Три социални услуги в един проект помагат на деца и семействата им в Ловеч
- Центърът е с капацитет 30 места за дневна грижа и 60 - за консултативни услуги
- Психосензорната стая е за стимулиране на двигателната активност, сетивните системи и когнитивните процеси
Един проект, три социални услуги и много възможности за деца и младежи с увреждания. Това със задоволство отчитат от общинската администрация в Ловеч. Проектът е "Подкрепа за деинституционализация на грижите за деца в град Ловеч", финансиран по ОП "Региони в растеж", а общата му стойност е 939 989 лева.
"По проекта е изградена база, в която се предоставят услуги в общността за подкрепа на децата и семействата с цел превенция на рисковете и създаване на условия, които в най-голяма степен отговорят на индивидуалните потребности на децата и гарантират техните права и интереси", казва Нора Петкова, началник на отдел "Стратегическо планиране и програмиране". Тя ни насочва към
Дневния център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства,
където е извършено най-значимото подобрение. Преди години бившата детска ясла "Патиланци", намираща се в жк "Здравец", бе превърната в дневен център. Управител е Мария Недялкова, която е от достойните българи на "24 часа".
"Сградата беше силно амортизирана и опасна за експлоатация. По време на строително-ремонтните работи се извърши частично събаряне на прегради и изграждане на нови щендерни от гипсокартон, укрепване на провисванията с метална конструкция, външно топлоизолиране, с което е подобрена енергийната ефективност и други дейности", обяснява Катя Колева-Михайлова, главен експерт "Медико-социални дейности".
Тя и Валерия Баръмова, началник на отдел "Здравеопазване, социални и младежки дейности и спорт", са ръководители на проекта.
Дневният център за подкрепа на деца с увреждания и техните семейства е с капацитет 30 места за дневна грижа и 60 места за консултативни услуги. По-малките посещават детска градина до 11 часа, после ги превозват със специално оборудван микробус до центъра, където обядват и започват занимания. С учениците се процедира по същия начин.
Персоналът е от 15 души и включва рехабилитатор, логопед, специален педагог, социален работник, възпитатели, трудотерапевт и санитари. Центърът е разположен на първия етаж на сградата.
В него са обособени помещения за групова и индивидуална работа, зала за лечебна физкултура/кинезитерапия и психомоторика, психосензорна стая, кабинет за логопед/психолог, стая за персонала, дневна с кухненско помещение и спомагателни помещения.
На втория етаж на сградата е преходното жилище с 3 спални помещения за двама обитатели, с преддверия и санитарни възли с бани, две от които са за деца с мобилни затруднения, две спални помещения за по един обитател и санитарни възли с бани, кухня и трапезария, дневна стая, втора дневна стая, отделена с плъзгаща преградна стена, стая за персонала, санитарен възел и перално помещение.
"Като родител на дете с увреждане и управител на центъра благодаря на общината, че реализира този проект. А
услугата беше много необходима,
защото първият дневен център в Ловешкия регион е създаден преди 27 г. Там нашите деца пораснаха и имат други мечти и занимания. Нямаше услуга дневна грижа за малки деца с различни увреждания", казва Мария Недялкова.
И допълва, че родителите и персоналът са получили напълно реновирана и оборудвана сграда с всичко необходимо за заниманията на децата съобразно с техните потребности.
Недялкова дава за пример психосензорната стая, която служи за стимулиране на двигателната активност, сетивните системи, когнитивните процеси, взаимодействието и комуникацията, спомага за опознаване на заобикалящата действителност и развиване на инициатива, автономност и адаптивни възможности.
Предназначена е за деца с детска церебрална парализа, синдром на Даун, умствена изостаналост, аутизъм, хиперактивност, тревожност и стрес и др.
Стаята е оборудвана с ултравиолетов панел с 5 вида аксесоари, вдлъбнато и изпъкнало огледало, което създава интересни холографски изображения и звездно небе.
В центъра е създадено ателие за обучение в трудови умения
за децата над 16 г. В него те биват приучавани на хигиенни навици, да готвят, да пускат миялна машина и други полезни неща. Варят сладка, които подаряват на гостите си. Майсторят красиви сувенири и картички, рисуват керамика.
Всичко, създадено от тях, се предлага на благотворителни базари, а със събраните средства се организират екскурзии за творците.
"Обслужваме деца с увреждания не само от Ловеч и общината, а и от близките градове Летница и Угърчин", допълва Мария Недялкова. А 27-годишната Елена е живяла в институция във Видин, преди да бъде настанена в център от семеен тип в Ловеч.
Денят минава в полезни занимания и усвояване на нови умения. Тя с радост показва току-що приготвения сладкиш. Кани ни на кафе и споделя, че денят минава по-бързо сред хората, които са станали нейно семейство. Момичето с охота помага в кухнята, но не само. Успокоява момченце с аутизъм, като кротко му говори.
"Нашите деца и младежи си знаят рутината
Сутрин, без трудотерапевтът да им напомня, сменят кърпи, пускат съдомиялната - имат вече изградени навици. Имаме обратна връзка с екипите в центровете за настаняване от семеен тип", казва възпитателката Силвия Станева.
В рамките на проекта е извършено преустройство, изграждане, ремонт и оборудване на социалната инфраструктура, необходима за създаване и функциониране на преходно жилище за деца от 15 до 18 г., с капацитет 8 места.
Извършено е и преустройство на административно помещение на партерен етаж за надграждане дейността на "Център за обществена подкрепа" и осигуряване на 4 места за кризисно настаняване.
Следващ обект по проекта е апартамент - общинска публична собственост, за обособяване на т.нар. наблюдавано жилище за младежи от 18 до 21 г. с капацитет 6 места.
Ще има и обект на интервенция по проекта, който е помещение, предвидено за разширяване на центъра за обществена подкрепа. С изпълнението му се реализира преустройство и надграждане на дейността, където е изнесена основната дейност на този център.
От 1 септември 2021 г. трите нови социални услуги са разкрити като държавно делегирана дейност и са предоставени от община Ловеч. А това пък е направило живота на децата с увреждания и семействата им по-смислен и добър.