Татко Петко: Къде си, вярна ти любов народна?

26.08.2024 07:30 Диляна Ценова
Петко Петков, бащата на Кирил Петков

Избирателите ли са виновни за 4-годишната криза и къде да се търсят причините за спадащия рейтинг на една или друга политическа сила

Ако имахме традиция родителите на политиците да дават акъл в управленските дела, бащата на Кирил Петков не би се откроявал в тълпата.

Да беше например в реда на нещата таткото на действащия премиер да чертае на листче в кабинета на строителния министър най-вярното трасе на магистрала “Струма”. Или да организира протести и да агитира в медиите срещу душманите на своето отроче, да бабува на сглобки, играейки карти с Алексей Петров и Бойко Борисов, а не дай боже, и да придружава сина си, съратниците му и самия президент на тайни срещи с Ахмед Доган…

Ех, де да беше така! Родителската опека щеше да се приема като задължителна и бравурна, в Министерския съвет и в парламента щяха да се свикват редовни родителски срещи, на всички важни държавни документи щеше да има копие за тате и мама.

Но животът е несправедлив, роднини по пряка и съребрена линия са в конфликт на интереси с властта, кой знае колко свидна секретна информация се опорочава от тяхното грижовно присъствие на високите етажи. Затова никой освен Кирил Петков не си позволява подобна волност, но в това необичайно изключение се крие и куриоз.

Петко Петков, по-известен в тесните си семейни среди като Татко Петко, се информира за политическите процеси от първа ръка, отърква се в голямото добрутро, както се казва. По негов адрес бившият пиар, вдъхновител и кръстник на “Продължаваме промяната” Диана Дамянова казва, че се радва на голямо доверие и уважение от страна на сина си Кирил.

Реакциите и мнението на Петков- старши са формирани от срещи, чути разговори, коментари, отблизо наблюдавани сцени, изпреварваща информация. Обикновен родител не може да се мери с неговите знания, един ден той би могъл да напише мемоари с неизвестни исторически сведения и да хвърли нова светлина върху историята, както направи секретарката на Хитлер.

От медийна гледна точка най-ценното е, че спонтанните изнервени постове във фейсбук на Татко Петко неволно повдигат завесата над политическия кръг на неговия син, издават позиции и схващания за актуалните новини и събития, които от ПП едва ли биха изразили на глас. Всеки изследовател на българската политика е длъжен да следи изявите му, ако иска да си обясни необяснимото.

В 11 часа сутринта на 8 август т.г. Петко Петков излиза с особено тежка позиция, обвинява за западащия обществен рейтинг на ПП не друг, а българските избиратели, медиите, политолозите и социолозите. Подредил е в кръг снимки на Румен Радев, Делян Пеевски, Слави Трифонов и Костадин Костадинов и е написал: “Това са политиците, които една част от българския народ одобрява и за които гласува. На друга част не им пука и изобщо не се интересуват от политика. Трети са ядосани и гласуват: “Не гласувам за никого”. Четвърти гласуват за партии мюрета, измислени и подкрепяни от поддръжниците на статуквото. И най-накрая, съществува и една много малка група, съставена главно от интелигентни и отговорни хора, които искрено се тревожат и милеят за бъдещето на България и които гласуват смислено. Националните медии бранят това съотношение, защото така се обогатяват в огромни размери за сметка на всички данъкоплатци. Представете си, седем пъти явяване на избори за две години какви печалби е генерирало за всички политолози, социолози и медии!

Това е положението и такова ще остане, докато съотношението на нагласите не се промени. Отвън никой няма да ни помогне. Нашето бъдеще зависи от самите нас и от никой друг.”

На фона на внезапно затоплените отношения между ПП/ДБ, президента и Доган, рязкото охлаждане между Пеевски и почетния председател на ДПС, топлата подкрепа на ИТН за Радев и въобще цялата каша в държавата, от Татко Петковото експозе могат да се извадят няколко извода.

Най-натрапчиво е внушението, че бъдещето на България е обречено на мрак и потисничество, ако електоратът не въздигне отново Кирил и Асен. В горчивия финал сякаш прозират стиховете на Добри Чинтулов от “Къде си, вярна ти любов народна”: “Я силен пламък ти пламни, та буен огън разпали на младите в сърцата, да тръгнат по гората”.

Очевидно става също, че ПП/ДБ така и не са си дали сметка за системната си некадърност, вместо това винят гласоподавателите за 4-годишната криза в страната. Имаме и недвусмислено потвърждение, че в политиката няма вечни приятели и вечни врагове.

С лошия Радев младият Петков направи “ала-балата” през 2021 г., с Делян Пеевски управлява в сглобка, Слави Трифонов преди това му беше коалиционен партньор, а от Костадинов прогресивният възпитаник на “Харвард” очакваше подкрепа за анти-ГЕРБ революция в парламента.

Да не говорим за Бойко Борисов, чиято сянка веднъж тегне, друг път закриля ПП/ДБ, като родител едно и родител две. А медиите, политолозите и социолозите бяха добри, обективни и правдиви, преди ПП/ДБ да се простят с 300 хиляди гласа.

Видимо е с невъоръжено око, че Петкови и съмишлениците им тънат в заблуда за облика на своите избиратели, определяйки ги като единствените интелигентни и отговорни избиратели. Според изследване на “Тренд” от 12 юни 2024 г., представено по Нова тв след последните парламентарни избори, гласувалите за ГЕРБ-СДС са на първо място във всички възрастови групи, както и сред висшистите и среднистите.

Като цяло, съдейки по липсата на достоверна информация за драмите, които напоследък тресат кабинетите, централите и сараите, политическата класа продължава да се ръководи от междуличностни отношения и тяснопартийни интереси, нехаейки за общественото мнение. Неслучайно Татко Петко, като същински космонавт, обвинява Космоса за кривата си ракета.

Жалко е, че толкова отдаден родител, мъдър съветник и надежден свидетел на епохата има едва 80 лайка?

 

 

Други от Лични

Политичесто или равноотдалечено правителство

Партиите в демокрацията са тези, които осъществяват (или поне би трябвало да осъществяват) връзката с „народните маси". Партиите чрез своите партийни структури са закопани сред хората и следва именно

Манол Пейков в потрес, сметката му за 3-седмичен престой на паркинг на летището е 1380 лв.

Манол Пейков плати 1380 лв. за триседмичния престой на автомобила му на паркинг на Летище "София" и сподели всички подробности около горчивия си опит във фейсбук: "Кацам на Летище София след

За истерията за хляба, пържолата и ДДС-то

Хайде хора, да кротнем топката на ценовата истерия, става ли? Ние всички сме медийни чеда и квот' ни каже телевизорът или ФБ -такова. Да, ама не, както казваше покойният Петко Бочаров

"Промяната" е жива, но за какво е виновен Найо?

Накичил е Кирил с микрофон, а за близо двете им години обща практика трябва отлично да знае, че той и неговите близки често са извън вербален контрол Първо, харесва ли ни или не, трябва да признаем

Пожарите в Лос Анджелис пораждат у мен много силна тъга

Пожарите в Лос Анджелис пораждат у мен много силна тъга. Преди малко повече от 30 години прекарах една незабравима академична година със стипендия на Фулбрайт в Калифорнийския университет в ЛА

>