Над 10 млрд. лв. управляват вече застрахователните компании у нас
- Интересът към живото-застраховането леко се е повишил
- Предпочитат да инвестират активи в евро и в чужбина
Българинът все по-често се застрахова срещу различни рискове - за една година парите, поверени на застрахователни компании, са се увеличили с 616 млн. лв. и вече са внушителните 10,8 млрд. лв. Това отчита БНБ за края на юни.
От данните на централната банка се вижда, че интересът към животозастраховането се е увеличил, въпреки че делът им в общата сума на активите остава под 30%. Малко над 3 млрд. лв. са активите на дружествата, които предлагат такава защита, след като в сравнение с юни 2023 г. те са се увеличили с 406,9 млн. лв. - от 2,73 млрд. до 3,2 млрд. лв.
Два пъти по-бавно растат активите на компаниите, предлагащи общо застраховане - към 7,4 млрд. лв. през юни миналата година те са добавили 209 млн. лв. и вече разполагат със 7,6 млрд. Лекият спад в темповете е променил дела им в общите застрахователни активи - от 72% миналата година до 70 на сто в момента.
В инвестиционните портфейли на компаниите най-голям дял са притежаваните ценни книжа, като само за година размерът на сумите, вложени в тях, се е увеличил с 468,9 млн. лв. до 5,2 млрд. лв. Малко повече дружества са избрали да инвестират в акции и други форми на собственост – общо 514,3 млн. лв., и така тези вложения вече са за 2,7 млрд. лв. Най-слаб е интересът към депозитите. Ниските лихви са се отразили върху портфейлите на компаниите и ръстът на банковите депозити за година се е увеличил само с 46 млн. лв. до 697,5 млн.
Според данните за вида на валутата, в която компаниите държат активите си, те вече са в еврозоната - към края на юни 2024 г. 42,3% от всички активи са в евро. След тях са активите в левове, които продължават да намаляват – до 31,4% от 34,5 на сто в края на юни 2023 г.
Инвестициите на застрахователните компании у нас обаче продължават да намаляват – с още 282 млн. лв. до 3,9 млрд. лв. при 4,2 млрд. лв., колкото са били само преди година. Така относителният дял на инвестициите в България е спаднал само за година с 5 на сто.
Очевидно компаниите предпочитат да влагат в чужбина, основно в ЕС - БНБ отчита ръст на тези инвестиции с половин милиард лева за една година до общо 5,8 млрд. лв., което означава, че половината от общите активи вече са инвестирани навън.
В края на второто тримесечие общата сума на активите е 10,8 млрд. лв., собственият капитал е 3,8 млрд. лв., а делът му в размера на пасивите е 35 на сто, отчита още централната банка. Техническите резерви на компаниите са се увеличили със 705 млн. лв. до 5,7 млрд. лв., като 4,3 млрд. лв. от тях са задължения към резиденти. Задълженията към домакинства за година са се увеличили с 323 млн. лв. и вече са 3,2 млрд. лв.