Космическо шоу закри игрите в Париж. Златният пътешественик, златните момичета и момчета вече гледат към Лос Анджелис (Снимки)

12.08.2024 01:00 Найден Тодоров
Боряна Калейн и Семен Новиков с българскот ознаме на церемонията по закриването на олимпийските игри в Париж. СНИМКИ: LAP.BG
Българската делегация за церемонията по закриването. Снимка в олимпийското село пред ипотеглянето към "Стад дьо Франс".

Боряна Калейн и Семен Новиков гордо дефилираха с българското знаме на "Стад дьо Франс", Стилияна Николова показа сила с усмивка

Истинско "извънземно" шоу с поглед към бъдещето - от Париж и Франция към Лос Анджелис и САЩ, предложи церемонията по закриването на олимпийските игри. Космическата част започна с кацането на "Стад дьо Франс" на Златния пътешественик - препратка към изстреляната от сондата "Вояджър" през 1977 г. така наречена Златна плоча към космоса. Златният пътешественик е събирателен образ на френската история от времето на щурма на Бастилията през научната фантастика и видеоигрите. Идеята на режисьора е, че пътешественикът е срещнал плочата с музика в пространството и тя го е насочила към Земята. Тогава планетата ни вече е покрита с пясък и героят се опитва да я възстанови. Точно както е направил Пиер дьо Кубертен с олимпийски игри в Гърция. Появата на пътешественика бе и начинът да бъдат представени олимпийските кръгове. 

Том Круз се спусна от покрива на "Стад дьо Франс", за да направи поредната невъзможна мисия - възможна.

Тичайки през шпалира от атлети от всичк икраища на света, излезе на сцената. И взе олимпийския флаг от кмета на Лос Анджелис Карен Бас след символичното предаване малко по-рано от кмета на Париж Ан Идалго към Томас Бах и от президента на МОК към градоначалника на града домакин на следващите олимпийски игри. Том Круз яхна мотор и отпраши със знамето с петте олимпийски кръга... към Лос Анджелис. Там се пренесе виртуално цялата церемония. В щафетата със знамено се включи и легендата в атлетиката Майкъл Джонсън. 

Край палмите в Лонг Бийч и знака на игрите през 2028 г. забиваха Били Айлиш, Снуп Дог, "Ред хот чили пепърс" и Д-р Дре. Всеки от музикантите е роден в Калифорния.

По този начин бе предадена олимпийската щафета.

Грандиозното шоу на френска зема с американски привкус бе планирано така, че да загатне какво ще очаква света след 4 г., когато игрите ще бъдат в Лос Анджелис.

Когато действието се върна обратно на "Стад дьо Франс", новият френски идол Леон Маршан донесе олимпийския огън, който три часа по-рано бе взел от градините Тюйлери.

Томас Бах обяви игрите в Париж през 2024 г. за закрити.

Атлетите, начело с Маршан, изгасиха олимпийския огън.

За да пламне отново след 4 г. в Лос Анжелис. И като намигване за предстоящите игри в САЩ на стадиона Yseult изпълни My Way. Парчето стана популярно заради Франк Синатра, но оригиналът Comme d'habitude е на французина Клод Франсоа от 1967 г.

***

Олимпийската вицешампионка в художествената гимнастика Боряна Калейн и олимпийският шампион в борбата Семен Новиков внесоха българското знаме на "Стад дьо Франс". Българските знаменосци за закриването на олимпийските игри дефилираха гордо заедно с атлетите носещи флаговете на всяка една от 206-те страни, участнички на игрите.

След като флаговете направиха кръг по лекоатлетическата писта от външната страна на сцената в центъра на стадиона, бяха поканени да влязат и хилядите атлети от националните делегации. Голямо българско знаме бе основен маркер за родната група.

Малката голяма Стилияна Николова показа, че е готова да се бори за мечтата си в Лос Анджелис дори и само с появяването си в родната делегация. Върху гърба на човек от щаба на националния отбор по художествена гимнастика, Стилияна показа сусмивка, че ще превъзмогне всичко, случило се по време на състезанието й в Париж.

В 22 часа българско време започна финалното шоу на олимпийските игри в Париж - церемонията по закриване!

Началото бе с легендарната песен "Под небето на Париж" на още по-легендарната Едит Пиаф в изпълнение на Зао дьо Сагазан и хора на академията "Хендел Хендрикс". 

С първи кадър от градините Тюйлери и 30-метровия балон с олимпийския огън, който стана популярен по целия свят от 26 юли.

Огънят бе символично взет от балона и тръгна отново на път. Засега към "Стад дьо Франс", където се пренася основното действие. Първи с пламъка потегли новият герой на Франция - четирикратният шампион в плуването Леон Маршан.

На стадиона бе изпълена "Марсилезата", като химнът на страната домакин бе в много по-мек симфоничен вариант. 

В церемонията участваха 9000 души, 270 от които бяха само артистите. 

***

Както можеше да се очаква, организаторите начело с режисьора Тома Жоли напомниха на всички, че са във Франция, с велики песни на Шарл Азнавур и Жо Дасен. Не мина и без Freed from Desire на Гала, която се превърна в нещо като химн на големи спортни форуми. 

Последва награждаването на трите най-добри в женския маратон, с който завърши атлетическата програма на игрите. 

Музиката влезе отново в главната роля по-късно с култовата френска инди рок група "Феникс". Неиният лидер Тома Марс е зет на великия Франсис Форд Копола ("Кръстникът", "Апокалипсис сега" и т.н.), тъй като е женен за дъщеря му София. 

***

Часове преди шоуто да започне българските спортисти и треньори, които щяха да участват в церемонията по закриването на олимпийските игри в Париж, си направиха обща снимка в олимпийското село, преди да се отправят към "Стад дьо Франс", за да участват в грандиозното събитие, гледано по целия свят и от около 72 000 зрители на живо.

***

България завърши на 26-о място в класирането по медали в Париж. 

***

По-рано през деня шефката на Българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева публикува снимка заедно с олимпийския шампион и световен рекордьор във вдигането на тежести Карлос Насар и неговата приятелка - Магдалина Миневска. 

"С Карлос и Маги днес в Олимпийското село. Вярвах, че и двамата след Олимпиадата ще се снимат с медалите си... Явно ще трябва да направят снимката на следващите Олимпийски игри в Лос Анджелис 2028! Пожелах им го днес! Не всичко е медал в този живот", написа Раева.

Други от От страната и света

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района тази сутрин.  Целият район около сградата на ВСС е блокиран и има засилено полицейско присъствие. От 10 ч

Димитър Главчев: Оставянето на трима служебни министри в редовния кабинет е показателно

"Оставянето на трима служебни министри в редовния кабинет е показателно за работата на служебния кабинет", това заяви служебният премиер Димитър Главчев на влизане в Народното събрание

Людмила Петкова: Теменужка Петкова е перфектен избор за финансов министър

Надяваме се днес да се избере редовно правителство. С Теменужка Петкова се познаваме от години и сме работили заедно. Според мен това е един перфектен избор

Главчев пожела успех на новия кабинет

Няма рискове пред новия кабинет, но има стратегически цели, по които трябва да реши накъде се върви.  Това каза служебният премиер Димитър Главчев на влизане в НС

>