19 000 участваха в програма за създаване на позитивна образователна среда

17.09.2024 16:07
Галин Цоков СНИМКА: Пресцентър на МОН

Почти 12 000 ученици, над 1000 учители и близо 6000 родители са се включили в инициативи за създаването на по-сигурна, безопасна и позитивна образователна среда в училище. Дейностите са реализирани по съвместната програма "Стъпки заедно" на Министерството на образованието и науката (МОН) и на УНИЦЕФ в България. 

Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков и представителят на УНИЦЕФ в България Кристина де Бройн посетиха днес Седмо средно училище "Св. Седмочисленици" в София, за да разберат как програмата "Стъпки заедно" е помогнала на учениците да създадат по-безопасна и по-позитивна среда в тяхното училище. 

Събитието бе организирано от УНИЦЕФ и от МОН, със съдействието на ръководството и с учениците от Седмо училище в София - едно от петте пилотни училища в страната, които въвеждат и прилагат успешно програмата.

На срещата учениците дискутираха за това какво ги е мотивирало да станат миротворци и как в тази си роля са подкрепили създаването на по-позитивна среда в училище.  

"Стъпки заедно" е програма за сигурна училищна среда и за превенция на тормоза и насилието в училище, съвместно изпълнявана пилотно от УНИЦЕФ в България и МОН, с активното участие на пет училища през 2020-2022 г. Училищата са: Седмо СУ "Св. Седмочисленици" в София, Природо-математическата гимназия "Проф. Емануил Иванов" в Кюстендил, СУ "Георги Бенковски" в Тетевен, СУ "Христо Смирненски" в град Искър и СУ "Св. св. Кирил и Методий" в град Завет. 

Програмата представлява цялостна училищна политика за сигурна образователна среда и подпомага прилагането на Механизма за противодействие на тормоза и насилието в институциите в системата на предучилищното и училищното образование, пише БТА.

Министър Галин Цоков каза на учениците, че много важно е това, което правят по тази национална програма "Стъпки заедно" и благодари за подкрепата на УНИЦЕФ за това нашата образователна система да се развива в идеята и в практиката на позитивната образователна среда. Много е важно и това към какво е насочена тази програма - за справяне с агресията и насилието. Изследванията в Европа и по света години наред показват, че най-добрият начин да се справят различните образователни системи с агресията, с насилието в училище е чрез развитието на позитивната образователна среда, отбеляза образователният министър.

Той каза, че развитието на позитивната образователна среда се осъществява чрез възможността за по-усилено, по-акцентирано социално-емоционално учене. Вашата програма се нарича "Миротворци", може би трябва да направим и модул "Добротворци", защото, за да бъдете добри хора в обществото, вие трябва да имате изградена тази социална интелигентност, за да можете да се справите с различните конфликтни ситуации, взаимодействайки с вашите съученици, но и да правите добро с различни социални дейности и доброволчество, с  тези думи се обърна към учениците министър Галин Цоков.

От тази година националната програма е разширена по отношение на проекта "Стъпки заедно" в отделна национална програма и ще може да бъдат обхванати повече училища, каза пред журналисти образователният министър. Нашите деца и ученици трябва да се развиват не само като знаещи и можещи, но и като социално-емоционални и интелигентни хора, а програми като тази, които акцентират върху позитивната среда и личностното развитие на учениците, са много важни, заяви образователният министър.  

Други от Просветни

Три оферти за изграждането на новата сграда на СУ "Св. Патрарх Евтимий" в Пловдив

В нея ще учат гимназистите  на училището  Три оферти за изграждането на нова сграда на СУ "Св. Патрарх Евтимий" в Пловдив са постъпили до крайния срок, който изтече снощи

Наталия Киселова беше отличена на 30-ата годишнина на Студентския дипломатически клуб при СУ (Снимки)

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова участва в тържественото отбелязване на 30-ата годишнина от създаването на Студентския дипломатически клуб при Софийския университет „Св

Днес за девети път - Академичните оскари (Графика)

Най-смисленото състезание - благородна конкуренция между тези, които водят напред духа и интелекта на нацията Днес от 14 в NV Tower в София на бул. "Г. М

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

>