Три социални услуги в един проект помагат на деца и семействата им в Ловеч

26.09.2024 07:45 Росица Христова
Сградата на Центъра е напълно обновена. Изглежда прекрасно и отвън, и отвътре
“Нашите деца са истински творци”, показва ни рисунките управителят Мария Недялкова.
Илия перфектно се справя с таблета и видеоигрите.
27-годишната Елена приготвя вкусни сладкиши и е пръв помощник на персонала.

Един проект, три социални услуги и много възможности за деца и младежи с увреждания. Това със задоволство отчитат от общинската администрация в Ловеч. Проектът е "Подкрепа за деинституционализация на грижите за деца в град Ловеч", финансиран по ОП "Региони в растеж", а общата му стойност е 939 989 лева.

"По проекта е изградена база, в която се предоставят услуги в общността за подкрепа на децата и семействата с цел превенция на рисковете и създаване на условия, които в най-голяма степен отговорят на индивидуалните потребности на децата и гарантират техните права и интереси", казва Нора Петкова, началник на отдел "Стратегическо планиране и програмиране". Тя ни насочва към

Дневния център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства,

където е извършено най-значимото подобрение. Преди години бившата детска ясла "Патиланци", намираща се в жк "Здравец", бе превърната в дневен център. Управител е Мария Недялкова, която е от достойните българи на "24 часа".

"Сградата беше силно амортизирана и опасна за експлоатация. По време на строително-ремонтните работи се извърши частично събаряне на прегради и изграждане на нови щендерни от гипсокартон, укрепване на провисванията с метална конструкция, външно топлоизолиране, с което е подобрена енергийната ефективност и други дейности", обяснява Катя Колева-Михайлова, главен експерт "Медико-социални дейности".

Тя и Валерия Баръмова, началник на отдел "Здравеопазване, социални и младежки дейности и спорт", са ръководители на проекта.

Дневният център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства е с капацитет 30 места за дневна грижа и 60 места за консултативни услуги. По-малките посещават детска градина до 11 часа, после ги превозват със специално оборудван микробус до центъра, където обядват и започват занимания. С учениците се процедира по същия начин. 

Персоналът е от 15 души и включва рехабилитатор, логопед, специален педагог, социален работник, възпитатели, трудотерапевт и санитари. Центърът е разположен на първия етаж на сградата.

В него са обособени помещения за групова и индивидуална работа, зала за лечебна физкултура/кинезитерапия и психомоторика, психосензорна стая, кабинет за логопед/психолог, стая за персонала, дневна с кухненско помещение и спомагателни помещения.

На втория етаж на сградата е преходното жилище с 3 спални помещения за двама обитатели, с преддверия и санитарни възли с бани, две от които са за деца с мобилни затруднения, две спални помещения за по един обитател и санитарни възли с бани, кухня и трапезария, дневна стая, втора дневна стая, отделена с плъзгаща преградна стена, стая за персонала, санитарен възел и перално помещение. 

"Като родител на дете с увреждане и управител на центъра благодаря на общината, че реализира този проект. А

услугата беше много необходима,

защото първият дневен център в Ловешкия регион е създаден преди 27 г. Там нашите деца пораснаха и имат други мечти и занимания. Нямаше услуга дневна грижа за малки деца с различни увреждания", казва Мария Недялкова.

И допълва, че родителите и персоналът са получили напълно реновирана и оборудвана сграда с всичко необходимо за заниманията на децата съобразно с техните потребности.

Недялкова дава за пример психосензорната стая, която служи за стимулиране на двигателната активност, сетивните системи, когнитивните процеси, взаимодействието и комуникацията, спомага за опознаване на заобикалящата действителност и развиване на инициатива, автономност и адаптивни възможности.

Предназначена е за деца с детска церебрална парализа, синдром на Даун, умствена изостаналост, аутизъм, хиперактивност, тревожност и стрес и др.

Стаята е оборудвана с ултравиолетов панел с 5 вида аксесоари, вдлъбнато и изпъкнало огледало, което създава интересни холографски изображения и звездно небе. 

В центъра е създадено ателие за обучение в трудови умения

за децата над 16 г. В него те биват приучавани на хигиенни навици, да готвят, да пускат миялна машина и други полезни неща. Варят сладка, които подаряват на гостите си. Майсторят красиви сувенири и картички, рисуват керамика.

Всичко, създадено от тях, се предлага на благотворителни базари, а със събраните средства се организират екскурзии за творците.

"Обслужваме деца с увреждания не само от Ловеч и общината, а и от близките градове Летница и Угърчин", допълва Мария Недялкова. А 27-годишната Елена е живяла в институция във Видин, преди да бъде настанена в център от семеен тип в Ловеч.

Денят минава в полезни занимания и усвояване на нови умения. Тя с радост показва току-що приготвения сладкиш. Кани ни на кафе и споделя, че денят минава по-бързо сред хората, които са станали нейно семейство. Момичето с охота помага в кухнята, но не само. Успокоява момченце с аутизъм, като кротко му говори.

"Нашите деца и младежи си знаят рутината

Сутрин, без трудотерапевтът да им напомня, сменят кърпи, пускат съдомиялната - имат вече изградени навици. Имаме обратна връзка с екипите в центровете за настаняване от семеен тип", казва възпитателката Силвия Станева.

В рамките на проекта е извършено преустройство, изграждане, ремонт и оборудване на социалната инфраструктура, необходима за създаване и функциониране на преходно жилище за деца от 15 до 18 г., с капацитет 8 места.

Извършено е и преустройство на административно помещение на партерен етаж за надграждане дейността на "Център за обществена подкрепа" и осигуряване на 4 места за кризисно настаняване.

Следващ обект по проекта е апартамент - общинска публична собственост, за обособяване на т.нар. наблюдавано жилище за младежи от 18 до 21 г. с капацитет 6 места.

Ще има и обект на интервенция по проекта, който е помещение, предвидено за разширяване на центъра за обществена подкрепа. С изпълнението му се реализира преустройство и надграждане на дейността, където е изнесена основната дейност на този център.

От 1 септември 2021 г. трите нови социални услуги са разкрити като държавно делегирана дейност и са предоставени от община Ловеч. А това пък е направило живота на децата с увреждания и семействата им по-смислен и добър.

Други от От страната и света

Папа Франциск е пострадал след падане в резиденцията си

Папа Франциск е наранил дясната си предмишница след падане в резиденцията си, но не е получил фрактури, съобщиха днес от Ватикана, предадоха Ройтерс и БТА

Повишават цените на билетите в столичния зоопарк

Столичният общински съвет прие цените на билетите в Софийския зоопарк да бъдат повишени. Така билетът за деца вече ще бъде 5 лв., вместо досегашните 2, а този за възрастни- 10 лв., вместо 4

Петролът на ОПЕК докосва 82 долара за барел

Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера се покачи до 81,66 долара за барел, информира днес петролният картел на сайта си

След гонка в София задържаха Мони Терориста, обрал магазин до "Пирогов"

Бандит с прякор Мони Терориста бе задържан след гонка в столичния кв. "Овча Купел". Той бил преследван от криминалисти на 6-о РУ и СДВР заради въоръжен грабеж

Иван Иванов пое поста в МРРБ от Коритарова: Приоритет ще бъде борбата с безводието

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов пое поста от предшественика си инж. Виолета Коритарова. Тя връчи на новия министър символичния ключ на ведомството и му подари

>