Сериалът “Лена и прокуратурата” – нови епизоди по стари преписки

23.08.2024 19:10
Лена Бориславова има поглед върху всички партийни и законодателни документи на “Промяната”.

Острието на ПП очаквала още призовки, след като получи една на разходка с бебето, но за какво всъщност я разпитват

Може ли един юрист сам да се окаже герой в съдебна сага? За втори път прокуратурата връчи призовка на Лена Бориславова. Острието на “Продължаваме промяната” може да бъде разпитана, независимо, че се ползва с депутатски имунитет.

Разказваме за този сериал, тъй като самата Бориславова сподели, че очаква още призовки, критикува начина, по който е получила една от тях, но запази дискретност за какво точно е била разпитвана.

Всъщност тя беше призована по

дело за разгласяване на класифицирана информация

- едно от двете досъдебни производства, в които е замесено нейното име. Как прокуратурата ѝ е връчила призовката, докато била на улицата с бебето си, разказа самата Лена във фейсбук преди седмица. А можело да го направят на работното ѝ място в парламента.

Дни преди Бориславова да се оплаче в социалните мрежи, се разбра, че е призована на разпит в петък, 9 август, от 10 часа, но помолила явяването ѝ да се отложи за понеделник, 12 август, пак от 10 заради важно заседание на Народното събрание. Неофициално се предполага, че юристката е искала да избегне срещата с медии на ул. “Черковна”, където трябваше да даде показания. В крайна сметка депутатката се яви в прокуратурата в петък, след края на работния ден на народните представители, там я чакаха от една медия, която редовно следи нейното движение в политиката и града и нямаше как да се избегне информацията за разпита. Затова и Лена Бориславова описва как е била призована за това.

Едва ли юристката не знае как се процедира в подобни ситуации. Тя е завършила право в СУ “Св. Кл. Охридски” през 2014 г., а по-късно специализира в “Харвард”. През 2018 г. е втора в класацията на списание “Форбс” “30 под 30” за Европа в категория “Политика и право”. Преди да се захване с политика, бе част от екипа на адвокатската кантора “Джингов, Гугински, Кючуков и Величков”, a преди това в “Георгиев, Тодоров и Ко”. Работи в сферата на конкурентното право, банково и финансово, търговско право, защита на личните данни, мерки срещу изпирането на пари и процесуално представителство и консултира международни инвеститори.

В момента тя е е обект на интерес от прокуратурата в ролята ѝ на шеф на кабинета на премиера

Кирил Петков преди 2 години. Досъдебното производство се води заради изтекъл документ с гриф “Секретно”, свързан с “Турски поток” и касае времето, когато Бориславова е на “Дондуков” 1 .

Намек за подобно разследване направи от парламентарната трибуна председателят на ДАНС Пламен Тончев още през май 2023 г. Спомена го на изслушване за изнесените от Радостин Василев записи от партийната сбирка на ПП. Тогава, Хамид Хамид от ДПС попита Тончев какви действия предприема ДАНС “по предотвратяване на теча на класифицирана информация към средствата за масова информация - било вътре от службата, било от лицата, които по силата на закона са задължени да работят с класифицирана информация”. В отговор шефът на ДАНС заяви, че за двете години, откакто ръководи агенцията, има установени два случая, в които документи на агенцията или държавни документи са ставали достояние на външни източници. В единия се води дело за шпионаж срещу бивш служител на ДАНС.

Вторият случай се разследва в момента от Софийската градска прокуратура, това е извадка от наш документ с гриф “Секретно”, който беше публикуван на един интернет сайт, обясни Тончев, без да дава детайли. Подчерта обаче, че няма информация да има повдигнато обвинение, но всъщност ние сме установили, че достъп до този документ са имали двама човека, които са извън състава на агенцията.

В отделни медии се появи непотвърдена информация как в ДАНС установили, че Бориславова незаконно е предоставила техен документ, свързан със строежа на “Турски поток”, на Атанас Чобанов от сайта BIRD.

Единственото, което се знае със сигурност е, че като началник на премиерския кабинет Лена Бориславова наистина е контактувала с спецслужбите и е имала достъп до техните доклади.

За 3-те си години в политиката Бориславова попадна и в още едно разследване. То е за договора за правна помощ, подписан от Българската банка за развитие с адвокатска кантора, в която е работила самата тя. Разследването започна през юни 2022 г. Кантората “Джингов, Гугински, Кючуков и Величков”, в която Бориславова е на трудов договор, сключва консултантски контракт за 15 хил. лв. месечно, въпреки че банката би следвало да има собствен екип от юристи.

Договорът е подписан през 2021 г., когато принципал на ББР е Кирил Петков

като служебен министър на икономиката. Появиха се публикации, че Бориславова отлагала явяването си по тази проверка, защото посоченият от нея адвокат е много зает.

Има и трето разследване, но до момента не е обявено дали по него се изяснява има ли роля Бориславова. То е за документно престъпление, свързано с освобождаването на Кирил Петков като член на Управителния съвет на Сдружение “Да опазим Корал” през 2021 г. Бивши съдружници на Петков в сдружението твърдят, че юристката фалшифицирала техни подписи в протокол от заседание и ги представила в Агенцията по вписванията, за да внесе промени в управата му. Причината - било спешно Петков да се заличи, за да може да стане служебен министър на икономиката в първия кабинет на Стефан Янев. Председателят на “Да опазим Корал” Атанас Русев обаче подал сигнал за евентуалната фалшификация едва през 2023 г. В отговор Кирил Петков намеси и Румен Николов-Пашата. Разказа, че когато като премиер подаде през февруари 2022 г. списъка от 19 лица на тогавашния главен прокурор Гешев и в него бе и Пашата, Атанас Русев му се обадил да му се скара за включването на Николов. И скандалът с излизането му от сдружението за Корал е “активиран” по предварителен сценарий. Русев не отрече познанство с Николов, но заплаши да съди експремиера за клевета.

Когато през март тази година Бориславова обяви, че ще се включи в кандидат-депутатските листи на ПП-ДБ,

гарантира, че ще се откаже от имунитета си

През последните дни името ми стана повод за поредна политическа атака в навечерието на предсрочни парламентарни избори. Бях обвинена в извършването на документно престъпление. По този казус, оказа се, прокуратурата ще работи. Прекрасно. Предстои истината за случилото се и за сигналоподателите на ДАНС да стане явна в съдебната зала. Отсега заявявам, че ще се откажа от своя имунитет в момента, в който бъде пречка за разследване. Никой не е над закона, написа тя във фейсбук.

Последваха шестте не особено ясни записа, пуснати в сайта “Афера”, в които откъслечно се чува за “кеш”. По тази преписка дело няма, а още при пускането на “аудиосериала” в последната предизборна кампания Лена шеговито обясни, че нито преди, нито сега ПП са си намерили кеш за изборите.

Самата Бориславова също води дело. През февруари 2023 г. тя внесе жалба в Софийския градски съд срещу Слави Трифонов и екипа му заради “Песен за Лена”. Парчето с груб текст на “Ку-ку бенд” се появи в мрежата след шумния разрив между някогашните коалиционни партньори и разпада на кабинета “Петков”. Младата юристка се оплака, че се чувствала неудобно от позорящите, грозни и вулгарни думи и поиска обезщетение от 40 000 лв. И тъй като искът бе по Закона за задълженията и договорите - за непозволено увреждане, а като ответник бе вписана компанията на Трифонов “Седем осми”, се стигна дори до запор на сметки.

Политическият възход на Лена Бориславова започна като говорител на правителството на Петков и началник на кабинета му като премиер.

Публична тайна в “Промяната” бе, че супервайзър на законодателните промени беше Лена, а някои после спешно биваха прецизирани. Шефката на парламента по това време Ива Митева дори я обвини, че заради неин текст Конституционният съд обяви за противоконституционен избора на Станислав Тодоров за шеф на КЕВР през юли 2022 г. (след което начело на енергийния регулатор се върна Иван Иванов).

Пак Бориславова състави папките с публикации от гугъл на “лицата на корупцията”, които ПП връчиха на тогавашния главен прокурор Иван Гешев да разследва. Като неговото собствено име бе едно от тях. Клюката носи, че е била в най-тесния кръг на взелите решение за ареста на Бойко Борисов. Той бе обявен за незаконен.

За разминаване в посоката на ПР-а за Кирил Петков се усети, когато експертката Диана Дамянова се оттегли и често в социалните мрежи иронизира вероятната ѝ “конкуренция” в тази роля - Лена Бориславова.

След кабинета “Петков” младата дама бе избрана за депутат, но сама напусна - официално, за да се съсредоточи в местните избори, но после се разбра, че излиза в майчинство. Това, разбира се, не намали интереса към Лена, а всеки неин пост във фейсбук винаги е подлаган на щателен анализ.

В момента тя пак насочва юридическата мисъл на “Промяната”. През нея минават не само всички партийни документи, Лена бе сред двигателите на конституционната реформа, а днес зорко следи и повечето готвени от колегите ѝ законодателни промени.

Преди дни юристката, която активно публикува в социалните мрежи, изрази задоволство, че критикуваните промени в основния закон всъщност са показали разделението на властите в действие. “Топката се връща в Народното събрание. България все още е парламентарна република, а промените в конституцията сработват - един човек не може сам да си избира правителство”, написа тя, след като президентът отхвърли кабинета “Кожарева” заради вътрешния министър.

Други от От страната и света

Изправят четирима пред пред съда за строителни измами за над 120 хил. лева във Варна

Четирима мъже ще бъдат изправени пред Окръжния съд във Варна за участие в организирана престъпна група, занимавала се със строителни измами и изнудване, чрез които са получавали имотни облаги

Столична община ще следи с декларации за количеството отпадъци по домовете

Столичната община ще събира информация от гражданите и бизнеса за количеството отпадъци, които генерират. Информацията е необходима във връзка с предстоящата промяна на начина

Папа Франциск е пострадал след падане в резиденцията си

Папа Франциск е наранил дясната си предмишница след падане в резиденцията си, но не е получил фрактури, съобщиха днес от Ватикана, предадоха Ройтерс и БТА

Повишават цените на билетите в столичния зоопарк

Столичният общински съвет прие цените на билетите в Софийския зоопарк да бъдат повишени. Така билетът за деца вече ще бъде 5 лв., вместо досегашните 2, а този за възрастни- 10 лв., вместо 4

Петролът на ОПЕК докосва 82 долара за барел

Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера се покачи до 81,66 долара за барел, информира днес петролният картел на сайта си

>