Този август беше един от най-топлите от 1930 година насам

30.08.2024 18:53
В края сме на един от най-сухите месеци август от 2014 година насам и един от най-топлите от 1930 година досега Снимка: Pixabay

Август 2024 г. е един от най-топлите месеци август от 1930 г. насам, сочи справка на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

Средните месечни температури са между 21 и 28 градуса и имат отклонение от месечната норма между плюс 1 и плюс 4 градуса. Най-високата измерена температура е 41,6 градуса на 14 август в Новачене, област Плевен. Най-ниската минимална температура в станция в населено място e плюс 6 градуса на 7 август в Чепеларе, а най-ниската температура, измерена на планински връх, е минус 4,1 градуса на връх Мусала на 27 август. В София най-високата измерена температура е 36,7 градуса на 15 август, а най-ниската – плюс 11,5 градуса на 7 август.

Това е един от най-сухите месеци август от 2014 г. насам. В по-голямата част от страната месечните суми на валежите са между два и 50% от климатичната норма. В голяма част от Източна България и планинските масиви на Южна България месечните суми на валежите са между 50 и 150% от климатичната норма. Само в отделни станции има месечни суми на валежа над 150% (Ивайловград - 235%). Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е 112 мм от дъжд в с. Дуранкулак, обл. Добрич, на 30 август. Валежи от град има регистрирани в шест дни от месеца, най-много – на 21 август в 11 станции.

В началото на месеца преобладава слънчево и горещо време, с максимални температури между 33 и 38 градуса. На 2 август в следобедните часове под влияние на приближаващ  атмосферен фронт въздушната маса се лабилизира и се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, на отделни места в западните райони има валежи с гръмотевици. На 3 август преминава студен атмосферен фронт. Температурите се понижават с 3–5 градуса. През следващите два дни се установява слънчево време. На 6 август отново преминава студен атмосферен фронт. На места падат краткотрайни валежи с гръмотевици. В котловините и по високите полета минималните температури се понижават до 8–11 градуса, а дневните температури се повишават. В края на първото десетдневие отново преминава студен атмосферен фронт и на места има краткотрайни валежи с гръмотевици, а температурите слабо се понижават, пише БТА.

През повечето дни от второто десетдневие над по-голямата част от страната времето е предимно слънчево и горещо, като най-високите максимални температури, между 36 и 41 градуса, са измерени на 13, 14 и 15 август. През периода 16–19 август на отделни места се развива конвективна облачност и има изолирани краткотрайни валежи с гръмотевици. В края на десетдневието преминава студен атмосферен фронт и на много места има краткотрайни валежи и гръмотевични бури. 

В началото на третото десетдневие от месеца, в челото на антициклон с център над Централна Европа, през страната преминава размит студен атмосферен фронт. Преобладава слънчево време, следобед над източните и планинските райони с развитие на купеста и купесто-дъждовна облачност, но само на отделни места превалява и прегърмява. От 23 до 25 август времето е предимно слънчево и горещо. През периода 26–31 август висок циклон с център над Черно море се премества на запад и въздушната маса над страната е неустойчива. В часовете предиобед преобладава слънчево време, но около и след обяд над много райони се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и има краткотрайни валежи с гръмотевична дейност. 

Опасни явления

Продължителното горещо и сухо време през август повишава риска от пожари. На много места в страната са регистрирани такива вследствие на селскостопанска дейност и човешка небрежност. Мълнии са причина за няколко горски пожара: на 4 август под връх Шаралия в Пирин, на 20 август под връх Царевец в планината Славянка на българо-гръцката граница и на 23 и 24 август в Рила – в местността Байрямица над с. Бистрица и над с. Пастра под връх Калин, където горят треви, храсти и иглолистни гори. Пресеченият терен и силните пориви на вятъра затрудняват гасенето.   

Агрометеорологични условия

През последния месец от лятото агрометеорологичните условия продължават да се определят от горещо и сухо време. В почти всички райони от страната продуктивните почвени влагозапаси са изчерпани. Тази година през август развитието на късните пролетни култури приключва по-рано от обичайните за страната срокове. В началото на месеца при слънчогледа в Дунавската равнина и в южните райони се наблюдава фаза узряване. В средата на август започва жътвата на узрелите посеви със слънчоглед. В агростанция Силистра е отчетен среден добив от 150 кг/дка. 

Сушата през август не позволява извършването на навременни и качествени предсеитбени почвообработки на полетата, предвидени за засяване със зимна рапица. Тези условия ще отложат сеитбата на рапица и в много райони, предимно в Северна България, ще бъдат пропуснати оптималните агротехнически срокове. 

Състояние на реките

През август водните количества на реките в страната са под праговете за средни води и около праговете за ниски води. В резултат на валежи на 3 август са регистрирани повишения във водосбора на р. Янтра с до 32 см, а в периода 19–21 август повишения са регистрирани в Западнобеломорския басейн – с до 52 см на р. Струма, и в Източнобеломорския басейн – с до 93 см на р. Арда. През целия месец река Факийска в района на с. Зидарово и река Ропотамо в района на с. Веселие са пресъхнали.

Кратка месечна справка за времето през изтеклия месец се публикува на сайта на НИМХ. 

На сайта се публикуват карти на средната месечна температура и нейното отклонение от климатичната норма, както и на месечното количество валеж като абсолютна стойност и като отклонение от климатичната норма за изтеклия месец.

НИМХ публикува и месечен хидрометеорологичен бюлетин.

Текуща информация и прогнози за времето могат да бъдат намерени също на сайта, както и за оттока на реките, и за състоянието на земеделските култури. /ПВ/

Други от Времето

Облачно до обяд, после слънцето ще се покаже, до 3° в Пловдив

Днес преди обяд облачността ще е предимно значителна. В югоизточните райони от страната валежите ще спрат, докато в Югозападна България на места все още ще превалява слаб сняг

Валежите спират, слънцето ще се покаже в края на седмицата

През нощта и утре преди обяд облачността ще е предимно значителна, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология. В югоизточните райони от страната валежите ще спрат

Слаб сняг над Пловдив и днес, температурата стига 2°

Днес облачно ще се задържи времето в по-голямата част от страната. На места, главно в Южна България, ще има слаби превалявания от сняг, в крайните югоизточни райони – от дъжд

Без валежи в Пловдив, но ще е студено, едва 0° максимална температура

Днес от север облачността ще се разкъсва и намалява, в Северна България до предимно слънчево. По-значителна ще се задържи над Югоизточна България и Родопите

Условията за зимни спортове в ски зоните са добри, извън тях остава предупреждението за лавини

Значителни валежи от сняг се очакват в Рило-Родопската област, Странджа и Сакар Много са добри условията за практикуване на зимни спортове в ски зоните

>