Минният бизнес поиска по-бързо да проучва нови подземни богатства (Обзор)

18.08.2024 21:00 Марияна Бойкова
Молебен за здраве на миньорите бе отслужен в катедралния храм “Света Неделя”. Дойдоха шефовете на най-големите минни компании, ръководители на БМГК и на Научно-техническия съюз по минно дело и геология и миньорските синдикати. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Председателят на Българската минно-геоложка камара инж. Драгомир Драганов посреща Александър Загоров от КТ “Подкрепа”. Вдясно - почетният председател на камарата проф. Николай Вълканов поздравява зам.-министъра на енергетиката Красимир Ненов. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

18 857 миньори, геолози, инженери и специалисти дават 5% от брутния вътрешен продукт на България

18 857 миньори, геолози, инженери и специалисти в миннодобивната индустрия и още 120 000, които вадят хляба си покрай тях, имаха празник в неделя. 18 август е денят на св. Иван Рилски - техния закрилник. Браншът дава 5% от брутния вътрешен продукт на страната и произведе през миналата година суровини за 4,2 млрд. лв.

Традиционно и за да ги пази Бог и покровителят им - св. Иван Рилски, денят започна с молебен за здраве в катедралния храм “Света Неделя”.

Минната общност продължи професионалния си празник с нещо, което прави един път в годината - да отчете пред обществеността какво е свършила, да каже какви са перспективите и къде нещата не са чак толкова добре и какво трябва да се прави.

Повече от 3/4 от всичко, което използваме в ежедневието си, е произведено от добитите суровини, припомни председателят на Българската минно-геоложка камара инж. Драгомир Драганов.

В анализа на камарата той се спря на най-важното - зеления и дигитален преход и прогнозата за увеличено търсене на суровини в ЕС с 6 пъти до 2030 г. и до 15 пъти до 2050 г.

“В този контекст наличието на подземни богатства в даден регион е ценно предимство и възможност за неговото устойчиво развитие. За България това е шанс да затвърди позициите си и да направи важни крачки в развитието си. Браншът е стратегически важен, защото обезпечава със суровини ключови сектори на икономиката и е гарант за суровинната и енергийна независимост на страната и на Европа, каза той.

Силната добивна индустрия повишава конкурентоспособността на националната икономика, дава шанс за младите хора да живеят и работят в България и е стимул за надграждане на постигнатото чрез иновации, нови и модерни технологии, заяви още Драганов.

Браншът настоява да се засилят проучванията за суровини и да се обнови базата данни за полезните изкопаеми, защото информацията и у нас, и в Европа е от 70-те и 80-те години на миналия век.

Второто искане е за баланс между целите на политиката в ЕС и възможностите за работа на минната индустрия. Да не се допусне прекомерно рестриктивната регулаторна рамка за европейските минни компании.

Зам.-министърът на енергетиката Красимир Ненов акцентира на ролята на минната индустрия в прехода към нисковъглеродна икономика и значението ѝ за енергийната сигурност.

Тази индустрия плаща на година около 800 млн. лв. във вид на концесионни такси, данъци, осигуровки и други задължения към държавата. Тя е коректен работодател с добри заплати и осигуровки върху реалните суми.

Почетният председател на камарата проф. дтн Николай Вълканов подчерта, че има хоризонт за добив на някои метали още 15-20 години и как стои въпросът какво се случва след това. Настоя за нови концесии за добив.

Александър Загоров, конфедерален секретар на КТ “Подкрепа”, подчерта, че в населените места, където сега се добиват суровини, освен горско и селско стопанство друго няма. След спиране на добива тези региони ще бъдат опустошени, предупреди той.

Новаторството и инвестициите на минните компании им позволяват да произвеждат суровини от руди с ниско съдържание на метали, отбеляза Пламен Димитров, президент на КНСБ. Той настоя за национална програма за въгледобива, тъй като в териториалните планове за въглищните региони нямало особено съдържание.

Както всяка година, така и сега с миньорите бяха техните социални партньори, както и кметове на общини, на чиито терени са находищата. Партньорството с местните общности и подпомагането на местни проекти и инициативи прави стандарта на живот в тези общини по-добър от средния за страната.

 

 

Други от От страната и света

Идея! До 2 чаши алкохол на летищата в Европа

Авиокомпания иска да ограничи пияните пътници по време на полет Край на безразборното пиене по време на полет или престой на европейско летище. За това настоява нискотарифната авиокомпания “Райънеър”

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

>