Ако лекар на морето няма договор с НЗОК, пациентът плаща - трябва обаче цените да са на видно място

08.08.2024 09:28
Мария Шаркова
д-р Мирослав Ненков Кадър; Нова
Проф. Георги Рачев КАДЪР: bTV

Какво се случва по нашето Черноморие, ако българин или чужденец се нуждае от медицинска помощ. Къде може да я получи и срещу каква сума. Има ли разлика в заплащането на граждани на ЕС и на други страни.

Отговорите на тези въпроси се опитаха да дадат в "Тази сутрин" по bTV адвокат Мария Шаркова, д-р Мирослав Ненков, бивш здравен министър, и проф. Георги Рачев, член на туристическа асоциация.

Те коментираха нашумелия в последните дни случай на болно дете от Литва, заведено на лекар в Златни пясъци, за чийто преглед родителите заплащат близо 1500 лв. Припомнен беше и един по-драстичен - на мъж от Кувейт, платил близо 18 хил. лв. Той бил прегледан в Балчик и закаран с линейка до Варна, където бил лекуван.  

"От гледна точка на закона, когато медицински центрове и отделни лекарски практики нямат договор с НЗОК, те могат да лекуват пациента по свой ценоразпис - няма таван и регулация на ценообразуването, трябва само заплатените услуги да са извършени.

Преди 3 г. се плащаше 500 лв. за почистване на ушна кал, сега е 1500 лв.
Не може обаче да има различно третиране на българи и чужденци. Както и никой не може да бъде принуден да сключи договор с НЗОК. Има курорти, в които никой не работи с касата и в кабинетите всички са на ценоразпис.

В случая с литовското дете "Медицински надзор" трябва да провери има ли ценоразпис на тази лаборатория. Аз не открих такъв и в сайта на МЗ - може да е технически проблем. Важно е да не изпадаме в крайност и да се въведе някаква хипер регулация", обясни адвокат Мария Шаркова.

"Никъде не пише, че медикът трябва да работи безплатно. Реформата направи така, че медицинският център е като бакалия - важното е да знаем колко струва сиренето. Не може обаче да има регулация на свободния пазар, какъвто е медицинският. В случая колегата се е надценил.

Но в Хипотратовата клетва не пише, че лекарят трябва да подари баничка на прегледания. Държавата може и трябва да организира лекарските услуги, но е скъпо. Трябва пазарът да определи цената, но липсата на лекари може и да качи цените", допълни д-р Мирослав Ненков.

"Имиджов негатив е случаят с литовското детенце - болният турист е мощна реклама. Хората са знаели, че трябва да платят, не знам дали им е обяснено какво трябва да се направи.

Големият бизнес по нашето море има договори с лекари на разположение. Но и българи, и чужденци трябва да си правят застраховки. Има държави, които изискват медицинска застраховка поне 50 хил. долара", каза проф. Георги Рачев.

Други от От страната и света

Обвиниха 24-годишен измамник, събирал "такса одобрение", уж за бързи кредити

Районна прокуратура - Стара Загора е повдигнала обвинение на 24-годишен мъж за измами, свързани с отпускане на бързи кредити, съобщиха от пресцентъра на МВР

17-годишен открадна кола в Разлог

Непълнолетен младеж открадна кола в Разлог, но бързо бе разкрит. В сряда в РУ-Разлог е получено съобщение за това, че между 18:50 часа и 19:00 часа на същата дата е отнет противозаконно лек автомобил

Хекимян: Бонев има амбиции за политически коментатор, но анализът му е слаб и пълен с неистини

Слушам много внимателно събеседниците и политическите си опоненти, и това, което разбрах от Бонев е, че има големи амбиции да бъде политически анализатор и коментатор, вероятно в някой сутрешен блок

21-годишен проигра в казино служебни пари, звънна в полицията, че са откраднати

21-годишен мъж от русенското село Бъзън инсценира кражба. Той звъннал в РУ-Исперих вчера и казал, че в центъра на село Малко Йонково е строшено странично стъкло на товарен автомобил и от него са

Агенция по заетостта: За пръв път безработните у нас през декември паднали под 150 000 души

През декември общо 8894 безработни са намерили работа. Освен тях 279 души от групите на заети, учащи и пенсионери също са намерили реализация с помощта на трудовите посредници

>