Страдание и тормоз за всички - и за самите психично болни. Така е у нас, защо?

20.08.2024 11:37 Адв. Юлиан Дацев
Дара Екимова получава заплахи повече от година СНИМКА: ЛИЧЕН ПРОФИЛ ВЪВ ФЕЙСБУК

Казусът със заплахите срещу Дара Екимова е повод за обществен дебат

Г-жа Саня Армутлиева ни направи съпричастни с проблем, които има редица измерения – правни, медицински, човешки и социални. Тя е задала два въпроса: Ако някой е обявен за невменяем и съответно не носи отговорност за действията си, нормално ли е да го оставим да продължи да осъществява криминалното си деяние?

Един месец принудително лечение в специализирано заведение равнява ли се на близо две години почти ежедневен тормоз, който освен това продължава?

За съжаление, съществуващата правна рамка не дава широк диапазон на действия. В общи линии могат да бъдат  обособени в две групи – превантивни и санкционни. Недостатък и при двете е, че

те не решават трайно проблема

В чл. 144, ал. 3, вр. ал. 1 НК е предвидена наказателна отговорност за деец, който се е заканил на другиго с убийство и това заканване би могло да възбуди основателен страх за осъществяването му, а в чл. 144а, ал. 1 – за деец, който системно следи другиго и това би могло да възбуди основателен страх за живота или здравето му, или за живота или здравето на негови ближни, ако извършеното не съставлява по-тежко престъпление. Във втората алинея “следене” е дефинирано като поведение със заплашителен характер срещу конкретно лице, което може да се изразява в преследване на другото лице, показване на другото лице, че е наблюдавано, навлизане в нежелана комуникация с него чрез всички възможни средства за комуникация.

От споделената информация обаче по всичко личи, че тези разпоредби не са приложими в конкретния случай - юридическата “диагноза” е, че “деянието не съставлява престъпление поради липса на годен субект” (в този смисъл има решение на ВКС).

Има и още един принципен проблем. И двете посочени разпоредби систематично са разположени в Глава втора “Престъпления против личността”.  Както обаче се приема в Тълкувателно решение № 53 от 18.IX.1989 г. на ВКС, “престъплението по  чл. 144, ал. 3 НК  - закана с убийство, е квалифициран състав на престъплението по  чл. 144, ал. 1 НК - закана с престъпление. То се намира в раздел V - “Принуда”, а не в раздел I - “Убийство”, от глава II от Наказателния кодекс - “Престъпления против личността”. Затова с  чл. 144, ал. 3 НК  не се защитава живота на гражданите, а личната им свобода. С извършване на престъплението се цели промяна на поведението и действията на заплашения противно на волята му в исканата от дееца насока. За осъществяване на това престъпление от обективната страна се изисква

обективиране чрез думи или действия на закана

с убийство спрямо определено лице, която да е възприета от него и би могла да възбуди основателен страх за осъществяването ѝ. От субективна страна деецът следва да съзнава съдържанието на заканата и че тя е възприета от заплашения като действителна заплаха.“

Поради самото естество на Интернет, свободите и правата

се засягат главно чрез слово, а не чрез поведение

За разлика от други видове изразяване, изразяването чрез интернет е само слово (споделяне на е-документ), което не включва никакво друго поведение. Що се касае до мерките, различни от наказание, следва да се посочи, че Глава 11 от НК, която е озаглавена “Принудителни медицински мерки”, е може би една от малкото, които не са изменяни или допълвани от приемането на кодекса през 1968 г.

Проблемът всъщност е изключително тежък. За него обаче традиционно не се говори. Психиатричната помощ продължава да не е реформирана независимо от наличието на множество препоръки и ангажименти на България по международни договори.

Стигмата по отношение на такива лица

е изключително тежка, което допълнително осуетява получаването на помощ.

Принципите в сферата на психичните заболявания утвърждават, че всеки човек с такова заболяване има право “да живее и работи, доколкото е възможно, в общността”. СЗО призовава за целенасочен преход от използване на психиатрични болници и институции за дългосрочен престой към

осигуряване на грижа

в общността Организацията изтъква, че грижата в общността дава по-добри резултати по отношение на качеството на живот, че зачита в по-голяма степен човешките права и че е икономически по-ефективна от институционализацията.

Истината обаче е, че

България от години не изпълнява задълженията си,

поети с международни договори. Условията в българските специализирани институции са предпоставка за “изтезание”.  Затова през 2021 г. Европейският комитет за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание беше принуден да направи  в публично изявление   най-тежка форма на реакция.

През периоди на историята този проблем е намирал различни ужасни решения.

През  май 1800 г.  Джеймс Хедфийлд  се опитва да убие крал Джордж III в  театъра Друри Лейн. Неговото изявление по време на ареста било: “Все още не е свършило – по-лошото предстои”, което прокуратурата използва, за да аргументира, че той е бил достатъчно разумен, за да планира деянието и след това да го осъществи. По-късно обаче Хедфийлд променя историята си и твърди, че “не се е опитал да убие краля”. Въпреки опитите на обвинението да наблегне на стандартните строги критерии за лудост, защитата на Хедфийлд  успява  да убеди съдията и съдебните заседатели, че  обвиняемият  само изглежда  да  е направил покушение срещу живота на краля в опит да бъде убит,  действайки  в съответствие с измамното си убеждение, че той трябва да умре от ръцете на друг.  Хедфийлд е признат за невинен. Изненадващо този резултат от процеса не предизвика обществено възмущение - вероятно тъй като всъщност не е била нанесена никаква вреда на краля. Въпреки това според Законите за скитничеството от 1714 и 1744 г. Хедфийлд е можело да бъде задържан само докато си възвърне разума и опасенията били, че той ще бъде освободен в “светъл период” и ще направи нов опит за покушение срещу краля. Това наложило спешно да бъде приет 

Законът  за престъпните лунатици,

който  се прилагал за хора, обвинени в държавна измяна, убийство или тежко престъпление,  които са били оправдани на основание невменяемост. 

Хитлер се е интересувал от програма за убиване на хронични психично болни през 1933 г., малко след като поема канцлерския пост. Смята се, че между 220 000 и 269 500 души с шизофрения са били стерилизирани или убити.

Очевидно подобни решения са абсолютно неприемливи.

Актуалното положение е страдание, тормоз и изтезание за всички – за самите болни, за семействата и близките им, за съседите, за медицинските специалисти, за юристите и за всички онези, които са по един или друг начин въвлечени в подобни проблеми.

На държавните органи можем да влияем чрез правото си на глас.  Собствените си виждания и отношението към онези между нас, които са в неравностойно положение, можем да променяме всеки ден.

Какво би станало, ако една млада и успешна изпълнителка и нейният продуцент поемат инициатива към такава промяна? Иска ми се да вярвам, че много от нас биха ги подкрепили и последвали.

Други от Анализи

1/5 от парите си семействата заделят за сметки за дома (Графика)

21,2%, или малко над 1/5 от общия си доход, домакинствата у нас отделят за жилищни разходи. Това сочат данни от проучване на Евростат за 2023 г. Под “жилищни разходи” се има предвид както наем

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

>