Грешното социално сравнение бойкотира успеха

16.09.2024 05:30 Димитрана Александрова

Ако не можете да се отървете от желанието да се съизмервате с колеги, не изпитвайте злоба, а извличайте полза

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Тези дни сте жертва на възходящо социално сравнение. Научно казано. А по-простичко - гризе ви завист към колежката М., която шефът непрекъснато хвали. Не е незаслужено, тя добре се справя с работата си. Но и вие добре се справяте, а пък началникът вас не ви хвали.

Оставете я М., първо си помислете какъв е проблемът ви с него. Вашият си проблем. Може би не успявате правилно да му "продадете" как изпълнявате задачите си, колко значим е приносът ви към общата работа.

Едва тогава забележете какво прави М., за да забелязва той нея повече отколкото вас.

Каквото и да е това, което колежката ви прави,
нямате полза от гола завист.

Можете да си извадите изводи за себе си, да вземете пример от нейните трикове за самореклама, да почетете текстове за т.нар. личен маркетинг, да се самоусъвършенствате. Тогава вероятно шефът и вас ще хвали. Дори да е стиснат на комплименти, те не са му точно определено количество, та да не останат за вас, понеже ги е похарчил за М.

Разпространена теория е, че човек не трябва да се сравнява с другите, а само със себе си - дали днес е станал с нещо по-добър в сравнение с вчера. Но на това са способни само мъдреците. Простосмъртните живеят в голямо общество и сред малки групи като професионален колектив, приятелска компания, роднини, съседи, с които се съпоставят. По този начин оценяват собственото си представяне.

Това се нарича социално сравнение и е неизбежно, колкото и да повтарят психолозите, че то носи негативи. Надали можете да се отървете от него, просто го правете правилно, за да не пречите на успеха си.

Възходящо сравнение е да се съпоставяте с хора, които смятате, че се справят по-добре от вас. То обикновено изпълва с лоши чувства. На тях завиждате, може дори да ги намразите. От себе си изпитвате неудовлетворение, може дори да се депресирате.

Низходящо сравнение е да се съпоставяте с хора, които смятате, че се справят по-зле от вас. То също ви изпълва с лоши чувства. Снизхождение, високомерие, горделивост не ви храктеризират положително. Вредите си, като изпитвате задоволство от това, което постигате, понеже други постигат много по-малко, и не се мотивирате да искате повече от себе си.

След като не сте мъдреци и не можете да избегнете социалното сравнение, най-напред си забранете низходящото или по-точно задоволството от него. Тази съпоставка има смисъл само ако ви подтиква към благотворителност - да помогнете на тези, които са в нужда, и към благодарност - да оцените какво дължите на хора, които имат принос за постиженията ви. Например на родителите, които са ви осигурили добро образование, на партньора и приятелите, които ви подкрепят, на колегите, с които си сътрудничите.

Възходящото сравнение никога не докарвайте до завист, която поражда злоба, но и не допускайте да ви води до разочарование от себе си. Двете чувства са разрушителни, дърпат ви надолу и бойкотират успеха ви, казват специалистите по личностно развитие.

Конструктивно е не да се дразните от колежката М., а именно да я изследвате - как тя постига високи резултати, какво има повече от вас като умения. Ако оцените справедливо себе си и нея, можете да "купите" челен опит, да се усъвършенствате и да постигате повече.

Изключително грешно е обаче, ако решите да приличате на някого или някои от обектите на вашето възходящо социално сравнение. Не можете да бъдете като колежката М., защото не сте тя. Имате си свои силни страни, които трябва да използвате. Фокусирайте се върху собствения си път на развитиe, като най-напред определите целите си - краткосрочните и дългосрочните. Похвалите на шефа са нещо твърде повърхностно, за да са сред тях. Затова не обръщайте внимание на комплиментите му към колежката М.

Съсредоточете се наистина върху сравнението със себе си - дали днес, тази седмица, този месец сте постигнали резултат, които ви приближава към ваша цел. Постиженията на М. имат значение, ако тя ви е конкурент например за по-висока позиция, към която се стремите.

Основен проблем със социалните сравнения е, че позволяват на други хора да влияят на вашите цели. Това, което прави едно възходящо социално сравнение разочароващо, е, че някой друг е постигнал нещо, което вие не сте. Дали обаче то ви е нужно, за да сте щастливи в личен и професионален план? Трябва ли да завиждате на онзи свой състудент, който изглежда забогатял, понеже има собствен бизнес? Вие никога не сте планирали основаването на своя компания. Заслужава ли си сега да превръщате това в приоритет, за да се замогнете като него? И дори да успеете, точно този път ще ви носи ли удоволствие и удовлетворение от работата?

Освен че постиженията на други хора, макар да изглеждат страхотни от разстояние, е твърде вероятно вас да не ви направят щастливи, те може да не носят щастие дори на хората, на които завиждате.

Набележете си какво бихте искали да направите и да постигнете. Стремете се да живеете живот, който се основава на тези ваши цели, и не ги сменяйте само заради сравнението с някого. Винаги ще има хора, които изглеждат по-успешни от вас. Ако се фокусирате върху постиженията на други хора, ще отнемете удоволствието от живота си, предупреждават психолозите.

Ако се съсредоточите върху собствените си цели, ще изберете своята представа за успех, няма да ви мъчат социални сравнения и ще сте много по-щастливи.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Как си дружите със заплатата

Промяната продължава, но защо невинаги побеждава

Печелите повече успехи, като работите "на доверие"

Кръгът на влияние определя успеха. Три практически стъпки да сте във верния

10 признака, които издават нещастна компания с лош собственик

10 хитрини да се справите с ужас в чинията и чашата на делова вечеря

Интелектуалното смирение води напред в професията. Как да познаете имате ли го

Защо никога да не взимате решение ядосани, гладни и по тъмно

Как да изключите автопилота и да грабнете професионалния успех

Две нови тенденции: Сбогом на скучната работа. Здравей, баланс с личния живот

Самосбъдващото се пророчество не е ала-бала, води към успех

Трикове за делови чар и за сигурен успех в кариерата

Други от От страната и света

ИТН отмени конференцията си в събота, Слави Трифонов остава председател

"Има такъв народ" отмени националната си конференция, насрочена за събота, на която трябваше да се вземе решение за смяна на председателя на партията. Причини не са посочени, но това означава

Георг Георгиев прие поста на външен министър от Иван Кондов

Министърът на външните работи Георг Георгиев прие днес поста от Иван Кондов на церемония, която се състоя в министерството на външните работи. „За мен завръщането тук е един по-специален момент

Йорданова: Трябва кабинет, който да освободи институциите от корупционния захват

Парламентарната група на ПП-ДБ гласува против кабинета „Желязков" и много ясно обяснихме защо. Въпреки че България има нужда от редовно правителство в тази тежка ситуация

Пак арестуваха "брокерите" Кирил Джабаров и Йордан Моллов, разследват ги за измами за 200 млн. лв.

Инвестиционните посредници и Йордан Моллов са арестувани с още 4–има души за измами за 200 млн. лв., научи "24 часа".  Операцията е на ДАНС и ГДБОП. Джабаров и Моллов станаха известни през 2021 г

Евтим Милошев предаде управлението на туризма на новия министър Мирослав Боршош

Евтим Милошев предаде поста министър на туризма на Мирослав Боршош, който ще оглави сектора в 105-ото правителство на Република България, съобщиха от пресцентъра на ведомството

>