Борис Велчев, Теодора Димова, проф. Владимир Чуков и проф. Иво Петров станаха член-кореспонденти на БАН (Обзор)

29.09.2024 21:56
Българска академия на науките. СНИМКА: Фейсбук на БАН
Борис Велчев
Теодора Димова
Иван Илчев
Иван Гранитски

11 са новите академици, сред тях проф. Иван Илчев и Иван Гранитски

Бившият главен прокурор Борис Велчев, писателката Теодора Димова, международният изследовател проф. Владимир Чуков и кардиологът проф. Иво Петров вече са член-кореспонденти на БАН. Те бяха избрани заедно с още 17 учени и общественици във вота за нови членове и кореспонденти на академията, който продължи от 24 до 28 септември.

Велчев и Чуков са член-кореспонденти в област “Хуманитарни и обществени науки”. Проф. Чуков е преподавател и автор на мултидисциплинарни изследвания, голяма част от които посветени на радикалния ислямски фундаментализъм. Борис Велчев е един от най-авторитетните имена в наказателноправната наука.

В област “Изкуства и изкуствознание” за член-кореспондент е избрана Теодора Димова. Дъщерята на писателя Димитър Димов е журналист, преводач, автор на 12 книги и 9 пиеси, превеждани в чужбина. Освен нея в тази област член-кореспондент е и художничката Живка Маринова.

Известният кардиолог проф. Иво Петров разработва иновативни методи в областта на ендоваскуларната кардиология, въвел е множество иновативни терапевтични методи.

Освен него в областта на медицинските науки член-кореспондент е и Славчо Томов.

В областта на математическите науки за член-кореспонденти са избрани Людмил Кацарков, Петър Бойваленков, Надежда Рибарска; на физическите - Николай Недялков и Евгени Семков; на химическите - Георги Вайсилов и Петър Петров; на науките за Земята - Даниела (Нели) Йорданова и Николай Бонев; на инженерните - Георги Д. Тодоров; на биологическите - Сорен Хайрабедян и Виолета Великова; на аграрните - Иван Атанасов и Илия Цачев; в категория до 50 г. - фармакологът Георги Момеков.

11 пък са новите академици на БАН.

Иван Илчев е избран за академик в областта “Хуманитарни и обществени науки”. Проф. Илчев е преподавател, а научната и научно-приложната му дейност са съсредоточени в историята на България, Балканите и Европа от Берлинския конгрес до края на Втората световна война.

Заедно с него в тази област академик вече е и Иван Русчев, който изследва фундаментални проблеми на българското частно право.

Писателят Иван Димитров-Гранитски стана академик в областта “Изкуства и изкуствознание”.

Другите избрани за академици от БАН тази година са: Стефан Иванов (математически науки); химически науки - Вася Банкова и Тони Спасов; Александър Драйшу (физически науки); Петко Хр. Петков (инженерни науки); Илза Пъжева (биологически науки); в аграрни и лесовъдни науки - Христо Найденски и Иван Илиев.

Други от Просветни

Наталия Киселова беше отличена на 30-ата годишнина на Студентския дипломатически клуб при СУ (Снимки)

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова участва в тържественото отбелязване на 30-ата годишнина от създаването на Студентския дипломатически клуб при Софийския университет „Св

Днес за девети път - Академичните оскари (Графика)

Най-смисленото състезание - благородна конкуренция между тези, които водят напред духа и интелекта на нацията Днес от 14 в NV Tower в София на бул. "Г. М

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

>