Богинята Ирини отново събира туристите в центъра на Пловдив (Снимки)

06.09.2024 20:00 Радко Паунов
Реставраторът и директор на „Старинен Пловдив" проф. Елена Кантарева- Дечева в късноантичната сграда „Ирини". Снимки: Авторът
Образът на богинята на мира Ирини е в центъра на композицията с мозайки.
Между розетата и паното с богинята е имало осмостепенно водно съоръжение, част от което е запазено.
Розетата в едно от помещенията на жилището.

Мозайките са красили богатия дом на виден гражданин на Филипопол

Широка каменна настилка от римско време отвежда в богат дом на виден гражданин на Филипопол. Сред изящните мозайки се откроява образът на богинята на мира Ирини. Обектът в Археологическия подлез на Пловдив отново се радва на посетители, след като „Старинен Пловдив" го стопанисва. Преди това беше отдаден на концесия.

Това е импозантно жилище от IV век. Застлано е с многоцветни подови мозайки. Къщата вероятно е имала и богато архитектурно оформление, което не е запазено до наши дни.

Притежателят й е бил изключително състоятелен и влиятелен човек. За това напомнят две от ключовите помещения - залата за пиршества и приемната на собственика. Те са богато украсени. Оцелели са единствено изящните мозайки с флорални и геометрични фигури, а в центъра е изобразена богинята на мира Ирини. Оттам идва и наименованието на обекта, който заработи отново, след като приключи 20-годишната концесия и общината го предаде за стопанисване на „Старинен Пловдив".
Как са открити безценните мозайки?

През 80-те години на XX век археолозите Здравко Каров и Мина Боспачиева (и двамата вече не са между нас) попадат на този обект при с разширението на тогавашния бул. „Георги Димитров", сега „Цар Борис Трети Обединител". Трябвало да се изгради пешеходен подлез и точно там мозайките се появяват. Голяма част са били изгребани от багерите, преди да успеят археолозите да ги спрат. Следва тяхната реставрация и експониране. Сградата е кръстена на богинята на мира заради самото изображение на Ирини, която в древността е езическо божество, но след това преминава и в християнската религия. Образът й е в източната част на жилището.

В западната има розета с кантарос - антична чаша за пиене на вино. Всички са изпълнени от многоцветен камък. А в образа на Ирини е използван и смалт (изкуствен камък).

Това е перистилна сграда - колонада, ограждаща вътрешен двор, около който са развити портици, настлани с мозайки. От тях се влиза в помещенията. Най на запад е оригиналният вход, оформен луксозно.

Мозайките в този обект са от два строителни периода. Най-ранните са в помещението за пиршества от втората половина на IV век. В центъра се издига осмостенно водно съоръжение - вероятно фонтан. Някои специалисти допускат, че може да е и баптистерий - място за извършване на кръщенета.

Има хипотеза, че в по-късния период сградата се е превърнала в резиденция на епископа. Неслучайно има улица, която свързва сградата „Ирини" с Епископската базилика, обяснява директорката на общинския институт проф. Елена Кантарева-Дечева.
По-късно - около V век, е настлана мозайката и във входното помещение на „Ирини".

Тя изобразява геометрични и растителни мотиви и е изключително многоцветна. Едно от паната много прилича на друго в Малката базилика на Филипопол, която също е от V век. Напълно вероятно е да са правени от едни и същи майстори. Учени допускат, че във Филипопол е имало утвърдена школа мозаисти.
Десетилетия мозайките бяха скрити от погледите на пловдивчани. През 2003 г. за първи път бяха реставрирани с помощта на тогавашния US посланик Джеймс Пардю и експонирани. Стопанисваха се от концесионер, но след изтичане на срока за особеното право на ползване общината си взе обекта. И той отново е отворен за посетители.

Пловдив кандидатства и получи одобрение от ЮНЕСКО през 2018 г. за вписването на римските мозайки в световното културно наследство. Но пътят до утвърждаването не е кратък, процедурите продължават.

Други от От Пловдив

Дива горила едва не погуби шефа на пловдивския природонаучен музей (Снимки)

В Пловдив пристигат от Австралия ехидна, птицечовка, вомбад, тасманийски дявол, коала и казуар Огромна горила за малко да убие директора на пловдивския природонаучен музей главен асистент Огнян

Пловдивчанин, горил кабели, към полицаите: Какви сте вие да ми вземате бакъра

Глобен е с 200 лв. за дребно хулиганство Мъж, горил медни кабели край р. Марица, заплаши полицаите, отзовали се на мястото заради гъстия черен дим, че от следващия ден няма да са на работа

63-годишна пешеходка е в болница след катастрофа в "Кючук Париж"

63-годишна жена е в пострадала в катастрофа в пловдивския квартал "Кючук Париж". Инцидентът е станал на пешеходна пътека, а ранената е в болница, съобщиха от МВР. Около 7,30 ч

Трима младежи нападнаха и обраха мъж в Пловдив навръх Бъдни вечер, хванаха ги

Единият от похитителите е непълнолетен След активни оперативни действия криминалисти разкриха автори на грабеж в центъра на Пловдив, съобщиха от МВР. Задържаните са трима младежи - на 24

Обвинен за смъртта на 18-годишния Спас в Пловдив иска пак да кара. Майката: Какви хора сте?

Двамата шофьори, обвинени за смъртта на младежа, не признават вина и делото тръгва с разпит на свидетели Човекът, който си иска книжката с най-голямата си наглост. Какви хора сте? Арогантни

>