Предизвикателствата да си лектор по български език в чужбина обсъждат във ВТУ

03.09.2024 11:13 Дима Максимова
Първи организационно-методически семинар с лекторите по български език, литература и култура в университетите в чужбина бе открит във ВТУ Снимка: ВТУ "Св. св. Кирил и Методий"

Великотърновският университет е домакин на Първи организационно-методически семинар с лекторите по български език, литература и култура в университетите в чужбина.

Събитието беше открито днес в зала „Европа" на ректората, а приветствие към участниците отправи доц. д-р Анна Иванова, заместник-ректор по международната дейност, съобщиха от университета.

„Събрали сме се тук, за да обсъдим предизвикателствата на професията лектор по български език в чужбина и да обменим добри практики. Благодаря на колегите от Министерството на образованието и на колегите от Института по българистика за добрата организация на събитието, за това, че направиха Великотърновския университет един от най-активните партньори по Националната програма за развитието на българистиката в чужбина, както и за високия професионализъм в изпълнението на техните дейности. Административният процес е сложен, но ние ще стоим зад вашите инициативи", увери доц. Иванова в приветствието си.

Съорганизатори на събитието са ВТУ „Св. св. Кирил и Методий", МОН – Дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа" и Асоциацията на лекторите по български език, литература и култура.

От няколко години е констатирана необходимостта новоизбраните и действащите лектори да се събират в подобен формат преди началото на всяка учебна година. Изучаването на български език и култура в чужбина става все повече избираема и факултативна опция (вместо основна специализация), в конкуренция и алтернатива с други езици. Причините, които са комплексни, следва да се подлагат на анализи, да се работи по стратегии. Факт е, че в немалко случаи дефицитът на важна професионална информация и трудностите в ориентацията за работа в съответната чуждоезикова среда се оказват ключови при привличането на студенти, бе мнението, обединило участниците.

Семинарът е една от дейностите по Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина" – с решение на Министерския съвет през 2022 г. е създаден Консорциум от шест партньорски академични институции, който е финансиран с конкретни цели и задачи: БАН, Софийския, Пловдивския, Великотърновския, Благоевградския и Шуменския университет.

Темите, които ще бъдат разисквани по време на семинара са свързани с държавната политика и взаимодействие между изпращащи и приемащи институции; ролята на лектора по български език и култура в университетите в чужбина: типология на учебния процес и на културнообразователните програми; споделено методическо пространство и учебни ресурси и специфики на университетската задгранична българистика; форми за повишаване на българистичните компетенции; обмяна на идеи и партньорства.

„Поставяйки началото на ежегодни семинари с лекторите по български език, литература и култура в университетите в чужбина, ще бъдем съпоставими с държавите по света, които са изградили целенасочена политика за популяризиране на своя език и култура. С подобни устойчиви и профилирани дейности бихме допринесли също да бъде изпълнен календарът на очаквания национален Български културен институт", каза проф. Ценка Иванова -зам.-председател на Изпълнителния съвет на Консорциума на ННП „Българистика в чужбина" и координатор за ВТУ.

На откриването присъства и доц. д-р Полина Цончева, декан на Филологическия факултет.

Други от От страната и света

Само в "24 часа" на 23 януари: Близки плачат от радост - днес ще прегърнат Любо и Данаил след 1 година, 2 месеца и 3 дни в плен

Само в "24 часа" на 23 януари четете: - Всички в ЕС с бонус за кола на ток, за да спрат китайците - приемат ли новата евродиректива, ще е задължителна за България - Държавните служители да си плащат

Носи ли професионален успех клишето "Щом върви, не го поправяй"

Или кога да правите промени в работата, въпреки че всичко изглежда наред "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие

САЩ дават $ 500 млрд. за "Старгейт" - "епохален" мегапроект за AI (Обзор)

Тръмп е съгласен Мъск да купи "ТикТок", помилва осъден на доживотен затвор Създаването на “най-важния проект за тази епоха” обяви в Белия дом Доналд Тръмп

Цели семейства - едното с 14 деца, изгорели в хотела на ужасите в Турция

Сред тях са много известни личности Цели семейства са изгорели в хотела на ужасите, който едва не се срути след огромния пожар в ранните часове на вторник, докато гостите още спели

Съпругата на Данаил Веселинов: Не смея да се зарадвам, докато не стъпи на българска земя

Докато не стъпи на българска земя, не смея да се зарадвам. Това е нещо, което очаквахме от много месеци. Буквално не можах да повярвам, че се случва. Това каза Събина Веселинова - съпругата на

>