Парадокс – на Запад цените на жилищата падат, но на Изток се качват

15.10.2024 09:31 Христо Николов
Новото строителство в България все още не може да задоволи напълно търсенето и това е допълнителен фактор, който помпа цените на имотите.

За 10 години заплатите ни растат почти двойно, колкото и имотите

Източна Европа от изоставащ район в сравнение със Западна се оказа, че вече излиза далеч напред. Поне това показват част от данните на Евростат.

Преди няколко месеца стана ясно, че икономиките на страните от Източна и Южна Европа растат, докато в развитите като Германия, Франция и др. има спад.

Сега тази тенденция се затвърждава и при жилищата. Рекордите в ръста на цените на имотите се държат само от източноевропейски държави. А сред тях рязко се открояват Полша и България, където жилищата поскъпват съответно със 17,7 и 15,1 на сто през второто тримесечие спрямо година назад. Следват Литва (10,4%), Хърватия (10%) и Унгария (9,8%).

Цените на жилищата в ЕС нарастват средно с 2,9%. Но в Западна Европа в много страни те поевтиняват: Люксембург (-8,3%), Финландия (-4,8%), Франция (-4,6%) и Германия (-2,6%).

Имотният бум в Полша се обяснява с нарастването на доходите - там заплатите са се вдигнали повече от два пъти за последните две години. За същия период цените на жилищата също са се удвоили.

Втори фактор, който влияе, е значителният приток на чужденци, което повишава търсенето. В момента броят на работещите легално в Полша чужденци надхвърля 1 млн. души, а търсенето на апартаменти и къщи надвишава 1 милион.

В България поскъпването на имотите също се обяснява с вдигането на доходите.

При това у нас средната заплата преди 10 години беше 939 лв., докато в момента е 2276 лв., т.е. за това време се е увеличила със 142%, което е приблизително два и половина пъти. За този период цените на жилищата също са се удвоили.

В България обаче има и друг фактор - ние бяхме почти единствената държава в Европа и единствена в ЕС, в която лихвите по ипотечните кредити почти не бяха засегнати от увеличението, което имаше в останалите държави. У нас те все още са под 3%. 

Други от От страната и света

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

Верижна катастрофа на бул. "Цариградско шосе" в София

Верижна катастрофа на бул. "Цариградско шосе" в София. Инцидентът се е случил пред Полиграфическя комбинат.\ Движението е затруднено, на булеварда има задръстване, пише NOVA

>