11 хиляди се върнаха от чужбина в София - тук средната заплата вече е 3130 лв. (Графика)

17.09.2024 16:36 Цветелина Стефанова
Стотици млади хора избират да живеят в София.
Емблематичният булевард “Цар Освободител” с жълтите павета пулсира в ритъма на града.
Статуята на София е поставена на едно от най-знаковите места през 2000 г.
Орлов мост - една от емблемите на столицата и отправна точка на десетки ежедневни маршрути.
Площад "Славейков", адрес и на градската библиотека, озвучен от улична цигуларка.

Висшист между 45 и 49 г., всеки трети е IT експерт или работещ в сферата на търговията и ремонтите, като средната му заплата е 3129 лв.

Този профил на софиянеца се очертава от данните на Националния статистически институт.

Както в цялата страна, а и по света, и в София има тенденция за застаряване на населението. Градът продължава да кипи от енергията на младите, но и по-зрелите му жители имат своите нови пространства и динамичен начин на живот. Променят се стереотипи, очаквания за възможностите за работа, придвижване, активно свободно време, спорт, пазаруване, здраве и профилактика.

Струпването на хора се премества от 20-29 г. към възрастовата група 40-49 г. Това ще се отрази на пазара на труда в бъдеще. Трудоспособното население между 15 и 64 г. е намаляло с 92 000 души за десетилетие. Това се отразява и на икономиката, тъй като трябва да се прави повече добавена стойност с по-малко хора.

Но столицата продължава да расте.

13 157 са новите софиянци, които са се преместили от други области

11 411 пък са българите, върнали се от чужбина и избрали София за свой дом. Това прави общо над 25 хил. нови столичани.

Хората, които са се изселили, са 16 066. От тях 13 543 са се преместили в населено място в друга област в страната и 2523 - в чужбина. Пикът на напускане на столицата е през 2020 г. - цели 40 хиляди души, но това е свързано с пандемията от ковид, когато милиони хора по света избраха уединение извън големия град с тогавашните ограничения в него.

Изселването от София обаче не означава непременно напускане на местната икономика и пазар на труда, тъй като значителна част от хората се насочват към околни общини - Божурище, Елин Пелин, Костинброд, но продължават да работят в столицата. След пандемията все още много хора продължават да работят хоум офис, но от родните си места.

Повече от половината от заселилите се в столицата пък са под 29 г., а ако разширим обхвата до 39-годишните, делът достига до 70% от всички.

В София

безработицата остава рекордно ниска - 1,6%

Освен това делът на трайно безработните е много по-малък в сравнение с не толкова добре развитите икономически райони.

57% от населението между 25 и 64 г. са висшисти. Най-много хора, които са поне бакалавър, живеят в “Лозенец”, “Оборище” и “Витоша”.

Брутният вътрешен продукт в София през миналата година е достигнал 75 млрд. лв., показва докладът на Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции и на Института за пазарна икономика.

Икономиката на политическия, административен и икономически център на България продължава да расте с по-големи темпове от средните за страната. На столицата се падат близо 40,9% от БВП на България. Той е

над 5 пъти по-голям от този на Пловдив, 7 пъти от Варна и Стара Загора

и 70 пъти по-голям от икономиката на Видин.

Увеличението на приходите на столичните компании се наблюдава в почти всички сектори, като търговията, енергетиката и дигиталните услуги имат най-голям принос. Произведената продукция от предприятията в София е за над 100 млрд. лв.

“Бурното развитие на столицата през последните две десетилетия позволява на целия Югозападен район да достигне средноевропейските нива по показателя БВП на човек от населението в стандарти на покупателна способност. За период от 20 г. Югозападният район изминава пътя от 50% от средноевропейското ниво в началото на новото хилядолетие до 97% през 2022 г.”, пише още в доклада.

Продължава тенденцията към централизация в столицата на все по-голяма част от износа - за годината са импортирани стоки и услуги за 42 млрд. лв. при общ износ за 103 млрд. лв. в страната.

Половината от чуждите инвестиции също са в София,

като тя е успяла да привлече 15 млрд. лв. от общо 29,4 млрд. евро чуждестранни вложения в България.

И докато преди години основната причина за привличането на чужди инвестиции бяха ниските заплати, то вече не е така. Сега София изпреварва конкурентите си с нетна заплата от 2419,14 лв. показват данните на Numbeo. Това е с над 200 лева повече от Букурещ (2205,11 лв.) и над два пъти над Скопие (1210,42 лв).

Софиянецът получава с близо 500 лв. повече от атинянина

В гръцката столица нетната заплата е 1949,24 лв. В Будапеща също получават по-малко - средно 2203,11 лв., в Анкара - 1330,25 лв., а в Москва - 2306,30 лв. По-високи заплати в столиците от Балканите има само в Загреб - 2964,07 лв., и Любляна - 3150, 68 лв. Така София става все по-привлекателна за висококвалифицирани кадри, които търсят по-висок стандарт на живот.

За ток, вода, отопление и отпадъци в София има двойно по-ниски разходи в сравнение с тези в Солун и практически идентични с тези в Скопие въпреки много по-ниските заплати в северномакедонската столица. При наемите София отново е в средата, а интернет достъпът е по-евтин единствено в Букурещ. “Ако погледнем към общия индекс на потребителски цени на Numbeo, цената на живота в София е с 20% по-ниска от тази в Солун, но вече изпреварва тази в Скопие също с над 1/5. Предвид чувствителните разлики в средните заплати обаче предимствата на българската столица са повече от очевидни”, заключават анализаторите.

Ако се погледне в регионален план, то средната заплата от 3037 лв. е със 100 лв. по-висока от тази в страната и два пъти повече от тази в Благоевград.

Други от От страната и света

Идея! До 2 чаши алкохол на летищата в Европа

Авиокомпания иска да ограничи пияните пътници по време на полет Край на безразборното пиене по време на полет или престой на европейско летище. За това настоява нискотарифната авиокомпания “Райънеър”

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

>