КНСБ предлага по-високи вноски за пенсия и нова формула за минималната заплата

25.09.2024 20:15

КНСБ с искания за приоритетни политики към следващото правителство. Те са насочени към икономическата и подоходната политика, социалната сигурност, зеления и дигитален преход и пазара на труда.

От синдиката предлагат промени в данъчната политика - възстановяване на ДДС ставката за всички сектори на 20%, увеличаване на корпоративния данък на 15%, както и на данък "Общ доход", но с въвеждането на необлагаем минимум.

КНСБ настоява за ръст в максималния осигурителен доход с 14% и през следващата година да бъде 4275 лв. Да продължи да се използва т. нар. "швейцарското правило" при определяне на пенсиите и през следващата година да нарасне с 8,7%.

Минималното обезщетение за безработица да нарасне от 18 на 21 лв. Синдикатите искат и стъпаловидно увеличение на вноските за фонд "Пенсии" и втория стълб на пенсионната система с 1% през една година. Целта е в следващите 20 години вноските в двата фонда да се увеличат да достигнат 10%.

Ускорени стъпки за присъединяване на страната към еврозоната, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и сухопътния Шенген искат от КНСБ.

"Чрез тези възможности, които ще ни се дадат там БВП на населението да стигне поне 67% от средноевропейските равнища", обясни президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Очакват от служебното правителство и използване на официална методология за изчисление на "Заплата за издръжка" по методологията на МОТ, която измерва разходите за храна, образование, здравеопазване и за жилище.

"Всички включително и нашите синдикални организации се включиха в МРЗ и СРЗ и викат - трябва да сме отгоре - това е пагубно. Това ще ни погуби. Няма начин да издържи нито бюджета нито пазара на труда", обясни Пламен Димитров.

Синдикатите настояват за увеличение на МРЗ за следващата година и влязоха в задочен спор с работодателите.

"Твърденията, че когато МРЗ стане 1077 лв. и се увеличи, ще стане 80% от МРЗ във Видин, са неверни от 1 януари съотношението към тогавашната средна е 56-57% в градовете с най-ниски средни заплати, а до март-април това съотношение ще е паднало под 50% средно годишно пак няма да сме на 50% и в момента не сме просто има голям лаг", каза Любослав Костов, който е главен икономист на КНСБ.

"Когато се ползват статистически данни те се ползват за минал период и с известно закъснение. Формулата, по която се изчислява МРЗ според нас не отговаря на международни актове, които България е ратифицирала Конвенция 131 на МОТ, която казва, че МРЗ трябва да се определя на база на социално-икономически критерии. Във формулата основна МРЗ на 50% брутна средна работна заплата не се отразяват никакви икономически критерии", обясни Добрин Иванов, който е изпълнителен директор на АИКБ.

Според синдикатите, именно вътрешното потребление стимулира икономическия растеж в страната, докато работодатели посочват, че бързото ѝ нарастване води и до отлив на инвеститори и повече сива икономика.

"Причината в момента икономическия растеж да е 1,9% през второто тримесечие, а не 0,8% както е в Европа е, че потреблението помпа растежа в България", допълни Костов.

"Това, което сме посочили също е, че непремереното бързо увеличение на МРЗ има съществени негативни последици за пазара на труда и за икономиката на България. На първо място някои чуждестранни инвеститори обявиха затварянето на производствените си база в страната, към дестинации, където предлагат по-ниски МРЗ", коментира Иванов.

За реформа в осигурителните вноски за пенсиите настояват от КНСБ.

"От следващата година увеличение на осигурителната вноска, всяка година през година с един процентен пункт", каза Пламен Димитров, цитиран от БНТ.

Крайната цел е до 2045 г. да се стабилизират капиталовите схеми, при което Държавния фонд "Пенсии" да осигурява 55% заместване на последния получаван доход, втория стълб да дава 15-20 на сто, а третия – добавка от 10 процента. Така пенсионираното лице да получава между около 85% заместен доход като пенсия.

Други от От страната и света

Май едни сиви 35 млрд. лв., скрити в каси и дюшеци, заплашват еврото

В обращение са почти 31 млрд. лева - за година са се увеличили с 2 милиарда Натискът на сивите пари може да се отрази в общо поскъпване, финансисти очакват бум в цените на имотите в последните месеци

Експерти обсъждат перспективите пред туристическия сектор след присъединяването ни към Шенген

Българският съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА) организира днес кръгла маса на тема "България в Шенген - предизвикателства и възможности за туризма"

Затварят тунел „Железница“ в посока София днес от 9 до 17 часа

Днес, 28 януари, от 9 до 17  часа се ограничава движението през тунела „Железница" на автомагистрала (АМ) „Струма" в посока София, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура"

Очаква се днес Съветът за съвместно управление да обсъди бюджета за 2025 г.

Очаква се днес Съветът за съвместно управление да обсъди държавния бюджет за 2025 г. В него влизат представители на парламентарните групи от управляващото мнозинство – ГЕРБ-СДС

Пожар в центъра на Варна, горя бившето помощно училище

Пожар избухна рано тази сутрин в бившето помощно училище във Варна, съобщи Нова тв. То се намира близо до центъра на града, до сградата на кино "Тракия"