Привличат нови лекари със стимули, по-добри условия и за пациентите в София

23.09.2024 09:37 Цветелина Стефанова
Над 12 700 бебета са родени в столицата през миналата година.
Общо в града има 67 заведения за болнична помощ с 11 040 легла.

Тези лечебни заведения и диагностично-консултативните центрове трябва да намерят нишата, в която има добавена стойност.

35 са поликлиниките, медицинските центрове и болниците в общинското здравеопазване на София. Те изпълняват главно социални функции и работят в изключителна конкуренция не само с частните, но и с големите държавни болници. На територията на града има общо 67 лечебни заведения за болнична помощ и още 602 за извънболнична. Затова общината планира да модернизира общинското здравеопазване, но и да започне дебат за бъдещето му.

“Фокусът ни е две направления. Единият е подобряване на условията в болниците и поликлиниките. Срамно е пациенти, лекари и медицински специалисти да обитават такива коридори и сгради. Някои от тях се разпадат и са в изключително лошо състояние, неприветливи. Това трябва да се промени с инвестиции за оборудване и ремонт”, обясни зам.-кметът по финанси, здравеопазване и строителство Иван Василев. Предвидените разходи за здравеопазване през тази година са 120 159 447 лв.

В плановете за стабилизиране на общинското здравеопазване влиза

оптимизиране на броя и структурата на лечебните заведения

в отговор на реалните потребности на гражданите.

“Другият ни фокус са специалистите, защото кабинетът може да е много хубав, но ако няма кой да работи в него, е проблем. В момента си говорим със синдикатите да направим програма за задържане и привличане на млади специалисти.

Темата е актуална за детските ясли, но и за целия сектор”, обясни още Василев.

Тук една от мерките е сътрудничество между общината и учебните заведения за обучение на кадри в здравеопазването за практики, осигуряване на стипендии за специализации, продължителна следдипломна квалификация.

“Идеята е да има и преференциален достъп до различни социални услуги на общината за хората, работещи в общинските лечебни заведения. Сред възможностите са бонус точки за прием в детски градини, безплатни карти за градски транспорт. Дългосрочна мярка е достъп до общински жилища. Мислим около цялостен пакет, за да може общинското здравеопазване да е по-привлекателно и да има и кариерно развитие”, обясни още Василев.

За да са по-добре финансово пък, ще трябва да се подобри управленският капацитет. Планирано е да се въведе и

стандарт за оценка на качеството на медицинските услуги.

Сред другите мерки са актуализация и контрол върху прилагането на нормативните документи на Столичната община, които имат отношение към общественото здраве.

Също така и актуализация на самата Наредба за общинските лечебни заведения, както и дигитализация на процесите по документооборот, планиране и контрол върху изпълнението на дейностите.

В програмата за управление пък са разписани и реновиране и преоборудване на общинските диагностично-консултативни центрове и общински болници. Проектиране и изграждане на нови лечебни заведение за доболнична помощ - ДКЦ в район “Слатина” и район “Лозенец”. Част от лечебните заведения (“Бухово”, “Панчарево” и “Кремиковци”) пък ще се преобразуват в хосписи.

Продължават и добрите

общински програми за скрининг на рак и репродуктивното здраве.

Общината ще работи и за намаляване на случаите на заболяване поради липса на активност или водене на нездравословен начин на живот.

Ще се подобрят и грижите за хората, страдащи от психични заболявания.

“Генерално трябва да се помисли и какво е мястото на общинското здравеопазване. Имаш доминиращо държавно и допълващо частно и къде реално е мястото на общинското?

То е най-близо до хората, поликлиниките са първосигналното място къде да отидат хората и заради липсата на специалисти в някои от тях, се прибягва до спешни кабинети в големите болници. Те обаче са мястото, където трябва да се извършват първичните прегледи, а след това хората да бъдат насочвани. И да са притегателно място за общопрактикуващи лекари.

Така че категорично има място за общинското здравеопазване и то е именно за първичните прегледи, но и за продължаващо лечение. Няма нужда да се конкурираме с държавата или частнителечебни заведения, а да намерим нишата, в която общинското здравеопазване има своята добавена стойност”, коментира още Василев.

Зам.-кметът по финанси, строителство и здравеопазване е убеден, че има нужда

София да открие хосписи, за да се погрижим и за нуждаещите се.

Имаме сгради, имаме специалисти и това може да се случи, защото има много хора, които се чудят какво да правят с болните си родители, близки, а частните са крайно недостатъчни и скъпи”, обясни още той.

Всеки четвърти български лекар работи в София и е до 35 г.

Всеки четвърти лекар в България е избрал да се грижи за здравето на хората в София. В страната практикуват общо 29 911 лекари. От тях 7322 медици работят в столицата. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Общо в града има 67 заведения за болнична помощ с 11 040 легла. (Виж инфографиката.)

Традиционно жените преобладават в професията - те са 4229, докато мъжете са 3093.

Най-голям е делът на лекарите на възраст между 55 и 64 години - 1878, или 25,6%. Въпреки това София е градът с най-много млади специалисти, почти 25% от практикуващите тук са до 35 г. Най- възрастните - на 65 и повече години, са 1370, или 18,7%. Най-много са общопрактикуващите лекари - 714. Следват специалистите по акушерство и гинекология - 527, анестезиология и интензивно лечение - 514, и кардиология - 489.

Осигуреността на населението в София с лекари на 10 хил. души е 56,9. Тук столицата е на второ място след Плевен, където този показател е 76,7 на 10 хиляди.

Лекарите по дентална медицина са 1924. Професионалистите по здравни грижи и други медицински специалисти са 9958, от които 6073 медицински сестри и 831 акушерки. В заведенията за болнична помощ в областта практикуват 4769 лекари, 14 лекари по дентална медицина, 152 фармацевти и 5878 професионалисти по здравни грижи и други медицински специалисти.

В заведенията за извънболнична помощ на основен договор работят 2270 лекари и 1768 зъболекари.

Други от От страната и света

Очевидец на влаковата катастрофа, подал пръв сигнал на тел. 112: Чух тътен, после имаше огън и черен дим

Очевидец на катастрофата между два товарни влака край Локорско разказва за инцидента. Той първи подава сигнал на телефон 112. Силен тътен и огън. Това е чул и видял Кирил Янакиев първите секунди след

Инж. Илиян Терзиев: Цените на имотите ще растат

Цените на имотите и очакванията на строителния бранш след гласуването на редовно правителство представи председателят на Камарата на строителите в България Илиян Терзиев. „Имотите няма да поевтинеят

Кола се вряза в протестиращи студенти в Белград, момиче е тежко ранено

Студентка от Юридическия факултет към Белградския университет бе тежко ранена днес, след като автомобил се вряза в протестиращи студенти в Белград, съобщи сръбската национална телевизия РТС

Теменужка Петкова: Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси

Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова при встъпването си в длъжност днес, съобщават от Министерството на финансите

Павлина Панова: КС няма да решава други дела преди да се произнесем по изборния процес

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела. Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като уточни

>