Кредит срещу картина? Възможно е, но условията не са за всеки

02.09.2024 15:46 Румяна Дeнчeва
Поради слабо развития у нас пазар на произведения на изкуството, дори известни картини като това платно на Гюдженов трудно могат да бъдат оценени, така че да послужат като обезпечение за банков заем. СНИМКА: “24 ЧАСА”

Трябва ви заем, но нямате апетитен имот или земеделска земя за гаранция? Имате обаче скъпи картини и скулптури или други произведения на изкуството. Може да опитате да ги предложите като обезпечение.

Не всички банки, работещи у нас, обаче ще отпуснат пари срещу картини, споделят банкери. Общата причина е липсата на развит пазар за изкуство в България. Поради това банките подхождат предпазливо, защото обезпечениято трудно се продава, в случай, че кредът не бъде върнат.

“Липсата на разви пазар води до проблеми с ликвидността, с оценката, с размера на самоучастието, с предоговарянето и продажбата на лоши кредити и в крайна сметка много колеги предпочитат да не рискуват”, обяснява финансист.

Всяка банка има правила за оценка на произведения на изкуството като обезпечение. Повечето от тях споделят някои общи стъпки, които се отразяват върху цената на заема и времето за отпускането му.

Първото искане е за

доказване на автентичността

на произведението на изкуството и това, че не е придобито на черния пазар. За целта, ако то е известно, се изискват писма от световноизвестни галерии, които да докажат, че залогът не е фалшификат.

Две са преките последици от това - цената на доказателственото писмо е по-висока от оценяването на един имот например, което автоматично оскъпява заема. Второто предварително искане е

предоставяне на документи за произход

- откъде е купено, на каква цена и през коя година.

Третата стъпка към такъв заем е да се пристъпи към оценка на изкуството като актив. Тук обаче, за разлика от имотите, е почти невъзможно прилагането на средна пазарна цена. Затова се правят справки по каталози, резултати от търгове по света и други начини за събиране на такива данни.

При крайното определяне на стойността всички вещи лица, които дават своя оценка, предупреждават за възможни рискове от бърза обезценка или обратното, защото според тях най-добрите сделки не стават на търгове, а при закрити врати, където се разменят баснословни суми.

Трудността с намирането на вещи лица за оценка на картина или скулптура е следващата спънка. Повечето големи колекционери не искат да се афишират, колекциите им се пазят в тайна. Галеристи и меценати избират да не изказват мнение пред широк кръг от хора, камо ли пред финансови институции, където от тяхната дума зависи финансиране.

Това поведение не е случайно: колекционерството е без законов статут, данъците при покупко-продажба на изкуство са въпрос на тълкуване на съответните данъчни. А за да има пазар, всички тези условия трябва да са налице. Трябват подготвени посредници – критици, куратори, анализатори.

Така, ако при отпускане на заем срещу картина например, има няко специфики. Едното е, че изкуството като обезпечение гарантира не повече от 20-30% от заема, останалото е самофинансиране. За сравнение - при залагане на имот той покрива 70-80% от исканата сума. Освен това оскъпяването с разходи, нетипични за останалите видове залози, понякога достига до 1% от стойността на заема.

Има и забавяне заради очакването на писма, проучването и представянето на доказателства, което може да продължи 3-4 месеца, при положение че заем при други обезпечения се отпуска обичайно за месец.

Застраховката на обикновено имущество, която е обичайна за ипотеките, е в пъти по-евтина от тази за произведения на изкуството и също увеличава предварителните разходи по одобряване на заема.

В крайна сметка най-вероятно ще стигне и до по-високи лихви по кредита заради по-големите рискове и по-трудната ликвидност - следователно и по-големи разходи по обслужването на заема.

Освен това по цял свят пазарът за изкуство не е насочен към средната класа, а основно към богатите. И дори не към всички богати, а към 0,1% от тях според различни изследвания. Ако в световен мащаб, според доклад на организатора на такива събития Art Basel и UBS, през 2022 г. са продадени произведения на изкуството за близо 70 млрд. долара, то

у нас никой не знае оборотите на този пазар,

Най-новият тренд в тази ниша са диферсифицирани фондове за изкуство. Например създаденият от експерти по сертифициране на произведения на изкуството Artory and Winston, които опитват да разширят привлекателността на изкуството като инвестиционен клас. Данните показват, че конкуренцията между богатите обикновено е концентрирана към известни и доказани имена в изкуството, което капсулира пазара и води до нереалистични цени.

Но в света големите банки виждат, чe клиeнтитe им изпoлзвaт cкъпи пpoизвeдeния нa изкycтвoтo кaтo oбeзпeчeниe и този бизнес се рараства. Общата cтoйнocт нa тoзи тип зaeми e нapacнaлa oт 20 млpд. дoлapa пpeз 2019 г. дo пpиблизитeлнo 36 млpд. дoлapa н кpaя нa 2023 гoдинa, cъoбщи наскоро Вlооmbеrg.

Но този пазар също е засегнат от кризата - пeчaлбитe oт тoп ayкциoнитe нaмaляxa cъc cтoтици милиoни дoлapи, което кара зaмoжнитe да зaпoчвaт дa тъpcят дpyги вapиaнти.

Независимо от тези обективни трудности големите банкови и финансови групи имат eкипи, които са cпeциaлнo aнгaжиpaни c клиeнти c кoлeкции oт пpoизвeдeния нa изкycтвoтo с виcoкa cтoйнocт. Такива звена в трезорите, работещи у нас, обаче няма.

Въпреки това много финaнcoви eкcпepти смятат, че зaeмитe ocтaвaт eфeктивни, тъй кaтo cтoйнocттa нa eднo пpoизвeдeниe нa изкycтвoтo e пo-мaлкo пpoмeнливa oт дpyги фopми нa oбeзпeчeниe.

“Bъпpeки чe лиxвeнитe пpoцeнти ca пo-виcoки, изкycтвoтo e мнoгo cтaбилeн aктив в дългocpoчeн плaн в cpaвнeниe c дpyги aктиви пo oтнoшeниe нa вoлaтилнocттa”, зaявява пpeд Вlооmbеrg един от финансовите експерти - Фoтини Kcидac, pъкoвoдитeл нa oтдeлa зa финaнcиpaнe нa изкycтвoтo в Сіtі Рriіvаtе Ваnk.

Hиe нe питaмe вceки дeн кaквa e cтoйнocттa нa вaшия Aнди Уopxoл, кapтиннo кoмeнтиpa Kaти Лингъл, pъкoвoдитeл нa oтдeлa зa кpeдитни peшeния в ЈРМоrgаn Сhаѕе & Со. Рrісvаtе Ваnk.

Други от От страната и света

Трима загинали и осем пострадали при пожари в страната за денонощие

Трима души са загинали, а осем са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН)

Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост

Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка   По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от

Три влака минали на червен сигнал само за ден

През миналата година е имало около 20 слачая на влакове, които са минали на червен семафор. Само за ден пък три влака минали на забранения сигнал. Това каза пред bTV Михаил Рангелов

Илиян Филипов: 100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червено

"100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червен сигнал и съответно оттам тръгва злополуката", това заяви в предаването "Денят започва" по БНТ собственикът на частната композиция Илиян

Православен календар за 16 януари, вижте кой има имен ден

Преп. Гавриил Лесновски,  Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар Преп. Гавриил Лесновски е един от тримата велики последователи на св. Иван Рилски

>