София диша с градските си оазиси

17.09.2024 12:40 Цветелина Стефанова
Осветлението в Западния парк бе подменено.
Езерото Ариана е едно от емблематичните за столицата места.
Надежда Бобчева
Градската градина е най-старият софийски парк, намиращ се в сърцето на столицата пред Народния театър.
Южният парк е едно от любимите места на софиянци за релакс.
Цветята в градините придават колорит на столичните паркове.
Столична община избира внимателно какви да са цветята в парковете.

Градски оазиси в кварталите ще спасяват столичани през горещите месеци. Стараем се да разширим броя на парковете и зелените пространства, включително с локални градини, където е възможно. Работим с всички районни кметове - зелените пространства са важна мярка и са свързани с климатичните промени. Всяко лято ще е все по-топло и идеята е да има такива места - паркове и градини, които гарантират достъп до зеленина. Това са нашите градски оазиси и предвид затоплянето разглеждаме възможностите те задължително да са с поливни системи. Това е много важен приоритет, обясни зам.-кметът по екология Надежда Бобчева.

В сърцето на града и в плътно застроени комплекси често температурата е по-висока с 3 градуса

от съседните квартали и дори с 4 от крайградските зони. Разликата не е спрямо Витоша, а със Софийското поле и е установена от изследване на Столичната община. Сред най-уязвимите “топлинни острови” са жк “Люлин”, жк “Надежда” и централна градска част.

Междублоковите пространства са част от характера на всеки жилищен комплекс и определят качеството на живот на жителите му. Затова общината иска да ги превърне в привлекателни места.

Две градини ще бъдат направени в “Люлин”

Едната е в центъра на района. Друга пък е “Люлин градина” в VI микрорайон. Там са заложени озеленяване, нови алеи, осветление, парково обзавеждане, но и площадки за игра и спорт.

Направихме проучване сред районните кметове и ги попитахме какво е важно за техния район, така че спрямо нуждите им да се проектират зелени площи, местни градини, по-малки паркове и по-големи междублокови пространства, обясни Бобчева.

Сред заявките от районните кметове са осветление в парк “Братската могила”, градинка на ул. “Яна Язова” в “Лозенец”, ремонт в парк “Здраве” и облагородяване в село Лозен.

Зам.-кметът по екология е категорична, че фокусът е поставен върху развитието и поддръжката на парковете. “Приключи изпълнението на парк “Мокренски проход” в район “Красно село” с изграждането на детски площадки и кътове, зони за отдих и алейна мрежа”, посочва тя. В плановете е подмяна на осветлението и в парк “Заимов”, както и изграждането на

нов парк с обща територия над 17 000 кв. м в

район “Младост” Осветителните тела в Западния и Южния парк пък вече са напълно подновени.

За да намалим източниците на прах в града, с бюджета заложихме повече пари за “кални точки”, с които ще бъдат облагородени занемарени места в кварталите, разказва Надежда Бобчева. Предвидени са средства в размер на 1,7 млн. лева. Ще се опитаме да въведем ясни правила за финансиране, защото досега се е допускало дори асфалтиране, обясни тя.

От догодина това ще е програма с ясни критерии и всеки район ще може да изпълнява с екологични настилки. Изследванията показват, че вторичното разпрашаване е сред основите фактори за замърсяването на въздуха в София, а това помага да се справим с този феномен, каза още Бобчева.

Отделно за поддръжка и почистване на зелени площи в районите са заложени 20 млн. лв. - двойно повече спрямо година по-рано

По време на пролетното залесяване около София “Новата гора” бяха засадени от доброволци 20 000 широколистни фиданки край с. Негован. Предстои и есенно залесяване край Бусманци, като отново общината разчита на включването на доброволци. Увеличаването на зелените площи е приоритет, защото това означава по-чист въздух, по-здрави хора, повече места за отдих и разходки, обясни още тя.

Десетки нови дръвчета пък се очаква да бъдат засадени в столичните райони в рамките на

инициативата “Гора в квартала”

Тя включва засаждане на малки горички между кооперациите, в зелените площи, около улиците и в парковете. Засаждането на дърветата е от доброволци, които са служители в социално отговорни компании.

“Поставили сме си една амбициозна задача, за да се доразвие и електронната картотека на дървета, защото покрай COVID-19 е изоставена. Искаме да са картирани и да знаем състоянието на всяко едно дърво. Всички празни места без дървета пък трябва да се попълват, а това да се случва с подходящи видове за градска среда. Новите трябва да са с по-голяма обиколка, за да имат по-голям шанс да оцелеят в градска среда и другата ни амбициозна цел е да се полива и поддържа по-често”, обясни още тя.

Други от От страната и света

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района тази сутрин.  Целият район около сградата на ВСС е блокиран и има засилено полицейско присъствие. От 10 ч

Димитър Главчев: Оставянето на трима служебни министри в редовния кабинет е показателно

"Оставянето на трима служебни министри в редовния кабинет е показателно за работата на служебния кабинет", това заяви служебният премиер Димитър Главчев на влизане в Народното събрание

>