По 700 лв. продават бебе крокодил в София. Внасят влечуги от Чехия и Германия

24.08.2024 10:00 Цветелина Танкинска
Крокодилът Гена, който беше намерен в дупка в “Ботунец”, е бил цирков артист.

Гена, който бе държан незаконно в дупка в софийския квартал "Ботунец", е сред малкото влечуги, които не са регистрирани у нас. Контрабандата на този вид животни в България е по-рядко срещана и причината за това са солените глоби, които стряскат собствениците на екземплярите, признават феновете на екзотични видове пред "24 часа". Санкциите стигнат до 5000 лв., а отнемането на влечугите в полза на държавата при непредставяне на документи за собствеността и отглеждането му се случва бързо - в 10-дневен срок.

За последните 20 години на територията на София са регистрирани 23 крокодила - нилски (Crocodylus niloticus) и крокодилов кайман (Caiman crocodilus). И двата вида са защитени.

По-голям е броят на регистрираните змии - от 2004 г. до момента в София те са 645.

"24 часа" се свърза с жена, която от години отглежда различни видове змии.

"Нито едно от животните не се продава нелегално, внасят се от Чехия и Германия с документ и фирма за екзотични животни - обясни тя пред медията ни. - С тази документация отиваме в РИОСВ и ги регистрираме. Когато продаваме, документите се прехвърлят на новия собственик чрез дарение. В България има и оторизирани магазини. Всички, които искаме да отглеждаме такива животни, сме стриктни в това отношение, защото глобите са огромни и няма смисъл да ги плащаш. Не говорим за бизнес, а просто да се грижиш за една животинка, да даваш любов, подслон, храна. Тя става част от твоя живот. Неадекватно е да не искаш да я регистрираш, защото не ти коства нищо. Много малко хора си позволяват да правят издънки и не е задълго, защото ги хващат."

Според нея у нас няма забранени или изчезващи видове влечуги дори в зоопарка. Относно развъждането им - тези, които отговарят за него, регистрират бебетата с документите на родителите им.

"Цените са достъпни за всеки джоб - казва още жената. - Крокодилите например вървят по 700 лв. за бебе. Змиите от 100 до 1000 лв. в зависимост от вида. Най-скъпите от тях са морфите, допълва жената."

Колко е струвал Гена, който бе открит в дупка в "Ботунец", остава неясно. Днес с него работят специалисти, за да се възстанови по-бързо. Един от хората, които са го преглеждали, е д-р Атанаска Чачева. Тя е експерт в анестезия при екзотични животни, хирургия на меки тъкани, спешни състояния и вътрешни болести.

"Все още нямаме пълна информация за здравословното състояние на животното, тъй като трябва да се направят всички изследвания - кръвни проби и рентгенографии, за да определим какво е текущото му състояние - обяснява ветеринарният доктор пред "24 часа". - Знаем, че е изключително кахектичен и недохранен, а какви ще са последствията от неправилното му отглеждане, тепърва ще установяваме във времето. Колегите от зоопарка се грижат за него и работят по намирането на евентуални здравословни проблеми. Той трябва да се следи внимателно."

Гена се храни с три вида месо - пиле, червено месо и риба, съобщи преди дни пред медии специалистът по влечуги Георги Кръстев, който посещава крокодила: "За 30 години практика не съм виждал крокодил в толкова лошо състояние. В момента основната цел е да го захранят, за да може да бъде прегледан от ветеринар и да му се направят изследвания. Понеже не е ясно от колко време не е хранен, даже фекална проба не можехме да му вземем. Това, което му е повлияло най-лошо, е липсата на контрол на температурата. Сигурно е, че забавянето в развитието му никога няма да му позволи да порасне до нормалните за вида му 5-6 метра дължина", изяснява специалистът.

Според специалисти в сферата животно като Гена се отглежда трудно, защото става много голямо.

"Ако това се случва в къща със специален басейн за него, може и да привикне към средата, но опитомяването на един крокодил трябва да стигне до това да не яде хора, колкото и страшно да звучи - разказва експерт от ветеринарния магазин "Жива екзотика", който се занимава с продажба на екзотични животни от началото на 2012 г. - Отглеждането му в една дупка не е нормално. На Гена му трябват UVB лъчи (те са със значително по-силна енергия от UVA - бел. ред.), за да може да функционира правилно организмът му. Второ - трябва да му дават и калций, за да изгради правилна костна система, защото той расте, но тя не отговаря на този растеж и се стига до рахит. При крокодилите това се случва по-трудно, защото те могат и с по-малко UVB лъчи, но има ли ги, се развиват по-добре. За крокодила е задължително да се храни с месо. Той може да издържи дълго без храна, но само ако е поел голямо количество преди това. В природата например те изяждат голяма плячка и после дълго време не ядат, защото са заситени. Все пак зависи и колко ще стои така. Със сигурност не говоря за години наред", изяснява той.

Експертите са единодушни, че нилският крокодил може да се опитоми, но трябва да се гледа в правилните условия. За разлика от него комодският варан не може да бъде държан в плен. Без значение дали животното е част от циркова трупа, или е наследено от роднина, то трябва да има нужните документи, категорични са от институциите. Не на всяко може да бъде сложен чип, тъй като някои са много малки, но в този случай от РИОСВ карат собствениците да правят снимки на животните от всичките им страни.

Според Министерството на околната среда и водите е почти невъзможно да се каже колко и какви видове са регистрираните екзотични животни на територията на цялата ни страна.

"Това са т.нар. видове по CITES (Конвенцията за международна търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора - бел. ред.), които са стотици на брой в България - отговориха от ведомството на запитване на "24 часа". - Всяка от 15-те регионални инспекции ги регистрира отделно. Правят им специални карти, като за голяма част от видовете имат правото на една и съща карта да бъдат регистрирани повече от едно животно от един вид. Изключително много време ще трябва, за да се събере информацията от всичките инспекции и да се стигне до конкретна цифра, защото трябва да броим карта по карта."

Други от От страната и света

Почина режисьорът на "Туин Пийкс" Дейвид Линч (Видео)

На 78-годишна възраст е починал американският режисьор, писател и музикант Дейвид Линч, съобщи The Guardian.  "С дълбоко прискърбие ние, неговото семейство

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният – коалиционно с 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

>