Д-р инж. Димитър Белелиев: Плащаме на акционерите веднага реални пари, а не влагаме печалбата в инвестиции

16.08.2024 17:48 Марияна Бойкова
Д-р инж. Димитър Белелиев, председател на УС на "АмонРа Енерджи"

Концепцията ни е 80% от нея да е за дивидент, казва председателят на УС на "АмонРа
Енерджи"

Нашето разбиране е, че фотоволтаичните централи трябва да са малки и средни и да са там,
където са потребителите

 

-Г-н Белелиев, през 2022 г. листвахте акции на “АмонРа Енерджи”  (компанията е доставчик на фотоволтаични системи) на борсата, какво се случва две години след набирането на финансов ресурс?

- Тогава набрахме 3,111 млн. лв., идеята беше с тях да се реализират няколко проекта. Първият беше да направим логистична база в източната част на България, вторият - експанзия в държавите на Балканите. 

- И докъде стигнахте?

- Избрахме и купихме терен от 10 дка в “Индустриален парк  Шумен”, в момента правим проектиране, като сме минали фазата на идеен проект. Ако всичко върви по план, очаквам в началото на 2025 г. да сме готови с проекта, той да е минал съгласуване в общината и през пролетта на 2025 г. да започнем да строим. Разгърнатата площ ще бъде около 7000 кв. м и ще бъде логистична база с офис. 

- А какво се случва с излизането ви на Балканите?

- От миналата година имаме дъщерно дружество в Румъния - “АмонРа Енерджи Ро”, което се развива успешно. В преговори сме за придобиване на наши партньори в Сърбия и в Северна Македония, планираме до края на годината да отворим собствено представителство в Северна Гърция. В Румъния   купихме нашия дистрибутор, в Сърбия и Северна Македония искаме да направим същото. Това е по плана, за който събрахме тези пари.

- Тъй като сте публична компания, какво показват финансовите резултати?

- Вече е публикуван отчетът за шестмесечието, оборотът ни е като през миналата година, а като печалба сме доста по-добре. Имаме около 22 млн. лв. оборот за полугодието и около 2,5 млн. лв. печалба. Миналата година за нас беше доста неприятна откъм финансов резултат, имахме 1,5 млн. лв. печалба, при 6 млн. през 2022 г. при същия оборот. Причината е, че цените на всички компоненти за фотоволтаични централи вървяха надолу и ние през първите 6 месеца продавахме на загуба, защото цените падаха.   Цените на фотоволтаичните панели вече са според нас на дъното, те паднаха 3 пъти - от 10 на 3 евроцента на ват пик. Затова миналата година ни трябваше да пробуксуваме. За разлика  от много наши конкуренти не глътнахме вода, излязохме в края на годината на малка печалба, като тази година вървим нормално и това го показва първото шестмесечие. 

- Как се справя човек при такъв срив на цените и подписани договори?

- Гълта си корема и продължава да тича напред, другият вариант е да обяви фалит. Ние превъртяхме колелото и сега сме на печалба. Миналата година за първите 6 месеца бяхме на 200 000 лв. печалба, тази година, при 22 млн. оборот, сме на 2,5 млн., което е нормалната печалба от 10% от оборота след разходите. Просто не трябва  да се спира. Много фирми, и големи, в Западна Европа и у нас, спряха и загубиха страшно много пари. Ние също загубихме, но и спечелихме, така компенсирахме и сме в играта.

- Вашите акционери ще получат ли дивидент?

- Дивидента го разпределихме миналия месец. 1,5 млн. лв. са за акционерите за 2023 г., спазваме обещаното, че всяка година ще разпределяме дивидент. Надявам се догодина дивидентът да е 2-3 пъти по-голям. Тъй като нашата фирма е логистична и нямаме големи вложения в дълготрайни материални активи,   сме взели решение до 80% от печалбата да я разпределяме като дивидент. По този начин акционерите ни стават съпричастни към печалбата, а не както при други компании, които го обещават след 10-15 г. Бизнес концепция ни е да плащаме веднага. Ако решим отново да правим по-големи инвестиции, пак ще искаме капитал от борсата. А печалбата на акционерите да се разпределя веднага и кеш.

- Защо сте избрали този модел, а не да инвестирате печалбата, а дребните акционери да чакат дивидент?

- Нашата философия е следната - когато искаш да инвестираш, търсиш пари от пазара, вземаш ги и инвестираш. Печалбата я връщаш под формата на реални пари на акционерите, защото всичко останало за мен са обещания, които могат или не да се случат. Повечето компании капитализират печалбата, обещават дивидент по-нататък. Нашата философия е - когато искаш да инвестираш, не го правиш с печалбата, а искаш пари от пазара и ако той ти повярва, инвестираш, а печалбата е награда за инвеститорите. Ако тръгнем да се разрастваме след тази инвестиция, ще търсим пари отново от пазара. 

- Какви нови проекти разработва компанията?

- Има две нови направления, които ще обявим към края на годината, мога само леко да загатна за тях. Имаме предложения в бизнеса с мобилни зарядни станции с фотоволтаици, които са от големи пазари в Близкия изток. Другото е свързано с разработки за леко- и тежкотоварен транспорт на водород.

- Каква ви е прогнозата за развитие на пазара на фотоволтаиците?

- Пазарът се развива по-бурно, отколкото би трябвало да бъде. Често го казвам, ние, като държава, допускаме грешка, че се фокусираме върху големи проекти, тъй като тяхното балансиране е доста по-скъпо, те не са екологични, ако се правят на плодородна земя или изсичаш гора и да сложиш там фотоволтаици. И на практика потребителите не могат да почувстват никаква полза от това нещо. Нашето разбиране, то се е доказало с практиката в Западна Европа, е, че централите трябва да са малки и средни и да са там, където са потребителите.  

- За солари върху покриви на блокове и къщи ли говорите?

- Ние ги свързваме предимно с фотоволтаици върху покриви на блокове и къщи, но най-големите са на фабриките, там се потребява, а не в полето. Така избягваме три неща - първото е балансирането, второто е екологични щети и трето - печели потребителят, а не някой инвеститор от Китай. Ние сме една от малкото държави в света, в Европа със сигурност, която още не е въвела “нет метъринг” (система, при която се произвежда енергия за собствено потребление, а излишъкът се вкарва в мрежата и след определен период се изравнява - ползваната външна и тази, която е отдадена -б.а.). Освен мен май никой не говори за нея, а тя работи успешно навсякъде в Европа и в много държави по света. Преди ви давах пример с Румъния, сега ще ви дам с Гърция. Има специална програма, например на Пелопонес, до Атина, изграждат централа и ако е енергийна общност (има ограничения до 5 мегавата), пренасят електроенергията ѝ в Халкидики, мрежовите такси са фиксирани и минимални.  

 - Процедурите за батерии на Министерството на иновациите и развитието и енергийното министерство няма ли да дадат тласък в развитието на този сегмент на съхранение на енергията?

- Те не се развиват по най-добрия начин, тъй като залагат на големи мощности, които не са на системния оператор - ЕСО, с които той да балансира системата, не са и за по-малки мощности, за да се включат повече фирми. 

   CV

Д-р инж. Димитър Белелиев е председател на Съвета на директорите на "Централна енергоремонтна база" (ЦЕРБ) – най-старото българско предприятие за поддръжка на големи генериращи мощности в енергетиката. Опитът му в сектора е близо 30-годишен. Бил е изпълнителен директор на "Техенерго", шеф на Надзорния съвет на "Енергоремонт холдинг", председател на Съвета на директорите на "Енергоремонт Варна" и "Енергоремонт Русе". През 2020 г. създава "АмонРа Енерджи" - сертифициран център за доставка на продукти и предоставяне на решения за соларна енергетика на Балканите и първата фотоволтаична фирма на БФБ. Председател е на Контролния съвет на КРИБ. Магистър по икономика от УНСС, където защитава и докторска степен на тема "Оценка на енергийната сигурност на България".

 

Други от От страната и света

Протестиращи се събраха пред президентството, искат да се подобри транспортът към Витоша

Протест под наслов "Да си върнем достъпа до Витоша" се проведе пред сградата на президентската институция. Граждани и планинари се събраха на мирна демонстрация с искане за подобряване и модернизация

Полицаи откриха и иззеха издирвана от Интерпол кола край Видин

Лек автомобил „Форд Мустанг“ с български транзитни регистрационни табели е бил установен във видинското село Буковец. Превозното средство е обект на издирване в Националната Шенгенска информационна

Новият министър на културата Мариан Бачев прие поста от своя предшественик Найден Тодоров

Новият министър на културата Мариан Бачев прие поста от своя предшественик Найден Тодоров. Двамата се срещнаха в сградата на Министерството на културата, заедно с голяма част от екипа на ведомството

Обществен съвет към кмета ще подпомага опазването на културното наследство на Велико Търново

Сформиран е Общественият съвет за закрила на културно-историческото наследство на Велико Търново. Консултативният орган е създаден по инициатива на кмета на старата столица Даниел Панов и ще

Парламентът одобри програмен заем от 250 млн. евро

С 140 гласа "за", 32 "против" и 10 "въздържал се" депутатите приеха законопроект за ратифициране на Финансов договор между Република България и Европейската инвестиционна банка

>