Ще се завърне ли Мая Манолова като омбудсман - най-добрата й роля

22.09.2024 18:36 Лиляна Клисурова
Мая Манолова
И преди да стане обществен защитник, и след като излезе от институциие, Мая Манолова взима присърце борбата с всяка неправда и участва във всякакви протести.
През 2018 г. омбудсманът Мая Манолова направи пътуваща приемна във влака.

Юристката отрича засега връзка между предстоящия избор и отказа да е в левите листи

Мая Манолова прави крачка назад и няма да играе за 51-ото народно събрание.

Този ход изненада мнозина, след като през последните няколко години и в последните няколко вота тя мина през всевъзможни коалиции, само и само да завърне в Народното събрание. Един-два пъти успя в конфигурация с “отровното трио” и на вълната на протестите и юмрука на Румен Радев през 2020. След това опита не толкова успешно в комбинация с “Левицата”. През октомври 2022 г. игра сама и взе 1,01%. А този юни се яви в коалиция “Солидарна България”, която спечели 1,47% от вота на избирателите.

Сега завръщането на Мая бе сигурно, след като формацията ѝ “Изправи се, България” стана част от новото голямо ляво обединение около БСП.

Да, но не и като депутат. “Трябва да покажем, че сме в тази коалиция не за да се уредим с депутатски столове, а за каузата на лявото. Уязвимите български граждани, обикновените хора, работещите хора, хората с увреждания имат нужда от силно ляво представителство, което да ги представлява и защитава”, даде официалната версия Манолова.

Има ли обаче и неофициална? Като например предстоящото откриване на процедурата по избор на омбудсман. България няма такъв от април, когато Диана Ковачева стана съдия в Страсбург, а името на енергичната бивша социалистка току се завърташе.

Макар официално самата тя да отрича връзка с оттеглянето ѝ от депутатските листи, ако има роля в политическия и обществения живот, която истински да приляга на Мая, е именно тази на омбудсман. Доказа го в мандата си като обществен защитник, в който встъпи преди 9 години.

Няма случай човек да се е обърнал към нея и да е бил отпратен, признават дори тези, които изобщо не я харесват. Прави всичко с жар, емоция, понякога с приповдигнат тон, но определено не пести сили. Всяка битка приема лично. Когато има мисия, няма спирачки. Пали се лесно и е по правия текст. Независимо дали е по законодателна промяна, помощ за майка, защитаване на квартална кауза или походът ѝ срещу монополите.

Всъщност дори и 5 години след като излезе от институцията, устатата юристка никога не е спирала да работи като обществен защитник. Непрекъснато тръби за някакви неправди, пътува из страната. Макар гласът ѝ да отеква по-силно, отколкото този на събеседника ѝ, истината е, че Мая е диалогична. Много енергична, дори понякога отстрани това изглежда на ръба на нервен срив. И дейна, макар често акциите ѝ да са много шум за нищо.

Точно този ѝ темперамент пасна перфектно за позицията на обществения защитник. Роля, от която не излиза и днес. Още повече, след като вече месеци институцията няма никакво ръководство - веднага след заминаването на Ковачева в Европейския съд по правата на човека заместничката ѝ подаде оставка, за да не попада в “домовата книга” на Румен Радев. Впрочем евентуално завръщане на Мая веднага я вкарва в късата листа за служебни премиери, от които президентът избира.

И докато България я кара без омбудсман, в офиса на Манолова непрекъснато звънят и идват хора с молба за помощ

Родители на деца с увреждания, настойници, които търсят правни съвети, жалващи се от изравнителните сметки за парно или водят, отчаяни от безводието. Пик имало и при обсъждането на цената на водата в КЕВР наскоро, когато хората питали къде е общественият защитник, за да се намеси. А Мая и екипът ѝ работят и про боно. В края на август тя се вдигна до Шумен, за да се срещне с потърпевши от дейността на частен съдебен изпълнител, и призова за намеса на институциите. А само преди дни Камарата на ЧСИ е излязла с предложение за наказание по този случай.

От години Манолова настоява да се приеме закон за личния фалит, защото през сърцето ѝ са минали редица случаи на съкрушени хора. Миналата година такъв бе приет на първо четене от правната комисия на 49-ото НС, но така и не стигна до окончателно гласуване в пленарната зала на две четения.

Тези месеци Манолова не остава безучастна към липсата на национален омбудсман - неведнъж го определи като “безобразие”. Освен това е категорична, че “промените в конституцията са абсурдни, трябва да се върне старият режим, защото иначе всеки, който се кандидатира за поста, ще бъде преценяван през това дали е удобен за служебен премиер”.

Самата тя сигурно си дава реална сметка, че шансовете ѝ да бъде избрана отново за омбудсман са минимални. Има кой да я предложи - не само БСП, с която сега е в коалиция, вече и неправителствени организации могат да правят предложения. Но дори и да се включи в надпреварата,

много трудно ще събере за втори път подкрепа в парламента

Най-вече защото около излъчването на защитника - потенциален премиер, ще има завързана политическа игра. Но и защото всички партии видяха, че може да бъде мнооого остър трън в петата им.

През 2015 г. тя стана омбудсман с подкрепата на ГЕРБ. Политическата мълва носеше, че Манолова лично е помолила Борисов, за да се махне от парламента, а като аргумент натежало тежкото заболяване, с което се бореше по онова време. Тя никога не потвърди тези слухове, напротив - упорито отричаше да има договорена подкрепа. Напомни и как тогавашният шеф на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов е показал бюлетината си в полза на нейния опонент Константин Пенчев. Но не отрече, че е получила рамо от отделни депутати от ГЕРБ, които ѝ се обадили да я уверят, че са гласували за нея по съвест.

Това не я спря да е първа на площада на протестите срещу третото правителство на Борисов през 2020 г. Първо недоволните там или ѝ обръщаха гръб, или я освиркваха. После обаче я приеха като борец срещу премиера и главния прокурор. Яхнала вълната, тя се върна в политиката.

Дълги години Манолова бе на върха на атаката на БСП в парламента. Не просто сред най-активните на трибуната, а и за разлика от много свои колеги - винаги подготвена по обсъжданите закони. Хиперактивността ѝ в контрола в 40-ото НС дори доведе до комичната ситуация премиерът Борисов да моли тогавашния соцлидер Сергей Станишев от трибуната да го спаси от тази женска офанзива, визирайки Манолова и Корнелия Нинова.

Като депутат тя редовно водеше в Народното събрание онеправдани, безработни, пострадали от държавата и монополите. Ако лично не можеше да помогне, вдигаше около тях медиен шум с надеждата казусите им да се решат. Обяви, че народът ѝ е отредил ролята на парламентарен омбудсман. По нейна идея се създаде парламентарната комисия за работа с граждански и неправителствени организации.

В 42-ото НС, което прекара почти целия си живот под обсада, Мая

бе сред малкото депутати, които излязоха да говорят с хората от протестите срещу кабинета “Орешарски”

И след като никой не се осмели да отговори кой всъщност предложи Делян Пеевски за шеф на ДАНС, тя обяви: “Аз!”. По-късно определи гласуването си тогава като грешка и обясни, че си е взела урок за 3 неща - да не поема чужда вина, че може да бъде употребена и че не си струва да си в партия, ако това ще ти коства компромиси със съвестта. Всъщност Мая натрупа дивиденти, заявявайки “Аз предложих Пеевски” с обяснението, че щом никой мъж в БСП не се осмелява, тя поема чуждата отговорност. По това време лидер бе Станишев.

Каквито и скандали да е имала в политическата си биография назад в годините, успя да се изчисти. И от скандалните Братя Галеви, за контакти с които неведнъж бе подозирана от опоненти и дори наричана “сестра Галева”. И от спомена за Костинбродската афера, която шумно огласи с любезното съдействие на Николай Бареков. И от кадрите от вътрешните камери в офиса на Васил Божков, където влиза, преди да се включи за кмет на София. Тогава обясни пред медиите, че бизнесменът, по това време близък с властта, се интересувал тя ще се кандидатира ли и казал, че иска смяна на модела на ГЕРБ.

Сега се завърна към БСП, с която се раздели и заради враждата си с Корнелия Нинова. Лидерката първо отказа да я подкрепи за кандидат за президент или вицепрезидент. После така и не застана публично зад нея през 2019 г., когато Мая се кандидатира за кмет на София. Игра като независима, а инициативният ѝ комитет събра партии от целия спектър и много граждански сдружения и комитети. Отиде на балотаж с Фандъкова и остана само на 4% зад нея.

На последните местни избори застана зад Ваня Григорова в София. Но два остри камъка трудно мелят и тандемът им “танцува” само месец-два.

Други от От страната и света

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района тази сутрин.  Целият район около сградата на ВСС е блокиран и има засилено полицейско присъствие. От 10 ч

Димитър Главчев: Оставянето на трима служебни министри в редовния кабинет е показателно

"Оставянето на трима служебни министри в редовния кабинет е показателно за работата на служебния кабинет", това заяви служебният премиер Димитър Главчев на влизане в Народното събрание

Людмила Петкова: Теменужка Петкова е перфектен избор за финансов министър

Надяваме се днес да се избере редовно правителство. С Теменужка Петкова се познаваме от години исме работили заедно. Според мен това е един перфектен избор

Главчев пожела успех на новия кабинет

Няма рискове пред новия кабинет, но има стратегически цели, по които трябва да реши накъде се върви.  Това каза служебният премиер Димитър Главчев на влизане в НС

Петролът поскъпна до най-високото си ниво от близо половин година

Петролът поскъпва за втора сесия в азиатската търговия, като цените са подкрепени от притесненията относно снабдяването със суровинята на фона на санкциите на САЩ срещу Русия

>