Българите страдаме от дефицит на вниманието

08.08.2024 14:46 Сима Владимирова
Д-р Любомир Канов, психиатър

Само ние и руснаците сме били в империи, в които индивидът няма никакво значение. Те са били крепостни, а българите - рая, коментира д-р Любомир Канов

- Д-р Канов, защо знаков за нашата народопсихология е изразът "българска му работа"?

- Исторически още от времето на Иречек се знае, че българите обичат да си развалят един другиму работата. Сякаш липсата на систематичност и способност за съсредоточена работа е по-глъбинна национална черта. Един вид дефицит на вниманието, каквато диагноза има в моята професия. В нашия народ, изглежда, то е представено много повече, отколкото в някои по-северни и западни народи.

Българинът не може да задържи вниманието си за дълго време и да положи последователни усилия за постигане на целта. Започва с голям ентусиазъм, който бързо се изпарява. Прилича на човек барутлия и бързо прегаря. Ако го оприличим на темперамент, ще е холеричен - лесно възбудим, изпада в крайности, лесно се обезкуражава, липсва му устойчивост.

Българинът твърде често е и мързелив. Неумението му да полага усилия се дължи и на вътрешно нежелание. Търси начин да си ги спести.

- А защо битува схващането, че сме трудолюбив народ?

- То е вярно само наполовина - само ако не може да избегне труда. Може да е принуден от обстоятелствата, беднотията, голямата си фамилия, от грижата за добитъка и нивата. В днешно време хората зависят от работодателя си и голяма част се опитват да си спестят усилията. От социализма са наследили отношението към работодателя като към соцдържавата. Възприемат го като нещо принудително, което трябва да бъде надхитрено. Въпросът е как да се избегне, за да се стигне до момента да си сипеш ракията и да дойде „истинският" живот.

Това не важи за хората със собствен бизнес, които започват да възприемат по-западен начин на мислене или се връщат към стария български модел, когато предците ни са имали собственост. Грижели са се за своя поминък и финанси по капиталистически начин, не като наемни и почти роби на труда. Такива хора имат личен дял в своя просперитет.

По този начин не е лесно да се живее, защото изисква големи усилия. Трудно е и привикването на обществото. Има голяма съпротива и недоволство, а също и отлив назад в мечтания за социализма, където никой не беше принуждаван да носи отговорност и да бъде загрижен за собствената си съдба. Чакаха за всичко "отгоре".

Част от посланията интоксикират ако не децата, то внуците на хората с фантазии за лесен живот, сигурна работа и надхитряне на системата. Но тогава метач получаваше колкото неврохирурга, защото всички бяхме "равни".

- Защо това не се случва в други бивши соцстрани?

- Само ние и руснаците сме били поданици на робовладелчески империи, в които индивидът няма никакво значение. Те са били крепостни, а българите - рая. И от едните, и от другите нищо не зависи. Централноевропейските народи са минали през Магна харта (харта на свободите, подписана от английския крал Джон Безземни през 1215 г.), граждански, 100-годишни и други войни, еманципация на човека, през т.нар. буржоазни революции и битки за права и демокрация. Всичко това ги е извело напред, така че да разчитат на себе си и да се смятат не за поданици, а за свободни хора. Процесът трае цели векове.

Руският и българският народ не са преминали през този еволюционен процес. Затова толкова си приличат в изхода от комунистическата империя, от която други средноевропейски народи се отърваха доста по-лесно, защото нямат такава традиция. Били са част от Австро-Унгарската империя например. Не са били безправни поданици, които се надхитрят с деспотичната държава.

У нас индивидът манталитетно не се е отървал от нейното господство над него като собственост. Вътрешно вярва, че държавата може да направи всичко с него и я възприема като нещо чуждо и насилник. Такъв човек никога не може да се изживява като държавата.

- Как може да бъде променено това?

- Можеше да бъде променено, ако от руините на соцдържавата беше възникнала законова държава с гаранции за индивида и защита срещу държавата, както и правосъдна система.

Основното е да се започне с напълно безмилостно разформироване на сегашните полицейско-милиционерски структури, воглаве с прокуратура и съдилища, които са крайно съмнителни в своите процедури и обсъждания. Действително радикална промяна на правно-наказателната система, която е в основата на много беди, защото престъпленията остават безнаказани, а жертвите никога или рядко получават справедливост. Това води до деморализация и отчуждение от т.нар. държава. Повечето българи смятат, че държава е Народното събрание, но най-важната й функция е съдебната система и преследване на справедливост. Без това не може да има общество, иначе държавата се превръща в разбойнически стан.

- Пак ли опираме до вездесъщата Държавна сигурност (ДС)?

- Пак опираме до комунистическата партия с всичките й разклонения. Десетилетия след прехода юридическата система е населявана от кадри, възпитани при комунизма, много от тях завършили школата в Симеоново. Юристи от есесовски тип станаха съдии и законодатели. Това, което замести тоталитарната опресия на предишните структури, беше опресията на т.нар. мутри. Толерирани от бившите структури, поеха функциите на бияческа класа, убедиха народа, че правото ще е на по-силния. Вместо индивидът да бъде защитен от силна държава и юридическа система.

Политиците бяха въвлечени като неотлъчна част от конгломерата с криминално-съдебен характер, където се сляха мутра и власт, мутра и правосъдие.

- А защо винаги избираме грешния съюзник - Германия в двете световни войни, после Съветския съюз?

- Всичко започва с доста съмнителното влияние на Руската империя по време на войната й с Османската. Донякъде тя е обвързана с решение на цяла Европа заради безчинствата при потушаване на национално-освободителите въстания. Русия се явява като главен актьор със своите користни цели. Поради имперски интереси българското землище е било разпокъсано в различни държави, от което започнаха всички беди и опити за обединение - въвличане в Балканските и Първата световна война.

Голяма част от нещастията са свързани с "тази пуста Македония", като всичко завършва с пълно фиаско със стотици хиляди жертви. Това води до опит да се отвоюва това поражение, да се коригира и най-верен съюзник за този реванш е била Германия. Това води не само до бомбардировките, но и до изключително агресивно нахлуване на Червената армия у нас.

Тези исторически грешки тръгват от национализъм и се избират грешните съюзници, идеи и решения. Не взети от чисти българи, а хора с Кобургско потекло; те се плащат целокупно от нашия народ и до ден днешен.

Други от От страната и света

Учат третокласници в Бургас как се ползват белезници, жилетки и палки и как се свалят отпечатъци

Националната програма "Детско полицейско управление" е по инициатива на МВР 16 училища в Бургас си имат детски полицейски управления, в които третокласници усвояват важни житейски уроци

На червен сигнал май товарен влак на БДЖ удари частен - уволнения и поискани оставки след 2-ма мъртви и 6 ранени (Обзор)

От МВР допускат грешка на служител на държавната железница Премиерът Главчев отстрани зам.-министър по предложение на транспортния министър Стоянова, която настоя шефовете на НКЖИ и на "БДЖ - Товарни

Външно: Приветстваме новините за споразумението между Израел и "Хамас"

България приветства новините относно споразумението за прекратяване на огъня и освобождаване на заложници, приветствайки неуморните усилия на Египет, Катар и Съединените щати

Кабинетът разписан за пълен мандат, до края на тази година сменя всички регулатори (Обзор)

С обещание за дружба с президента Не е максимално желаното, но е политически възможното, обяви Росен Желязков Доган подписа само приложение, че осигурява парламентарна подкрепа 105-ото правителство

Сарафов и.ф. главен прокурор до юли, но този ВСС няма да избира тримата големи (Обзор)

Не мина идеята да се забрани на изпълняващия функциите да се кандидатира за титуляр на поста, т.е. при нов ВСС и Борислав Сарафов (ако още е и.ф.) може да се кандидатира за обвинител №1 Подписът на

>