Намерена е главата на втората статуя, открита в Хераклея Синтика (Обзор)

24.09.2024 01:00 Тони Маскръчка
Проф. Вагалински занесе находката в музея на Петрич.
В петък археолози се натъкнаха на втора статуя в Големия канал на античното селище край Петрич.

Мистериите в античния град Хераклея Синтика започват бавно да се разплитат.

"В понеделник бе намерена главата на втората статуя в Хераклея Синтика. Тя бе в противоположния край на Големия канал и далеч от статуята, но е положена така, че да гледа към нея. Това едва ли е случайно", каза проф. Людмил Вагалински, ръководител на археологическия екип в региона.

В понеделник следобед главата бе пренесена в музея в Петрич от проф. Вагалински, който я предаде на кмета на града Димитър Бръчков. Втората статуя, която вероятно тежи над 600 кг, ще бъде извадена и транспортирана там в следващите дни.

След като преди два месеца бе открита голяма мраморна статуя с глава, преди дни екипът археолози намери втора, но без глава и дясна китка. Статуите с ръст над 2 метра бяха открити в Големия канал. И двете са с прецизна  изработка от цели мраморни блокове. Археолозите все още работят по цялостното разкриване дали намерената глава е на втората статуя.

"Малко вероятно е да не е на втората статуя", коментира проф. Вагалински.  

Ако се окаже, че е липсващата глава от втората статуя, ще се мисли защо е била заровена в другия край на канала, вместо да бъде сложена до торса. За първата статуя, която вече е в музея в Петрич, още не е ясно на кого е, но прилича на обожествен владетел.

Иконографски двете статуи са сходни и вероятно са от началото на новата ера. Новооткритата статуя бе намерена при разчистване на насип, който акумулира влага и ерозира стените на Големия канал.

Насипът се състои от рушевините, натрупани от оцелелите хираклейци върху статуите след мощните земетресения от края на IV век след Христа, и от глината, довлечена по-късно с приливна речна вълна.
В понеделник започна и разкриване на сграда с подова мозайка.

"За първи път, откакто проучваме античния град, се натъкваме на мозаечен под. Не е жилище, а обществена римска сграда, разположена в североизточния ъгъл на форума. Възможно е да се окаже храм.

Наблизо миналата година открихме оброчна плочка на Тракийския конник. Още е рано да кажем какво е предназначението на сградата",  твърди проф. Вагалински.

Все още не е започнала реставрацията на първата статуя. Очаква се това да стане в началото на октомври. Предположенията на кого е са сведени до 1-2, но проф. Вагалински още се въздържа да го обяви.

Сега е сигурно, че между двете статуи има връзка, още повече че са намерени на метър една от друга.

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>