Български ученик е на второ място в света на олимпиадата по химия

30.07.2024 12:38
Българските младежи спечелиха 4 медала – 1 златен, 2 сребърни и 1 бронзов в Саудитска Арабия Снимка: МОН

Българските ученици по химия отново направиха блестящо представяне на най-престижното състезание в областта – Международната олимпиада по химия. Тази година събитието се проведе в Саудитска Арабия в дните между 21 и 30 юли.

Българските младежи спечелиха 4 медала – 1 златен, 2 сребърни и 1 бронзов.

Златният медалист – дванадесетокласникът от СМГ „Паисий Хилендарски" Виктор Лилов, се класира на второ място в света в конкуренция с най-добрите 327 ученици от 84 държави.

Отличието е второ за ученика в рамките на 16 дни. На 13 юли тази година той спечели златен медал и от Международната олимпиада по биология, където беше единственият от ЕС в топ 10 на света.

Виктор е първият ученик в историята на Международните олимпиади по химия и биология, спечелил златни медали и от двете олимпиади.

Сребърният медал, завоюван от дванадесетокласника от СМГ „Паисий Хилендарски" Преслав Георгиев, е със златен оттенък, защото се разминава на съвсем малко от златото, като така дублира сребърния си медал от миналата година.

Вторият ни сребърен медалист е Явор Христов от същата гимназия, за когото това е трети пореден сребърен медал от Международната олимпиада по химия, което също е изключително силно постижение в конкуренцията на най-добрите ученици по химия в света за три години.

Бронзовото отличие беше спечелено от десетокласника Никола Нинков от същата гимназия, който е и най-младият ни участник тази година.

Ръководители на българския отбор са доц. д-р Донка Ташева и проф. д-р Пенка Василева от Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Кл. Охридски".

Международната олимпиада по химия се провежда за първи път през 1968 г. в Чехословакия, а България е участник още оттогава.

Други от Просветни

Великотърновския университет с втора Зимна школа по калиграфия за иконописци

За втора година Православният богословски факултет на Великотърновския университет организира Школа по калиграфия за иконописци. Проявата е част от Евтимиевите дни

Николай Вълканов: Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути!

Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути. Това каза зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София бе деветата церемония и "24

Оценка за дисциплината? От “връщате ни в комунизма” до “и в Италия е така”

Въвеждане на оценка за дисциплина в училище чрез промяна в Закона за предучилищното и училищното образование поиска синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”

Академичните оскари усмихнаха еврокомисар, вице, министри, ректори и студенти (Галерия)

Българските университети са лидер на Балканите по чуждестранни студенти. За да продължим да развиваме висшето образование министерството ще направи нова програма за привличане на студенти от трети

Министър Вълчев свика съвещание на регионалните управления на образованието

Елиминиране на формализма, намаляване на административната тежест и промяната от заучаване към функционалност на знанията на учениците. Това са част от приоритетите

>