България отново е на път да пропилее шанса си за еврокомисар с ключов ресор

27.08.2024 19:03 Самуил Огнянов
Три дни има България да предложи свой еврокомисар на Урсула фон дер Лайен СНИМКА: Twitter/ @bozwy

Страната ни пак избира грешния подход - да намерим ресор на избраника

България отново рискува да проиграе хазартно и с лека ръка възможността да излъчи еврокомисар с важен ресор заради доказано грешен през годините подход, в който най-общо поставя каруцата пред коня. Нещо повече, тя е пред угрозата да повтори скандала и провала с кандидатурата на Румяна Желева от нетолкова далечната 2010 г., с което допълнително да подрони и без това неголемия си авторитет в ЕС, а и този на кандидатите, които ще издигне и изпрати на изслушване в европарламента.

Отделно, готови сме за пореден път да се оставим на това, което ще ни подхвърлят "началниците" в Брюксел, без да се осмеляваме сами да предложим ресор за нашия кандидат, който и да било той*.

На пожар

След като страната ни два месеца отлагаше номинацията си за нов член на Европейската комисия (ЕК), заради продължителната политическа криза и неспособността на политиците ни в парламента да излъчат редовно правителство, в момента кипи трескава надпревара сред партиите в Народното събрание кои български представители да бъдат номинирани за нов еврокомисар в екипа на Урсула фон ден Лайен.

Три дни преди крайния срок за подаване на кандидатури пред председателя на ЕК - 30 август, новият стар служебен премиер Димитър Главчев поиска от партиите в парламента да представят кандидатите си до 29 август.

Част от тях вече го направиха - най-голямата партия в парламента, ГЕРБ, предложи Екатерина Захариева, в момента депутат и бивш министър на външните работи и на правосъдието в два от кабинетите "Борисов", а преди това министър на регионалното развитие в служебното правителство на Близнашки (2014 г.) и зам.-министър на МРРБ по времето на първото правителство на ГЕРБ (2009-2011 г.).

ИТН издигна д-р Велислава Петрова, учен, микробиолог и вирусолог, бивш зам.-министър на външните работи в коалиционния кабинет на Кирил Петков, в момента програмен директор на неправителствена организация в Брюксел.

БСП също се очаква да излъчи своя кандидатура, като първоначално се коментираше името на настоящия евродепутат от левицата и зам.-председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в настоящия Европейски парламент (ЕП) - Цветелина Пенкова, а впоследствие се заговори за бившия председател на партията и на Партията на европейската левица - Сергей Станишев.

Другите парламентарни сили все още не са посочили свои кандидати, като единствено от ПП-ДБ загатнаха, че ще го направят.

България се очаква да номинира две кандидатури - мъж и жена, както препоръча и помоли самият председател на Европейската комисия. След това фон ден Лайен ще разговаря с кандидатите и ще направи своя избор между един от двамата. Следва предложение за нов състав на цялата комисия до Съвета на ЕС на база предложенията на всички 27 страни-членки - всеки по един представител.

Ако България реши да номинира сегашния си еврокомисар - Илиана Иванова, необходимостта от две номинации отпада. Който и да бъде излъчен на това ниво, следва още едно важно сито - изслушване и одобрение от ресорните европарламентарни комисии, които имат отношение към бъдещите области на отговорност на кандидата.

Грешният и верният път

Точно в последното е "заровено кучето". Алгоритъмът и процедурата за определяне на нов състав на ЕК е такава, че България би трябвало първо да определи своя ресор, към който има стратегически интерес и едва тогава да излъчва кандидата за него. За момента и на база официалните предложения на партиите в парламента ни, изглежда сякаш страната ни прави точно обратното и върви наопаки - издига кандидатури, без да посочва ресора, към който ще се стреми.

А това е толкова правилно, колкото е да поставяш каруцата пред коня и да си въобразиш, че колата ще потръгне. Може, но ще е за пръв път в историята, защото досега нищо добро не е произлязло от такъв подход.

С демонстрирания от властта към момента алгоритъм не само оставяме инициативата в ръцете на други - на принципа каквото решат и ни подхвърлят началниците в Брюксел, но и рискуваме да насадим официалните ни кандидати, които ще бъдат номинирани, "на пачи яйца", с което да подкопаем, както националния, така и техния личен авторитет. Макар и назад във времето, все още е жив спомена за провала с кандидатурата на Румяна Желева през 2010 г.

Възможните за България ресори

С подхода си в момента, страната ни с нищо не показва, че е научила урока си и рискуваме да повторим фарса от 2010 г. Защо? България първо трябва да определи своя интерес и да анализира внимателно шансовете си за всеки един ресор на база на конкурентни предимства спрямо останалите страни-членки на ЕС.

И понеже българското правителство не разполага с никакво време и вече трябва да действа ангро, трябва да направи своя избор моментално и на база на експертна оценка. Като такава в последния месец се утвърди тезата, че страната ни има големи шансове за ресор "Енергетика", където и в предходния мандат на ръководената от Урсула комисия титулярът беше от сравнително малка държава от Източна Европа - Кадри Симсон от Естония.

Според запознати това е компромис между големите в ЕС, за да не се стига до конфликт за този стратегически важен, особено в последните и следващите години ресор. За него страната ни изглежда вече има поне един сериозен кандидат в лицето на евродепутата ни от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите - Цветелина Пенкова, а спрягането на нейното име за нов български комисар не е случайно.

В предишния си мандат в европарламента, тя работеше по ключови законодателства в сферата на енергийната ефективност, ядрената енергетика и реиндустриализацията. А в настоящия си втори мандат като евродепутат, тя, освен че е зам.-председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в европарламента, през юли беше избрана единодушно и за президент на Европейския енергиен форум - най-голямата енергийна организация в Брюксел.

Пенкова се превърна и в първата жена, която оглавява организацията, приемайки поста от бившия премиер на Полша и председател на Европейския парламент Йежи Бузек. Отделно от това, България има своите безспорни предимства за енергийния ресор и като изграден капацитет и експертиза в областта на национално ниво - разнообразни енергийни мощности (ядрена енергия, ВЕИ, ПАВЕЦ и ТЕЦ), експерти, инженери и учени.

Тя има и ключова позиция на европейския енергиен пазар с географското си положение. Испания е друга държава в ЕС, за която се знае, че има апетит към този ресор, но това не бива да ни обезсърчава, защото нашата страна има предимства спрямо нея в немалко отношения.

Примерът с енергетиката е само един от възможните подходи и ресори, който страната ни може да избере с кандидатурата си за член на еврокомисията. Разбира се, има и други ресори. С издигането на своята кандидатура - Велислава Петрова, ИТН например очерта и възможната област, в която тя да работи - досегашният ресор на Илиана Иванова, а именно - "Иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж".

Професионалното развитие и образованието на Петрова съвпада напълно с този ресор. Ангажимент на всеки от кандидат-комисарите е да представи плановете си и да докаже професионалните си качества в областта, за която кандидатства, пред евродепутатите от ресорните комисии.

В случая на Цветелина Пенкова и Велислава Петрова за въпросните два ресора, в които имат доказана експертиза и опит, страната ни не би трябвало да има притеснения. Вероятно това важи и за другите излъчени номинации, но техните области трябва да бъдат посочени и да е ясно.

Излъчването на еврокомисар не е просто формалност и поредната политическа дъвка, на която сме свикнали у нас. Това е ключов момент за страната ни в ЕС. Важно е да следваш правилния подход и да имаш ясен и силен план, който да издържа на всяка стъпка.

*Матей 7:7-11: Искайте, и ще ви се даде; търсете, и ще намерите; хлопайте, и ще ви се отвори; защото всеки, който иска, получава; който търси, намира; и на този, който хлопа, ще се отвори.

Други от От страната и света

Атанас Атанасов: Борисов събра разделеното ДПС с тази коалиция

Борисов, създавайки тази коалиция, на практика събра разделеното ДПС - "Новото начало" гласува против правителството, но има министри, а АПС гласува за правителството, но няма министри

Транспортират болни деца от Перник до София заради временен недостиг на лекари

Болни деца от Перник, които се нуждаят от хоспитализация или от спешна консултация с цел додиагностициране, ще бъдат транспортирани с линейки до най-близките здравни заведения в София, разпореди РЗИ

"Гартнър": Автомобилни заводи в Европа и Северна Америка са застрашени от затваряне през 2025 г.

Няколко европейски и северноамерикански автомобилни завода са изложени на риск да преустановят дейност или да бъдат продадени през 2025 година, след като автомобилните компании изпитват трудности от

Хванаха пиян румънски шофьор и крадци при спецакция край Добрич

Пиян румънски шофьор, дрога и крадци от домове за задържани в Добричко, съобщават от Областната дирекция на МВР. Съгласно заповед на главния секретар на МВР на територията на Областната дирекция на

Пуснаха за домашно лечение двама от пострадалите при влаковата катастрофа край София

За домашно лечение са освободени от УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ двама мъже, пострадали при катастрофата между два влака край София, съобщиха от лечебното заведение. Мъжете са на 43 години и 44 години

>