В София ще има 3 пъти повече кофи за разделно събиране на отпадъци

25.07.2024 19:56
Контейнери за разделно събиране

Предложението одобрено след 2 часа спорове и само с един глас надмощие

3 пъти ще се увеличи броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци  - от 1 пункт на всеки 750 жители на 1 на 250. Те вече навсякъде ще имат по 3 контейнера - син, жълт и зелен. Освен това, отворите на сините и жълтите контейнери ще бъдат по-големи, за да се разреши проблемът с отпадъци, които често  са оставяни до кофите, защото не могат да се поберат в тях.

Този доклад на ПП-ДБ-СС за промяна в системата за разделно събиране на отпадъците бе приет от Столичния общински съвет след двучасови спорове.

От ГЕРБ и БСП поискаха отлагане на доклада, въпреки че обясниха, че подкрепят предложените в него промени. Но анализите и данните, на базата на които са предложени промените, трябвало да бъдат включени в документа. 

"Логичният начин е тези приложения да бъдат част от документацията към доклада", обясни Лорета Радева от ГЕРБ. 

"Това е откровен саботаж от страна на ГЕРБ. Те искат София да се развива бавно, мудно и мръсно", контрира обаче Димитър Петров от ПП-ДБ-СС.

От коалицията били убедени, че увеличаването на броя на контейнерите за разделно събиране ще стимулира гражданите да рециклират повече.

"Няма да трябва да ходят 200-300 метра до кофи, които дори често са пълни догоре с боклук", смята Пламена Терзирадева от "Спаси София".

Зам-кметът Надежда Бобчева пък посочи, че годишно се събират над 400 хил. тона битови отпадъци, а само 30 хил. се рециклират. Добави, че въвеждането на доклада ще означава за фирмите да отделят едва 3 млн. лв. на година при обороти от над 100 млн. годишно. Целта на Столична община била количеството рециклирани отпадъци да се удвои - от 30 на 60 хил. тона годишно.

Намеси се и Карлос Контрера от ВМРО, който пожела да бъдат предоставени критерии за ефективност на мерките. Попита също и колко контейнера има в момента в София, както и колко лева на тон струва на обработката на отпадъците.

"Тази дискусия се превърна в "тате ще ми купи колело, ама друг път". Ще подкрепите този доклад, ама друг път", обърна се към членовете на ГЕРБ и БСП Бобчева, след повече от час и половина дискусии по темата.

 И обясни, че в София има едва 6853 контейнера за разделно събиране на боклук спрямо над 90 хил. за битови отпадъци. Поясни, че за транспорт и събиране на 1 тон отпадъци се харчат средно 192 лв., а за обработката на всички  отпадъци в заводите - 42 млн. лв. годишно.

"За кого работите? Защо не защитавате правата на софиянци, а на фирмите?", обърна се към членовете на ГЕРБ Борис Бонев от "Спаси София".

Предложенията за увеличаване на местата за разделно събиране все пак бяха одобрени от СОС с 29 срещу 28 гласа.

Други от От страната и света

Гала след признанието на дъщеря й, че се бори с рак: Моето малко момиче е огромен герой

Мари чува тежката диагноза след раждането на детето си миналата година: "Толкова се бях мобилизирала, че не спрях дори да поплача Стотици я окуражават в социалните мрежи Моето малко момиченце е

Бабата на Сияна: Тя беше убита, шофьорът спря и не дойде да ни помогне, 3 минути виках за помощ, докато тя умираше в ръцете ми

"Не е премазано детето, детето беше убито, шофьорът спря и не дойде да ни помогне. 3 минути аз викам за помощ, защото детето ми умираше в ръцете." Това каза през сълзи и с треперещ глас бабата на

26 месеца след разстрела на психолога Нав вместо присъда нови огледи във входа на убийството

Съдът поиска да се направи схема със зацапване с червена боя, защото подсъдимият Румен Тонев твърди, че е действал в превишаване на пределите на неизбежната отбрана 26 месеца след убийството на

Сърбия има нов премиер, това е Джуро Мацут

Доктор Джуро Мацут е новият премиер на Сърбия. Той беше обявен тази вечер президентът Александър Вучич. Очаква се мандатоносителят да състави правителство до 18 април, пише БНТ

Четири вида асфалт на пътя, където загина Сияна (Обзор)

Шофьорът на тира имал 20 нарушения, две от 2024 г. Четири вида асфалт на пътя, където загина 12-годишната Сияна, видял проф. Станимир Карапетков. Той е вещото лице

>