Маргарита Димитрова: На “Аполония” се случи невъзможното - 13 великолепни музиканти от цял свят на една сцена

19.09.2024 07:00 Калина Костова
От самото начало досега Маргарита Димитрова е основен организатор на фестивала. СНИМКИ: ЛИЧЕН АРХИВ
Румен Радев връчи на Маргарита Димитрова ордена "Св. св. Кирил и Методий".
Изложби на “Аполония” направиха Павел Койчев и Греди Асса. Имаше и експозиция с работи на завършилите студенти в Националната художествена академия. Там бе и ректорът проф. Георги Янков.
Павел Койчев с Маргарита Димитрова на "Аполония" тази година
Греди Асса с Маргарита Димитрова
Малка част от публиката на фестивала

Остава надеждата, че злосторниците, откраднали 50 000 лв., ще бъдат открити

- Нещо нечувано се случи на “Аполония” тази година - фестивалът бе ограбен. Изчезнаха 50 000 лв. от два сейфа в офис, разположен в читалището “Отец Паисий 1986” в Созопол. След като най-голямото културно събитие у нас приключи, разбрахте ли какво се е случило всъщност, г-жо Димитрова? 

- За жалост, това, което ни сполетя, не е било никога до днес. Информация за извършителите няма, но остават надеждата и вярата, че органите на реда ще си свършат работата и злосторниците ще бъдат открити.

- Но пък Празниците на изкуствата “Аполония” ще бъдат запомнени с изключително богатата програма. Кои моменти ще откроите като акценти от фестивала?

- Всяко събитие в програмата на “Аполония 2024” е уникално, цялата художествена програма е акцент в афиша на културния ни живот. Със сигурност ще бъде запомнен концертът на Симфоничния оркестър на БНР и неговата солистка Светлина Стоянова, с който бе открит фестивалът. Също и изключителните изпълнения на Людмил Ангелов, на Сузана Клинчарова, на Веселина Серафимова на камерната сцена. И разбира се, последната вечер с Оркестъра на Пловдивската опера и група “Фондацията” с дългоочакваното завръщане на Кирил Маричков, посрещнат с нестихващи овации.

Но преди всичко концертът на Фестивалния оркестър “Аполония”, който беше истинско предизвикателство от раждането на идеята до момента, в който 13 великолепни музиканти от различни европейски и световни оркестри застанаха на сцената на амфитеатъра в Созопол. Представете си един до друг Албена Данаилова, Светлин Русев, Лия Петрова, Румен Цветков, Валя Дервенска, Николай Минчев, Галя Койчева, Димитър Иванов и всички останали. Това се случва

за пръв път в музикалния живот на България

За мен беше мечта и сега беше подходящият момент да се сбъдне, въпреки че организирането на такъв концерт изисква страшно много време, комбинативност и търпение, да не говорим за финансовата му страна. След като това събитие вече е факт, мисля, че сме направили нещо невъзможно. 

Имаше впечатляващи неща и при изложбите - извънземните две фигури на Павел Койчев, както и красивите морски вдъхновения на Греди Асса, нарисувани специално за “Аполония”. Стотици почитатели на Георги Господинов дойдоха да се срещнат с писателя и новата му книга.

 - Колко артисти се включиха в богатата програма? Имаше ли такива, които отказаха да участват?

- Никога не съм броила участниците в програмата, но винаги са над 500 - музиканти, артисти, режисьори, сценаристи, писатели, поети, художници и техните екипи. Тази година участваха двойно повече творци във всички жанрове. Досега никой не е отказал предложение за изява на “Аполония”. А и винаги се стараем да синхронизираме ангажиментите в изграждането на графика на фестивала.

- Как решавате кого да поканите за участие?

- Селекцията на програмата започва много рано. За мен някои събития са ясни месеци преди да съставя основната схема. Големите имена във всяко изкуство, най- талантливите са много търсени, затова те са в моята памет понякога с години.

Имам и едни вълшебни тетрадки с много информация, има и хора с голяма ерудиция в съответната сфера, които са до мен и които са много важни за процеса на подбор.

Това е огромен фестивал, най-големият в страната, и не го казвам, за да изтъкна своите възможности. Създаването на всяко издание на “Аполония” започва от нулата, това означава контакти и комуникация със стотици хора. Защото за мен е особено важно в програмата да присъства най-новото - последните спектакли от театралния афиш, най-новите книги, представени от техните автори, премиерни филми, също показани от своите създатели. И много музика. Музиката е специална за празниците и за всички нас. Ние сме продуценти на по-голямата част от концертите. Изпълнителите са избрани в резултат на много време, прекарано в концертните зали и после в разговори с хора, които ценя и които знаят какво правим и защо го правим. И в мисли за това, което предстои и което трябва да бъде интересно за всички онези, които през годините наричаме публиката на “Аполония”.

Да си призная, тези мои мисли доста често се събират в безсънни часове – всъщност тогава е възможно да се роди някоя наистина вълнуваща идея. Всяка година има неща, които искам да постигнем. Сега мога да кажа, че има и много постигнати цели, което осмисля нашето съществуване вече четири десетилетия.   

- Фестивалът се провежда за първи път през 1984 г. Какво помните оттогава? Павел Койчев разказа, че освен в сегашното издание е участвал и преди 40 години.

- Помня много, не съм забравила никого, поне така искам да бъде. През годините всички поколения хора на изкуството в България са участвали в созополските празници, това са световноизвестни музиканти, композитори, художници. Големият български скулптор Павел Койчев наистина е с нас от началото.

Много съм щастлива, че беше в Созопол за годишнината на “Аполония”. Невероятните му две фигури край брега направиха празника още по-специален. Джаз музикантите Антони Дончев, Христо Йоцов, световноизвестната арфистка Сузана Клинчарова са участници от първата “Аполония”. А тази година бяха пак при нас.

- Как се роди идеята за “Аполония”?

- Както се ражда всяка идея в живота ни. В един момент, вдъхновена от мястото и хората до нас, тя идва. Най-важни обаче са хората, които работят за нея година след година с вяра, преданост и любов към това, което правят.

- Защо е точно в Созопол? 

- Много пъти са ми задавали този въпрос. Днес Созопол е много различен град. Но тогава беше нещо като

естествен летен пристан

на софийските хора на духа

- художници, артисти, музиканти, поети идваха на южния бряг, събираха се и се създаваше малък център за общуване на творци от различни сфери. За всички беше интересно и необичайно. Затова идеята на проф. Димо Димов и още хора от различни видове изкуства около него се реализира точно тук, в Созопол. Тогава това е било духовното място и досега остава такова. Затова “Аполония” вирее тук, въпреки че с годините става все по-трудно да отглеждаш култура.

- Каква е най-голямата разлика в “Аполония” от 1984-а досега? Вие самата се занимавате с организирането на фестивала от самото начало.

- Разлика в организацията има, но за нас правилата са същите. Все така търсим онова, което ще зарадва хората, най-новото и най-интересното. Определено искаме да покажем тези събития, които според нас се запомнят и ще оставят следа. Каним винаги младите талантливи музиканти от чужбина и от страната, каним и тези от средното поколение, които са израснали пред очите ни, и с радост идват в Созопол. Някои от тях пристигат от другия край на света. Съвременните технологии улесняват много комуникациите и културните граници отдавна не съществуват.

За щастие, най-голямата разлика наистина е в техническата страна на нещата, и то за добро. Най-важното остава, веднъж намерено, разковничето не изчезва вече четири десетилетия.

 - Колко време отнема подготовката за толкова мащабно събитие?

- Подготовката заема цялото време между два фестивала и даже повече. Защото започва още преди да са свършили поредните празници.

 - Тече ли вече организацията за следващото издание на “Аполония” през 2025-а и имате ли идеи кого да поканите?

- Много често, когато мисля за “Аполония”, която в момента създаваме, мисля и за следващата. Няма да повярвате колко пъти си казвам – всъщност това може да остане за догодина. Обстоятелствата са от голямо значение – заетостта на артистите, ако са далече, ще могат ли да се върнат в България за толкова кратко време, и разбира се, финансовите ни възможности в момента.

- Каква е тайната “Аполония” да съществува вече години наред и вие, а и целият екип да не се отказвате от фестивала?

- Тайната със сигурност е в нас. Аз залагам на хората, а що се отнася до отказване, това е, меко казано, несериозно. Знаете ли, че нито веднъж по време на пандемията от COVID-19 не изоставихме това, което правим. Вярно, че нещата бяха различни - седем дни фестивал, всички събития

на открито с маски,

хората сядаха през

един и все пак дойдоха,

залите бяха пълни. Тогава разбрахме, че ако в Созопол имаше една истинска зала за класическа музика, тя ще събира всяка вечер стотици... Ако искате вярвайте, и по-голямата част са много млади хора. 

- С какво друго се занимава фондация “Аполония”, на която сте изпълнителен директор?  

- Като организатор и продуцент на Празниците на изкуствата ние се стремим да обогатим самия фестивал. Той вече не е същият, съдържанието му е променено. От осем години имаме “Книжна Аполония”, която се очаква с интерес от българските издателства. Освен това през последните десет години провеждаме срещи - разговори с именити хора на изкуството, прочути музиканти, актьори, режисьори, поети, писатели и художници, наречени “Цената на успеха”. Това е истинско събитие за всички – присъстват много журналисти, участници във фестивала и обикновени зрители. Месеци преди началото на фестивала започват запитвания в електронната поща и по телефона за имената на тези, които ще разказват за цената на своя успех.

Фондация “Аполония” стои и зад много други събития – тя е организаторът на обичания преди години от столичани Пролетен музикален фестивал в НДК. През 2007-а поканихме в Народния театър големия режисьор Димитър Гочев с два спектакъла – “Персите на Есхил” и “Битка на негъра и кучетата на Колтес”, което беше истински театрален празник. Следващата година пак по наша покана пристигна за представления в София и Пловдив легендарният петербургски театър “Вера Комисаржевская”. Публиката имаше възможност да види два невероятни спектакъла – “Ваал” по Брехт и “Сън в лятна нощ” на Шекспир, режисирани от Александър Морфов. Спектакълът “Клас” от Чарлс Еверед, който се игра няколко сезона в Театър 199, беше продуциран от нас, както и много други събития през годините. 

 

Други от Интервюта

Димитър Ганев, "Тренд": При опитния Желязков няма резки движения, а липсата на интерес от нови избори споява коалицията

Няма да има ръмжене в трите партии зад правителството по трите важни теми - бюджет, еврозона, Украйна Още акценти от интервюто: Добрата новина е, че е редовен кабинет, има ясни политически лица

Д-р Илия Тонев: Плащаме здравните осигуровки на пациенти, за да не губим приходите по клинични пътеки

Финансово сме добре, но ни липсват лекари Преди 8 г. обединението на болниците в Сандански и Петрич бе единственият ход да осигурим нормално здравеопазване в района

Малина Крумова: Мантинели да разделят пътищата с голям трафик, за да спре безумното изпреварване

Правилата за движение по пътищата трябва да са в отделен закон, вече го работим, казва председателят на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Още акценти За първи път от 30

Александър Симидчиев: Може да се заразим с грип, дишайки мръсен въздух

Децата и хората над 65 г. да не излизат в дните със замърсяване, препоръчвам пречиствателите за дома - През последната седмица софиянци дишахме опасно мръсен въздух - показателите навсякъде бяха над

Ангел Заберски: Има носталгия за красива музика и текстове с послание

Сега трудно намирам мелодия, която да запея и да запомня – еднакви са, казва композиторът   - Хиляди читатели се включиха в анкетата на “24 часа” и гласуваха кой е любимият им златен български хит от

>