“Разходи се с кардиолога си” на 29 септември - Световния ден на сърцето

29.09.2024 07:00
Традиционна инициатива в Световния ден на сърцето е осветяване в червено на емблематични сгради в големите градове, сред които тази година е НДК.

Под мотото "Действай със сърце" хора и институции в цял свят се обединяват за профилактика на най-масовите заболявания

"Разходи се с кардиолога си" - това е новата инициатива на Дружеството на кардиолозите в България (ДКБ) в Световния ден на сърцето – 29 септември.

Световният ден на сърцето се отбелязва вече 24 г. от Световната сърдечна федерация с цел да активира възможно най-много хора и институции в цял свят за действия за укрепване на сърдечно-съдовото здраве. Мотото тази година е "Действай със сърце".

В София кардиолозите от ръководството на ДКБ ще очакват желаещите за разходка в 12 ч до фонтана на входа на Южния парк. Целта е да се постави акцент върху

редовната умерена физическа активност – основен фактор за профилактика

на сърдечносъдовите заболявания. Участниците ще имат възможност да разговарят с лекарите и да получат информационни материали.

Традиционна инициатива в Световния ден на сърцето е осветяване в червено на емблематични сгради в големите градове, сред които тази година са НДК, Домът на културата в Пловдив, Кеят на Морската градина в Бургас, хълмът Царевец във Велико Търново, галерия "Светлин Русев" в Плевен, Пантеонът на възрожденците в Русе и др.

За първи път тази година ще има шоу с 50 дрона, които ще "изрисуват" сърце в небето над НДК около 21 ч на 29 септември.

Основен приоритет през 2024 г. е стартът на насочено към сърдечносъдовата профилактика здравно образование в ученическа възраст. Седмица на сърцето ще бъде проведена в училищата в периода 30 септември - 4 октомври в сътрудничество с Министерството на образованието и науката. В специален час на класа учениците ще бъдат запознати с основните рискови фактори за сърдечносъдовото здраве и ключовите полезни навици, с които да го пазят и укрепват през целия живот.

Сърдечносъдовите заболявания продължават да бъдат водещата причина за смърт у нас и в света. Голяма част от този тип загуба на живот е предотвратима. Единственият начин за това, както и за намаляване броя на тежко протичащите сърдечносъдови заболявания е активната профилактика от най-ранна възраст.

Нейната цел е да бъде установен здравословен начин на живот с физическа активност, балансирано хранене, редовни профилактични прегледи, борба с наднорменото тегло и хипертонията, недопускане на вредни навици като пушене, употреба на алкохол, мазнини и сол и др.

Други от Докторе кажи

Лекарският съюз: Не може да има амбулаторни практики без общопрактикуващ лекар

Българският лекарски съюз (БЛС) категорично не е съгласен лекарската дейност в амбулаторните практики да се извършва от медицински персонал с по-ниски професионални умения

Увеличават се отсъстващите по болест ученици в област Хасково

Увеличават се отсъстващите по болест от занятия ученици в област Хасково, съобщиха от Регионалното управление на образованието към Министерството на образованието и науката

Пострадалият при влаковата катастрофа, настанен в ИСУЛ, е с опасност за живота

59-годишният мъж, който пострада при сблъсъка между два товарни влака вчера и беше докаран от екип на СМП в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", остава в много тежко състояние, с опасност за живота

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

>