Поне 3 туристически обекта в програмата, за да има ученическа екскурзия
По-дълги ще са коледната и пролетната ваканция през новата учебна година
Поне 3 туристически обекта ще трябва да посетят учениците, когато отиват на екскурзия. Това гласи промяна в наредбата за организация на дейностите в училищното образование, публикувана за обществено обсъждане в правителствения портал. Всяко ученическо пътуване трябва да включва образователен маршрут, а обектите да са
в тематични направления като история, география, природни науки, изкуства, етнография
Списък с примерни обекти, които децата могат да посетят, ще изготви Министерството на образованието.
До този момент няма условие, което да обвързва ученическите екскурзии с посещаване на туристически обекти. А намерението това да се случи обяви образователният министър проф. Галин Цоков преди месец. Тогава той обяви, че се подготвя промяна в наредбата, според която ученически екскурзии ще може да се организират само ако в програмата се включи посещение в няколко обекта, свързани с историята, археологията, културата или природните науки.
Образованието като процес включва не само обучение, но и възпитание и социализация, затова се предлага по време на ученическите туристически пътувания да се осъществяват образователни маршрути, мотивират се сега от МОН с промените в наредбата. “Чрез реализиране на маршрутите ще се създадат условия за съхраняване и утвърждаване на българската национална идентичност, за популяризиране на българските традиции и култура. По време на посещенията на обекти чрез осъществяване на възпитателни взаимодействия извън училищната и семейната среда учениците ще имат възможност да изграждат ценности”, допълват от министерството.
Образователен маршрут няма нужда да се планира, когато децата пътуват за олимпиади. А ако наредбата влезе в сила по време, в което вече са сключени договори между училищата и туроператори, то екскурзията ще може да се проведе, гласят промените.
Да има по-дълга коледна и пролетна ваканция през предстоящата учебна година, предлагат още от МОН. Графикът за почивките на децата е публикуван за обществено обсъждане на сайта на ведомството и е отворен за становища и предложения.
Първата ваканция за учениците ще е есенната за 3 дни - от 1 до 3 ноември. Ако това бъде прието, тя ще е с два дни по-къса от миналогодишната, когато учениците почиваха от 28 октомври до 1 ноември, защото съвпадна и с местните избори.
За сметка на това обаче коледната ваканция тази година може да е по-дълга. МОН предлага учениците да почиват 13 дни - от 24 декември до 5 януари 2025 г. включително.
Междусрочната ваканция отново ще е само един ден - на 4 февруари (вторник).
По-дълга ще е и пролетната ваканция
- от 12 до 21 април. Това са общо 10 дни, при 9 за миналата година. Дванадесетокласниците, които по това време ще се подготвят за матурите, ще почиват по-късно - само 5 дни по Великден.
Дните, в които ще се проведат изпитите, отново ще са неучебни. Матурата по български език и литература ще е на 20 май, а тази по профилиращ предмет - на 22 май. Месец по-късно ще са изпитите след 7 клас - на 18 юни по български език и литература и на 20 юни - по математика.