Посланик Олеся Илашчук: Кой би си помислил, че през XXI в. ще трябва да воюваме срещу хибридното руско варварство

26.08.2024 08:00 Георги Милков

Украинските войници се отнасят към цивилните в Курска област изключително  добронамерено, но Русия може да опита фалшиви информационни атаки, казва посланикът на Киев в София

Още акценти от интервюто:

- Русия трябва да изтегли окупаторските си войски от Украйна - само това е предусловието за мирни преговори

- Внушенията, че уж има разделение по подкрепата

за Украйна в България - това са хибридни атаки

- Благодаря на България за стотиците взети решения в подкрепа на Украйна

- Г-жо посланик, когато преди 33 години бе приет Актът за независимост на Украйна - това е вашият национален празник, който чествате на 24 август, вярвахте ли, че един ден може да ви се наложи да воювате за тази независимост?

- Украинският народ е изключително миролюбив. Тогава бяхме много горди с факта, че разпадът на Съветския съюз през 1991 година, както и провъзгласяването на независимостта на Украйна станаха по мирен път, в резултат на референдум.

Актът за провъзгласяването на независимостта беше логична стъпка в многовековната борба за независима украинска държава и възобновяване на държавност, която украинският народ извоюва през 1918 г. Много е важно, че на 22 август 1992 година задграничното украинско правителство на Украинската народна република в лицето на президента на УНР в емиграция Микола Плавюк връчи на президента на Украйна Леонид Кравчук Хартата на Държавния център на Украинската народна република. Това е потвърждение, че украинската независима държава, провъзгласена на 24 август 1991 година, е правоприемница на Украинската народна република.

Нашето поколение смяташе, че сме изключителни късметлии с този шанс да възобновим държавността си и да я надграждаме в мирна и свободна Европа. За съжаление, руската агресия срещу Украйна, стартирала през февруари 2014 г., все повече заплашва не само Украйна, но и реда и стабилността на европейския континент. И украинците се озоваха първи на източния фронт, на отбранителната линия за цяла Европа. Нито един европеец не си е и помислял, че през 21-и век ще се наложи да воюваме и да се защитаваме от модерното, технологично и хибридно варварство от страна на Руската федерация.

- В началото на месеца украинските въоръжени сили направиха пробив при Курск и навлязоха на руска територия. Възможно ли е това да промени хода на войната, да ви помогне или да ви отдалечи от преговори за мир с Москва?

- Украинските въоръжени сили в момента провеждат операция като част от общия план за отбрана на Украйна. По-конкретно, с текущите действия в Курската област те защитават украинските крайгранични североизточни райони в Сумска област.

От районите на Курска област на Русия от началото на това лято вече са извършени повече от две хиляди атаки срещу нашите населени места в Сумска област с различни оръжия – артилерия, миномети, ракети, дронове...

С цел защита на Украйна, и на първо място на украинските граждани в крайфронтовите райони украинските военни сформираха буферна (санитарна) зона в района на Курск. В момента нашите сили контролират почти 100 населени места в района на Курск. Целта е регионът да се освободи от руското военно присъствие, което представлява заплаха за Украйна.

Силите на отбраната на Украйна при нужда оказват хуманитарна помощ на цивилното население в Курска област. Хората там са подсигурени с храна, неща от първа необходимост и са с гарантирани възможности за напускане на територията по хуманитарни коридори.

Подобна отбранителна операция в района на Курск нямаше да е необходима, ако Украйна можеше да използва всички оръжия, предоставени от нашите партньори, за удари на дълги разстояния по руски военни цели в Русия, откъдето се води кървав всекидневен терор срещу нашата страна и народа ни.

И тук искам да обърна внимание, че Украйна действа изключително в рамките на международното право, със особен акцент върху безопасността на цивилното население. Предупреждаваме всички наши партньори, че държавата агресор може да опита да подготви информационни фалшиви атаки с цел дискредитиране на украинските военни. Още веднъж искам да подчертая, че украинските войници демонстрират изключително добронамерено отношение към цивилните хора в Курска област.

- А как според вас ще се отрази на подкрепата, която получавате от Европа? Възможно ли е вместо повече да се радват вашите западни партньори да се обезпокоят силно от украинското настъпление в Русия?

- Високо оценяваме всеки вид подкрепа за Украйна. Неуморно повтарям, че всяко едно решение на нашите партньори, политическо или практическо, много окуражава украинците. То става топтема в нашите новини и социални мрежи. То дава сили да продължаваме отбраната.

Но когато говорим за самите военни действия, трябва да сме много внимателни в терминологията. Няма как атаките и контраатаките да предизвикват радост.

Войната трябва да бъде приключена в максимално кратки срокове, трябва да сме консолидирани в това, Руската федерация като държавата агресор трябва да изтегли своите окупаторски войски от украинската територия, да спре да бомбардира и атакува украинците, да спре всякакъв вид терор срещу Украйна и демократичния свят. Само това е предусловието за мирни преговори. Това е и темата на първата Среща на върха за мир по формулата за мир на президента на Украйна в Швейцария на 15-16 юни тази година. Това е целта и на втората среща на върха за мир, която се подготвя за есента тази година.

- Доколко изборите в САЩ ще променят ситуацията за украинците и Украйна, колко е важна за вас развръзката на битката за Белия дом?

- За Украйна е важна последователна и непоколебима подкрепа на всички демократични държави по света. Изборите са един естествен процес във всяка една държава.

Естествено, че предизборната борба влияе върху обществения дневен ред. За Украйна е изключително важна максимално широката политическа подкрепа. Водихме и продължаваме да водим диалог с всички водещи политически партии, било то в САЩ или в други държави.

Според нас прекалено високи очаквания от изборните резултати в една или друга държава - това е един вид популистки наратив. За да се постигне устойчиво решение на проблема или проблемите, е необходима упорита ежедневна работа. Конкретни действия, лидерство, проактивни решения, вместо очакване на магьосника с вълшебната пръчица, който да дойде да оправи нещата вместо нас самите.

- А имате ли опасения, че политическата обстановка в България може да продължи да бъде все по-нестабилна и това в крайна сметка да се отрази на помощта за вашата страна?

- България е изключително важен партньор за Украйна. Така е било от векове. Това се потвърждава и днес. Дали България ще преодолее вътрешнополитическите си трудности, зависи от самите български граждани. Свободата не се подарява. Тя се отбранява и се гради. Политическата стабилност също така трябва да се гради стъпка по стъпка. Вземайки предвид геополитическите предизвикателства в днешното време, трябва още повече упорита работа, диалог и отговорност.

Иначе използвам случая да благодаря на България за стотиците взети решение в подкрепа на Украйна и украинския народ. Много високо го оценяваме, много сме благодарни и разчитаме на засилване на двустранното сътрудничество, както и на взаимодействие в рамките на регионалните и международните формати.

- Вие сте повече от една година посланик у нас, какво все още ви учудва или остава неразбираемо по отношение на българите и процесите в България?

- Трябва да призная, че от първия си ден се почувствах в България като в приятелска държава, където нищо не ме учудва. Много сме близки, много си приличат украинският и българският народи. Много общи неща ни обединяват в исторически план, много труд полагат украинците и българите, за да извоюват свободата на собствената си държава. Много злини претърпяват през 20-и век поради световните войни и съветската окупация. Много общи проблеми ни свързват и в епохата на прехода, след падането на Берлинската стена.

Но сме близки и в нашия стремеж да бъдем надеждни партньори на Европейския съюз и НАТО. Делим едно прекрасно Черно море, което искаме да бъде зона за стабилност, комфорт, релакс и икономически растеж. Имаме общи надежди, че нашите деца ще живеят в мирна, свободна и просперираща Европа.

Единственото, което ме изненадва, може би е това, че всъщност колкото и да сме близки, Украйна и украинците все още не са достатъчно познати за българите. И тук виждам много задачи в посока промоция на Украйна в България.

- Страдат ли по някакъв начин отношенията ни от толкова дългата липса на български посланик в Киев и как вие лично тълкувате това видимо отсъствие на България?

- В интерес и на Украйна, и на България е дипломатическите представителства в Киев и София да работят много активно. Приветстваме решението за назначаване на ръководител на българската дипломатическа мисия в Киев. Международната активност на висшето ръководство на Украйна е изключително висока, и рестартирането на работата на посолството на Република България ще е от огромна полза за украинско-българските отношения във всички сфери.

- Виждате ли ясно разделителните линии сред българското общество, когато се коментира каквото и да било по темата “Украйна - Русия” и какви изводи си правите?

- Според нас се забелязват много хибридни атаки с внушението, че уж има разделение по темата подкрепа за Украйна. Подкрепата на българското общество, от Народното събрание и Министерския съвет е непоколебима. България има последователна позиция в осъждането на руската агресия още от 2014 г. Що се отнася до гражданската подкрепа, тя също е много видима, във всяко едно отношение: от дейността на правителствения сектор, на гражданските инициативи, бизнес дейностите до културата и науката. Забележим е също така и интересът към установяване или активизиране на контакти с украинските партньори. Подпомагаме тези процеси с всички наши възможности. Призоваваме, разбира се, за още повече инициативи и интерес към Украйна. Която, освен че се отбранява и оцелява в условията на безпрецедентен в историята на човечеството терор, също така се развива и е амбицирана да стане пълноправен член на ЕС и НАТО.

- Може ли да се води оптимистичен разговор за бъдещето на Украйна, или още е рано?

- Не само че може, той се води. Украинците се крепят точно с това, с изграждането на своето бъдеще. Провеждат се реформи във всички сфери. Възстановяват се разрушените от руските атаки обекти, адаптират се постоянно към новите предизвикателства. Но всичко това се прави с мисълта краят на войната и общата ни победа да се доближат максимално.

Най-показателни са впечатленията от нашите български приятели и партньори, посетили Украйна през последните две години и половина. Те споделят, че самоорганизацията и оптимизмът на украинците са окуражаващи. И в моментите, когато няма ракетни обстрели, украинците правят всичко възможно и невъзможно животът да продължава и да е максимално комфортен. И това се дължи вероятно на едно придобито след 24 февруари 2022 година умение – животът да се живее тук и сега. Умението да изживяваш момента, да цениш всеки миг от своя живот. И да разбираш колко е ценен животът на всеки един човек до теб.

 

ГЕОРГИ

МИЛКОВ

Родена в Чернивци, Украйна
l Завършва Факултета по история, политология и международни отношения в Черновицкия университет с отличие. Магистър е по международни отношения.
l Дипломиран психолог е втората специалност и професионално занимание
lЗанимавала се е с журналистическа и обществена дейност и е заемала в продължение на много години ръководни постове в частния бизнес
l Назначена с указ от президента Володимир Зеленски за извънреден и пълномощен посланик на Украйна в България. Връчва акредитивните си писма на президента на Република България през април 2023 г.

Други от Интервюта

Димитър Ганев, "Тренд": При опитния Желязков няма резки движения, а липсата на интерес от нови избори споява коалицията

Няма да има ръмжене в трите партии зад правителството по трите важни теми - бюджет, еврозона, Украйна Още акценти от интервюто: Добрата новина е, че е редовен кабинет, има ясни политически лица

Д-р Илия Тонев: Плащаме здравните осигуровки на пациенти, за да не губим приходите по клинични пътеки

Финансово сме добре, но ни липсват лекари Преди 8 г. обединението на болниците в Сандански и Петрич бе единственият ход да осигурим нормално здравеопазване в района

Малина Крумова: Мантинели да разделят пътищата с голям трафик, за да спре безумното изпреварване

Правилата за движение по пътищата трябва да са в отделен закон, вече го работим, казва председателят на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Още акценти За първи път от 30

Александър Симидчиев: Може да се заразим с грип, дишайки мръсен въздух

Децата и хората над 65 г. да не излизат в дните със замърсяване, препоръчвам пречиствателите за дома - През последната седмица софиянци дишахме опасно мръсен въздух - показателите навсякъде бяха над

Ангел Заберски: Има носталгия за красива музика и текстове с послание

Сега трудно намирам мелодия, която да запея и да запомня – еднакви са, казва композиторът   - Хиляди читатели се включиха в анкетата на “24 часа” и гласуваха кой е любимият им златен български хит от

>