Поне 50 отделения и хеликоптерна площадка ще има новата Национална детска болница

30.07.2024 21:30 Александър Трайков
Служебната министърка на здравеопазването д-р Галя Кондева СНИМКА: АВТОРЪТ

Към нея трябва да се направи училище за малките пациенти

Високотехнологична и с капацитет от 404 легла се очаква да е бъдещата Национална детска болница. Това заяви служебната министърка на здравеопазването д-р Галя Кондева във вторник малко преди началото на работната среща, на която беше обсъден докладът за структурата на лечебното заведение, изготвен от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ).

“Устройството на болницата ще бъдат прието окончателно, след като бъде постигнат консенсус между Министерството на здравеопазването, Здравната инвестиционна компания за детска болница и ЕИБ”, поясни тя.

В доклада на ЕИБ са описани подробно видовете отделения и специалистите, които ще работят в тях. Конкретни детайли все още не са обявени. В четвъртък проектът ЕИБ ще бъде представен на здравната комисия в НС, а до края на август ще бъде пуснат за обществено обсъждане.

“Ще има над 50 отделения, включително всичките субклинични специалности на педиатрията - детска хирургия, гинекология, кардиология и ревматология”, разкри проф. Иван Литвиненко, председател на Българската педиатрична асоциация.

Няма да има психиатрия и пластична хирургия

Очаква се Националната детска болница да бъде пример за модерна педиатрия, която отговаря на най-новите стандарти за лечение и грижа.

“Положителният резултат от срещата беше, че министерството ще застане зад политическото решение, че са необходими нормативни промени, които да осъвременят начина, по който българското детско здравеопазване функционира”, заяви Надежда Цекулова от Обществения съвет за изграждането на Национална детска болница.

“Докладът на ЕИБ предлага изграждането на детско болнично училище към болницата, нещо което преди го е имало в нашата здравна система, но е елиминирано поради невъзможност за неговото функциониране и комуникация между различните министерства, които отговарят за него”, каза Надежда Рангелова, председателка на фондация “За Доброто”.

Остава предложението и за хеликоптерна площадка към болницата, която ще осигурява спешен транспорт при нужда, потвърди Влатко Глигоров, изпълнителен директор на “Здравната инвестиционна компания за детска болница”.

Министър Кондева и Глигоров успокоиха, че кадровата обезпеченост се решава в процеса на работата и след като тя бъде построена ще има нужният персонал, с който ще може да функционира.

“Здравното министерството е започнало инициатива за обучение на лекари в 13 специалности, в които липсват достатъчно хора

Те ще бъдат целево субсидирани и стимулирани. От тези 13, само три не са педиатрични”, увери Глигоров.

“По отношение на медицинските сестри вървят процеси, резултати, от които ще видим след 6-7 години”, поясни Кондева.

В края на месец октомври се очаква да бъде пуснат следващ функционален доклад на ЕИБ за Национална детска болница, който ще разпише подробности относно проектирането и строенето на самата сграда на лечебното заведение.

Служебната министърка на здравеопзването д-р Кондева

Други от Докторе кажи

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

>