Закусвайте преди 8 ч, пийте кафе между 9 и 14 ч, важни решения вземайте след 11 ч

10.08.2024 01:00
Денят по точно разписание е полезен за здравето, смятат учените.

Учени изчислиха кое е най-подходящото време за всекидневните дейности и обявиха, че точният график е полезен за здравето

Някои хора обичат да спазват точно разписание на деня си, други не харесват стриктната дисциплина. Кое от двете ще изберете, е въпрос на лично предпочитание, но според учените един от двата начина е по-правилният и полезният за прекарването на деня.

Ставане – след 7,22 ч

Първото нещо, върху което те се съсредоточили, е ставането сутрин. Изследователи от университета в Уестминстър установили, че хората, които са навили алармата си за събуждане между 5,22 и 7,21 ч, имат по-високи нива на стрес от онези, които стават след този час. Установено е също, че те са по-склонни към лошо настроение и болки в мускулите, настинки и главоболие.

Д-р Нийл Стенли, независим експерт по съня, твърди, че ставането в 7 часа сутринта е добро за повечето хора, но "скорошно проучване показва, че още по-важно за дълголетието е постоянството на времето на събуждане".

Научно е доказано, че най-доброто време за закуска е преди 8 ч. Проучване от миналата година разкрило, че

закусващите след 9 ч увеличават риска от развитие на диабет тип 2

с 59% в сравнение с тези, които приемат първото си хранене за деня преди 8 сутринта. Друго изследване също показало, че ако закусите в 9 сутринта, имате 6% по-голяма вероятност да развиете сърдечносъдови заболявания, отколкото ако се храните час по-рано. Анна Паломар Крос, изследовател в Института за глобално здраве в Барселона, подчертава: "Времето за хранене играе ключова роля в регулирането на циркадните ритми и контрола на глюкозата и липидите."

Миене на зъбите – сутрин и вечер преди хранене

Дебатът дали зъбите трябва да се мият преди, или след закуска е стар като света. Според редица зъболекари вариантът след храненето не е най-подходящият, защото, когато ядем, нашите естествени бактерии се разпадат и произвеждат киселина за разграждане на захарта в храната. Ако измиете зъбите си бързо след хранене, вие "втривате тази киселина върху зъбите", което ще ги износи.

Кафето трябва да се пие между 9 и 14 ч - това е лоша новина за ранобудните. Човешкото ниво на бдителност е свързано с производството на кортизол, което достига пик средно между 8 и 9 сутринта. Предполага се, че кофеинът в кафето помага за повишаване на кортизола, но рано сутрин той вече е висок, така че може да не получите тласъка, който искате.

Избягването на кафе след 14 часа също е добра идея, тъй като действието на кофеина може да отнеме до осем часа, но разбира се, това зависи от времето, в което заспивате.

Тренировка – от 6,30 до 8,30 ч или от 18 до 20 часа

Когато става въпрос за активно раздвижване, повечето хора обикновено го правят извън работно време, тъй като ранните сутрини и късните вечери са им най-удобни. Съвпадението е идеално, тъй като проучване в САЩ установява, че при жените тренировките между 6,30 и 8,30 сутринта намаляват кръвното налягане и коремните мазнини. Изпотяването между 18 и 20 часа пък помага за изграждането на мускули и повишаването на издръжливостта.

За мъжете, от друга страна, вечерните тренировки се оказват най-полезни за намаляване на кръвното налягане и изгаряне на мазнини.

Важните решение трябва да се вземат след 11 ч. Проф. Ръсел Фостър, невролог от Оксфордския университет, казва, че нашите когнитивни способности и време за реакция достигат пик между 11 сутринта и обяд. Тогава и настроението ни е най-добро, така че е идеалното време да получите отговора, който искате да чуете от някого.

Дрямка – между 12 и 16 ч

Японско проучване е установило, че 20-минутна дрямка в 12,20 ч може да гарантира, че няма да имате следобеден спад на енергията. Дрямката през деня може да помогне на възрастните хора да поддържат умствените си способности, като намаляват свиването на мозъка. От 35-годишна възраст мозъкът се свива с 0,2 до 0,5 процента годишно, а след 60-годишна възраст дори повече.

Вечеря – между 19 и 20 ч

Храненето по-късно може да увеличи риска от напълняване и диабет. Учени от Испания са открили, че тези, които ядат в рамките на два часа преди лягане, са пет пъти по-склонни да бъдат затлъстели от тези, които вечерят рано. Според изследователите трябва да загубим един градус телесна температура, за да заспим. Изгарянето на калории създава топлина, така че късното голямо хранене ще ви стопли, когато трябва да се охладите, посочват те. В идеалния случай трябва да ядете не по-късно от три часа преди лягане.

Лягане – между 22 и 23 ч

Изследване, публикувано в European Heart Journal, показва, че този времеви отрязък е много добър за унасяне в сънища и може да намали риска от сърдечносъдови заболявания. Активните след 24 ч са с 25% по-висок риск от инфаркт или инсулт.

Седем часа е оптималното време, през което трябва да спите. Изследванията отдавна са установили, че тези, които спят между шест и осем часа на ден, са по-малко склонни да развият множество заболявания - и дори живеят по-дълго. Едно проучване обаче твърди, че лягането по едно и също време може да бъде по-полезно от по-продължителния сън.

Други от Сила за живот

Една цигара може да съкрати живота на дългогодишен пушач с 20 минути

Ако на 1 януари човек се откаже да пуши, до 5 февруари ще е "спечелил" една седмица, а до 5 август вече ще има един месец повече Само една цигара може да намали продължителността на живота с

Тайната за вечна младост на Хелън Мирън е 12 минути военна тренировка всеки ден

Програмата от упражнения е създадена в Канада, но днес се радва на голяма популярност дори в британското кралско семейство Макар тази година да се готви за 80-годишен юбилей

Морковът - вкусният зеленчук, който се грижи за здравето ни

Морковите са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години, а днес този кореноплоден зеленчук с дълбока история е намерил своето място в нашата кухня

Разкриха връзката между тимуса, витамин D и дълголетието

Той създава Т-клетките убийци - нашия страж срещу автоимунни болести, тумори и вируси Приемът на витамин D най-вероятно ще се окаже ключов за правилното функциониране на тимуса - единствения орган

Ако пиете сладко кафе, се заспива по-трудно и с времето от чучулиги може да станете сови

Чистите напитки имат и друго предимство: намалят излишните "празни" калории в храненето ви, които с времето водят до напълняване, без да допринасят за здравето Болестта

>