Високите температури потискат имунитета, пийте много вода

02.08.2024 12:11 Д-р Бисер Георгиев

През  лятото много чест проблем са вирусните инфекции. Най-широко разпространените през сезона източници на неприятности са рота-, ентеро- и аденовирусите. Те  атакуват хората от всички възрасти, но най-често засягат децата. За разлика от тях при възрастните оплакванията са по-леки и преминават по-бързо. Проявяват се с  разстройство, повръщане, температура  и отпадналост.

Развитието на инфекцията е много бързо, буквално за часове. Предаването им от човек на човек става по въздушно-капков и контактен път. Най-вероятните места за среща с вирусите са курортите и местата с много хора. Положението се усложнява от високите летни температури, които потискат имунитета  и създават благоприятни условия за развитие на инфекции.

За да се излекуваме, трябва да приемаме симптоматични средства като пробиотици  и препарати, спиращи разстройството, а при повръщане - и таблетки или свещички. При вирусните гастроентерити антибиотиците не са ефикасни. Най-важната  част от терапията обаче е  диетата, която ще облекчи стомаха и потиска  позивите за повръщане и разстройство. Независимо от облекчението болните не трябва да се насилват да се хранят. При малките бебета следва да се продължи с кърменето, а ако детето е на адаптирано мляко, трябва да се използва специална диетична формула. При по-големите деца диетата включва предимно обикновени бисквити, солети, сухар и препечен хляб, без плодове и зеленчуци. Този тип хранене продължава, докато има поне 48 часа без разстройство и повръщане. След прекратяване на диетата е задължително да има постепенно захранване с въвеждане на попара, зеленчукова супа и пюре. Към 6-7-ия час от принудителната гладна диета може да се даде сварен картоф, ориз или банан, но в малки количества. Изключително важно е през целия период на действието на вируса детето да пие много вода, за да се избегне обезводняването.

При  диария се препоръчва сок от дренки, както и чай от джоджен. Особено неподходящи са сладки течности като плодови сокове и компот, които могат да влошат състоянието при разстройство. Ако детето е отпаднало, вяло, уринира рядко, с хлътнала фонтанела, с ацетонов дъх в устата, суха кожа на коремчето и лигавиците, вероятно е настъпило обезводняване. Обезводняването е резултат от загубите на течности с разстройството и повръщането и от друга страна, от съпътстващата ги загуба на електролити.

Освен разтвори за рехидриране, купени от аптеката, може да се приготви и домашен солеви разтвор от сол, захар и сода бикарбонат. В един литър вода се разтварят 2 с. л. захар, 2 с. л. сол и 1/2 кафена лъжичка сода бикарбонат. Разбъркват се, докато се разтворят добре. Готовият разтвор се пие на малки глътки, докато се изпие в рамките на 1,5 до 3 часа. Не трябва да забравяме, че дори и чистата вода трябва да се приема на малки глътки и начесто.

Други от Докторе кажи

Смъртни случаи и хиляди хоспитализирани заради месоядна бактерия в САЩ

Заради месоядна бактерия САЩ са в разгара на необичайно интензивен и тежък грипен сезон, като в някои моменти броят на хоспитализираните надхвърля нивата, наблюдавани при COVID-19

В ИСУЛ спасиха мъж с тежка травма от врата на автобус

Мъж с рядка изолирана травма, заради която настъпва напълно прекъсване на тялото на панкреаса, беше спасен от спешните екипи на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ"

Слушането на музика помага да се намали болката след нараняване

Слушането на музика помага да се намали болката, която пациентите изпитват след нараняване. Това сочи проучване, публикувано миналата седмица. Благодарение на него експертите стигат до заключението

Установиха огнище на африканска чума по свинете в Северозападна Румъния

След като бе потвърден случай на африканска чума по свинете, властите в окръг Сату Маре (Северозападна Румъния) въведоха предпазна зона и зона за наблюдение около населеното място Чидряг

Министър Кирилов: Следващите 30 дни са решаващи за проекта на Националната детска болница

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов проведе среща с Обществения съвет за изграждането на Национална детска болница, съобщиха от здравното министерство