодина, ще го заема в следващите 7 години. Толкова е мандатът на обвинител №1.
С последните промени в съдебния закон са нужни най-малко 13 гласа "за". Допреди година бяха необходими 17. Номинирането на Сарафов беше направено в последното от четирите възможни заседания на Пленума на ВСС и не е особено голяма изненада. От юни миналата година той е и.ф., след като Иван Гешев беше отстранен от поста. От ПП-ДБ обявиха, че ще сезират Конституционния съд за избора, но тъй като нямат нужните 48 гласа, търсят още 9 депутати, които да подпишат искането им. То обаче може и да не се отрази на хода на процедурата. Досега практиката на кадровия орган е да спира даден казус, когато има висящо дело в Конституционния съд, но едва след като искането е допуснато за разглеждане. За да бъде направено това обаче, много е важно как ще бъде формулиран въпросът към Конституционния съд.