Младите българи най-тревожни да не останат без пари, 37% признават зависимост от алкохол (Обзор)

01.10.2024 21:00 Елица Чупарова
Проучването на “Тренд” е представително за българи между 15 и 29 г.

Младите българи са изключително тревожни за финансовото си бъдеще.

Дори сред тези с месечен доход над 2000 лв.

49% изпитват страх от проблем, а общо в групата от 15 до 29 години 45% посочват, че най-голямото им притеснение в бъдеще са финансовите проблеми.

Това показват резултатите от първото по рода си национално представително изследване “Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи”. То е изготвено от агенция “Тренд” по поръчка на Сдружение “Мрежа за развитие на личността и талантите” и е представително за българите на възраст 15-29 г.

Отглеждаме тревожно поколение, което се страхува как ще се справи финансово. В другите държави няма такава тревожност, когато говорим за финансова стабилност, коментира социологът от “Тренд” Евелина Славкова.

Сериозен дял в тревожността на младите заема страхът, че няма да се справят в училище или на работното място - 27%.

Почти толкова (26%) най-много се боят от болести, а 22 на сто -

да не разочароват близките си

Отделно почти всеки 4-и се страхува от неуспехи в кариерата. Вероятно във връзка с тази висока тревожност младите българи развиват зависимости. Повече от 1/3 признават зависимост към алкохол (37%). 24% декларират към тютюнопушенето, а 7% употребяват марихуана, като я смятат за безобиден начин да разпускат - “лек” наркотик, който не вреди.

4% са наркозависимите според изследването, 3% признават пристрастеност към хапчета и упойващи вещества, а 1% - към балоните с райски газ. Откроява се и

голяма група зависими към храна - 15%, и още толкова към хазарт

Семейството е опората за българите под 29 г. Близо 60% търсят неговата и на роднини подкрепа при психологически проблеми, а 47% - съвет от приятели. Едва 2 на сто се обръщат към специалист. У нас още има стигма към това да потърсиш психолог или психотерапевт за помощ, коментира Славкова.

Само 9% от младите споделят винаги за проблемите си. 29% го правят често, а 39%- само понякога. Притесняват се от критика и подигравка, да не бъдат сметнати за слабохарактерни.

Всеки 4-и е бил жертва на физическа агресия, 21% - на такава в интернет

Един от 10 е преживял домашно насилие, 3% - сексуален тормоз.

80% не са запознати с вариантите за подкрепа от държавните институции. Младите искат повече програми за психологическа подкрепа в училище и университета, мерки срещу онлайн тормоза и насилието, кампании срещу зависимостите.

Добрата новина е, че повечето младежи са израсли в дом, който им дава усещане за сигурност. 49% определят влиянието на семейството върху емоционалното им състояние и стабилност като изцяло позитивно, а едва 8% - като отрицателно. И цели 62% от младите като цяло са оптимистично настроени за своето бъдеще.

Младите са системно неглижирани, показателите в картината от това изследване са хронични. България има нужда от цялостна програма за психично здраве, коментира клиничният психолог Пламен Димитров.

Други от От страната и света

Транспортират болни деца от Перник до София заради временен недостиг на лекари

Болни деца от Перник, които се нуждаят от хоспитализация или от спешна консултация с цел додиагностициране, ще бъдат транспортирани с линейки до най-близките здравни заведения в София, разпореди РЗИ

Хванаха пиян румънски шофьор и крадци при спецакция край Добрич

Пиян румънски шофьор, дрога и крадци от домове за задържани в Добричко, съобщават от Областната дирекция на МВР. Съгласно заповед на главния секретар на МВР на територията на Областната дирекция на

Пуснаха за домашно лечение двама от пострадалите при влаковата катастрофа край София

За домашно лечение са освободени от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ двама мъже, пострадали при катастрофата между два влака край София, съобщиха от лечебното заведение. Мъжете са на 43 години и 44 години

Хванаха бивш затворник, обирал църкви и магазини в столицата

Арестуваха 38-годишен мъж за обири на църкви и магазини в София. Той бил задържан след поредното посегателство в ж.к. "Лагера". Мъжът първо задигнал дарения от местния храм

Желязков получи властта от Главчев: Не очакваме нито 100 дни толеранс, нито милост от опозицията

Мисля, че това за стоте дни толеранс (на новото правителство -б.р.) отдавна остана в миналото. Не очакваме нито толеранс, нито милост от опозицията.  Това заяви премиерът Росен Желязков на

>