2025 г. е оптимистичният срок за тунела под Шипка

25.07.2024 10:29

Служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова съобщи по време на изслушване в парламента, че оптимистичният срок за започване на дейностите за изработване на техническия проект за тунел под Шипка е през 2025 г., предаде БТА. Причината е, че тази година ще трябва да се предприемат действия за осигуряване на площите за порталите на тунела, каза министърът.

Оттам нататък всички процедури изискват съответните законови срокове. Затова начален срок за започване на строително-монтажните работи по проекта не бих могла да поема ангажимент да споделя, посочи още министърът в отговор на депутатски въпрос.

Коритарова заяви, че има осигурено финансиране по проекта, като допълни, че част от тези средства ще бъдат от държавния бюджет и те са планирани в капиталовата програма на Агенция "Пътна инфраструктура", а другата част ще е по програма "Транспортна свързаност" - 2021-2027 година.

В началото на юли регионалният министър съобщи, че са предприети стъпки по създаване на работна група с участието на отговорните институции, която ще изготви график с дейностите и сроковете за реализиране на проекта за тунел под връх Шипка. Целта е до година и половина същинската работа да започне. А след 4 години да можем да кажем, че имаме връзката север-юг, каза в средата на юни министър Коритарова. Срокът за проектиране на съоръжението е осем месеца. Строителството ще продължи около три години и половина. Заложено е изграждането на пет тунела с обща дължина 4 км, 6 моста, 1 подлез и др.

Проектирането на съоръжението започна след близо тригодишна процедура по Закона за обществените поръчки, която беше стартирана през октомври 2019 г. и премина през обжалване в съда. Договорите с избраните изпълнители са подписани. Стойността на контракта за проектиране и строителство е 358 020 000 лв. с ДДС. Изпълнител е ДЗЗД "Консорциум ПСВТ". Строителният надзор е възложен на ДЗЗД "Трансконсулт - Свеко". Договорът е 6 479 935,20 лв. с ДДС.

Тунелът ще осигури най-пряката връзка между Северна и Южна България в централната част на страната. Северната част на тунела ще бъде в област Габрово, а южната – в област Стара Загора. Основните транспортни направления, които ще обслужва тунелът, са: Русе - Велико Търново - Шипка - Стара Загора - Свиленград (Маказа) и Оряхово - Севлиево - Шипка - Стара Загора - Свиленград (Маказа). Ще се повиши безопасността на движение и целогодишно ще се улесни преминаването на шофьорите от двете страни на Стара планина. Това ще се отрази на икономическото и социалното развитие на региона и на туризма.

(следва)

Други от От страната и света

МВР: Знаем за случая, в който полицейски шефове са опитали да спрат спецакция

Висши началници в Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" са се опитали да осуетят провеждаща се спецакция срещу контрабанда на цигари в района на Пловдив в края на 2024 година

Бившите футболисти Дани Кики и Витанов като Наглите - в Германия отвлекли богаташ за 1 млн. евро (Обзор)

Откарали жертвата в банка в Люксембург с пистолет на челото, първият избягал от полицейска акция, а вторият е задържан на място Със заплахи с оръжие и побой група от двама бивши пловдивски футболисти

Новият шеф на КЕВР: Няма да има изменение в сметките на хората, независимо какъв е пазарът

Независимо дали ще продължим с регулиран пазар или пазарът ще бъде либерализиран, потребителите трябва да са спокойни. Няма да има значително изменение в техните сметки

21 година след гибелта на 12 свищовски деца в Лим сръбски журналист издаде книга за трагедията

Дни преди да се навършат 21 години от трагедия в река Лим, в която изгубиха живота си дванадесет български деца, община Свищов представя първата книга, посветена на черния 4 април 2004 г

ЕС глоби 15 автокомпании с 458 млн. евро заради картелно споразумение

"Фолксваген" (Volkswagen), "Стелантис" (Stellantis ) и 13 други производители на коли и тяхната автомобилна асоциация бяха глобени днес с общо 458 милиона евро (495 милиона долара) от антитръстовите