Антон Славчев остава да води и “Антикорупция”, и комисията за отнемане на имущество (Обзор)

19.09.2024 21:42 Ана Михова
Антон Славчев остава шеф на Комисията за противодействие на корупцията.
Лена Бориславова, Надежда Йорданова, Николай Денков и Божидар Божанов от ПП-ДБ обясниха мотивите си да искат оставката на Антон Славчев.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че не одобрява подхода на ПП-ДБ към антикорупционната комисия.

След 4 часа скандали депутатите решиха, че конституционно мнозинство трябва и за сваляне на шефа. "Промяната" без шанс да събере такова, а Борисов не участва в дебата - знае какво е "като Севда да те извлекат от вас"

Антон Славчев остава шеф на Комисията за противодействие на корупцията.

След 4 часа скандали в парламента предложението на ПП-ДБ да бъде свален от поста не събра необходимото мнозинство от 2/3, т.е. 160 гласа. От 196 народни представители “за” гласуваха 95 - от ПП-ДБ, “Възраждане” и независимите около Джевдет Чакъров и Корнелия Нинова. “Против” бяха 91, а 8 “въздържал се”. От ИТН не влязоха в залата.

Не мина и предложение за освобождаването на Славчев като шеф на комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество.

Още при “сглобката” бе решено, че прословутата КПКОНПИ се разделя на две - “Антикорупция” и отделна комисия за отнемане на имущество. Бе приет обаче законът само за първата, който не е заработил. Миналият парламент се разпусна, преди да се вкара вторият проект, а в настоящото НС изобщо не му дойде ред. Така остава не само старият шеф, а и старият режим на работа на антикорупционния мегаорган.

Създаването на работещо антикорупционно законодателство е сред условията за отпускането на парите на България по плана за възстановяване. И е сред основните теми за ПП-ДБ, включително поставяни като условие към ГЕРБ за евентуални преговори за нови коалиции.

Реално сега КПК работи по новите правила, КОНПИ - по старите, а ръководството е общо.

Не приемам упрека, че три години сме бездействали в комисията. На 6.10.2023 влезе в сила Законът за противодействие на корупцията,

дадохте една събота и неделя на двете комисии

да се разделят Разследващите функции на комисията влязоха от март т.г., напомни на депутатите самият Славчев.

Обяви, че производствата при тях са вече 200. В комисията работели изключителни професионалисти и той стоял зад тях. Комисията е колективен орган, решенията не ги вземам само аз, допълни шефът ѝ.

Освен разправии дали да бъде освободен Славчев, на 4-ия час депутатите започнаха и такива как това може да стане.

Проблемът идва оттам, че членовете на КПК се избират с две трети мнозинство. Но

в закона не е посочено колко гласа са нужни,

за да бъдат предсрочно освободени.

Според юристите от ГЕРБ Георги Георгиев и Тервел Георгиев има празнота в правото и затова трябва да се приложи текстът, който е за избора на председател. Лена Бориславова и Надежда Йорданова от ПП-ДБ застъпиха другата теза - може с обикновено мнозинство.

В дебата пък от ПП-ДБ и ДПС се атакуваха взаимно - един през друг обвиняваха Славчев, че опъва чадър над другата политическа сила.

Липсват разследвания за корупция срещу ДПС и информация за дейността на комисията, настоя Бориславова. Едва сега комисията е започнала разследване за необезпечения кредит за 148,5 млн. лв. на фирма на Румен Гайтански, а сигналът е от 2022-а. Припомни и че комисията върна Гайтански, когато бизнесменът отиде за първи път да се предаде. “Промяната” даде пример и с отстраняването на Андрей Гюров като подуправител на БНБ по искане на комисията. Имало и много административни пропуски.

“Измислени мотиви”, отвърна Йордан Цонев. Иначе и в ДПС по някои теми не били доволни от работата на комисията. Цонев обаче обвини депутати от ПП, подписали искането за оставката на Славчев, в конфликт на интереси. Това е опит да отстраниш този, който те разследва. Не съм изненадан от нахалството на ПП, каза Цонев и напомни, че Лена

Бориславова е разследвана от комисията

за конфликт на интереси. Там единият казус са изтеклите записи на ПП. “Искаме да получим отговор и за гигантската афера “Митници” на лица от покрива на властта”, допълни Цонев.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов не се включи в дебата в залата, но рано сутринта обясни от кулоарите защо няма да подкрепят отстраняването на Славчев: Начинът на разсъждение как виждат тази комисия ме плаши. С Бойко Рашков начело ние, за разлика от други, сме много потърпевши. Когато дойдат да те извлекат от вас като Севда и да пикаете в кофата без никакво обяснение, ще ви питам дали ще ви е страх и какво толкова има.

Други от От страната и света

Ето кои българи ще са на встъпването в длъжност на Тръмп

8 българи са потвърдили присъствието си на церемонията по встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп в понеделник чрез листата на Българският Конгрес на САЩ. В списъка са доц

Входът за столичния зоопарк се увеличава от 4 на 10 лева

Цените на билетите в столичния зоопарк се увеличават, реши Столичният общински съвет. Децата от 3 до 18 години ще плащат 5 лева за вход, вместо досегашните 2 лв

Гуцанов прие поста от Ивайло Иванов: Чест е да съм част от най-важното министерство

Борислав Гуцанов прие поста на министър на труда и социалната политика от досегашния служебен министър Ивайло Иванов на церемония в ресорното министерство

12-годишна от Монтана потърси лекар след употреба на канабис

Полицията разследва случай на притежание и употреба на наркотични вещества в Монтана. Инцидентът е свързан с 12-годишно момиче от квартал „Огоста", което потърсило медицинска помощ след употреба на

Мариан Бачев: Не съм фен на моноспектакъла, няма да работя сам в министерството на културата

"Г-н Бачев, това е най-трудното министерство на България, защото то обхваща страшно много сфери". С тези думи се обърна служебният министър на културата Найден Тодоров към своя колега Мариан Бачев

>