Учени: Бременността променя всички части на мозъка

17.09.2024 09:49
Бременна жена Снимка: Pixabay

Бременността засяга и променя почти всички части на мозъка, сочи ново проучване, цитирано от Асошиейтед прес и БТА.

Изследването е направено само върху един човек - невролога Лиз Крастъл. Въпреки това то поставя началото на голям международен изследователски проект, който има за цел да сканира мозъците на стотици жени. По този начин учените ще могат да съберат достатъчно информация, която би могла да е полезна за жени, които страдат от следродилната депресия. 

Лиз Крастъл има уникалния шанс да види как се променя мозъкът ѝ, докато е бременна, и да сподели наученото. Проучването предлага първата подробна карта на женския мозък по време на бременността. Изследователите откриват, че преходът към майчинство засяга почти всички части на мозъка.

„Това беше много дълго пътуване“, каза Крастъл, съавтор на статията. „Направихме 26 сканирания преди, по време и след бременността и открихме някои наистина забележителни неща“.

В повече от 80% от изследваните области се наблюдава намаляване на обема на сивото вещество. Изследователите смятат, че вероятно това се дължи на фината настройка на мрежите от взаимосвързани нервни клетки, за да се подготвят за нов етап от живота.

Екипът от учени проследява бременността и раждането на Крастъл, която работи в Калифорнийския университет в Ървайн. Тя забременява чрез ин витро оплождане на 38 години. По време на бременността и в продължение на две години след раждането, учените правят ядрено-магнитен резонанс на мозъка и взимат кръв, за да наблюдават как се променя мозъкът ѝ, когато половите хормони - като естроген, намаляват. Някои от промените продължават и след бременността.

„За разлика от предишни проучвания, това е фокусирано върху много вътрешни области на мозъка, както и върху мозъчната кора - най-външния слой“, каза Джоузеф Лонщайн, професор по неврология и психология в Мичиганския държавен университет, който не е участвал в изследването. „Това е добра първа стъпка към разбирането за промените в целия мозък, които биха могли да настъпят при жената по време на бременността и след раждането“, каза той.

Изследователите имат партньори в Испания и ще продължат своето проучване. Те се надяват ще могат да използват данни от голям брой жени и по този начин ще прогнозират на следродилна депресия, преди тя да се е появила.

„Има толкова много неща, свързани с невробиологията на бременността, които все още не разбираме, и това не е защото жените или бременността са твърде сложни“, каза Емили Джейкъбс от Калифорнийския университет в Санта Барбара и добави: „Това е страничен продукт на факта, че биомедицинските науки исторически са пренебрегвали женското здраве“.

Проучването е публикувано в списание Nature Neuroscience.

 

Други от Сила за живот

Една цигара може да съкрати живота на дългогодишен пушач с 20 минути

Ако на 1 януари човек се откаже да пуши, до 5 февруари ще е "спечелил" една седмица, а до 5 август вече ще има един месец повече Само една цигара може да намали продължителността на живота с

Тайната за вечна младост на Хелън Мирън е 12 минути военна тренировка всеки ден

Програмата от упражнения е създадена в Канада, но днес се радва на голяма популярност дори в британското кралско семейство Макар тази година да се готви за 80-годишен юбилей

Морковът - вкусният зеленчук, който се грижи за здравето ни

Морковите са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години, а днес този кореноплоден зеленчук с дълбока история е намерил своето място в нашата кухня

Разкриха връзката между тимуса, витамин D и дълголетието

Той създава Т-клетките убийци - нашия страж срещу автоимунни болести, тумори и вируси Приемът на витамин D най-вероятно ще се окаже ключов за правилното функциониране на тимуса - единствения орган

Ако пиете сладко кафе, се заспива по-трудно и с времето от чучулиги може да станете сови

Чистите напитки имат и друго предимство: намалят излишните "празни" калории в храненето ви, които с времето водят до напълняване, без да допринасят за здравето Болестта

>