Синдромът на измамника - коварен вирус, който най заразява интелигентните

24.07.2024 05:30 Димитрана Александрова

Три съвета на експертите по личностно развитие как да преодолеете съмнението дали заслужавате успеха си

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Справяте се блестящо с всичко, стигнали сте висока позиция в работата, очаква се скоро да получите повишение. И все пак не можете да се отървете от съмнението, че май не сте толкова способни, колкото е необходимо. Сега всички ви поздравяват и ви тупат по гърба, но скоро ще осъзнаят, че не го заслужавате.

Ако имате подобни опасения, значи страдате от т.нар. "синдром на измамника". Изпитват го и изключително успешни хора - даже по-често от посредствените.

Според изследователите синдромът на измамника се среща при онези, които си поставят амбициозни цели.

Те постигнат поредната и вдигат летвата по-високо, после отново и отново. Никога не спират, за да се насладят на успехите си и в крайна сметка никога да не са удовлетворени от постиженията си. В напрежението от непрекъснатия стремеж да изпълнят големите си планове, да отговорят на своите и на чуждите очаквания, започват да се страхуват дали не са "измамници" - дали са достатъчно умни, талантливи, прозорливи да вземат правилните решения, за да успеят и този път.

Всъщност в името на синдрома, пък и в същността му, има доза ирония. Хората, които се съмняват в себе си, не са измамници. По-скоро измамници могат да бъдат наречени хората, които смятат, че знаят всичко, оценяват се като суперспособни и умни, хвалят се с несъществуващи постижения. Страхът, че може да не ти стигнат силите да се справиш с висока цел, е признак на зрелост и интелигентност.

Това е първото, което психолозите съветват да осъзнаят хората, връхлетени от т.нар. синдрома на измамника.

Второто е да си дадат сметка, че са хора. А страхът и съмнението са естествена част от човешката природа. Само идиотите нямат страх, само глупаците нямат съмнения.

Третият съвет е да отхвърлят съмненията, че са успешни не заради усилията и способностите си, а заради късмет.

Да, късметът е важен, но в повечето случаи неговата "заслуга" е за провалите. Възможно е лошо стечение на обстоятелства или нещо дребно, непредвидено, неконтролируемо да провалят плановете и на най-подготвения човек. В нормалните общества обаче много рядко се случва обратното - добрият шанс да споходи и да задържи на върха неспособен човек. Успешните личности сами създават късмета, като мислят далновидно, работят усърдно, поемат премерени рискове. ()

След това е ясно какво да се прави със синдрома на измамника. Към него се подхожда като към проблем за решаване - с анализ, стратетия, план и конкретни действия.

Да, и този път летвата е поставена високо, но това никога не спира хората, които искат успех.

------ Женска болест ------

От "синдром на измамника" страдат по-често жените отколкото мъжете. Не че силният пол е имунизиран, но тези съмнения са присъщи обикновено на слабия пол поради еволюционни причини. Той спохожда дори дами, които стоят начело на световноизвестни корпорации или са направили главоломна кариера в киното. Че са го изпитвали споделят например шефката на "Фейсбук" Шерил Сандбърг и актрисата Джоди Фостър.

Мъжете са по природа по-самоуверени. Освен това хилядолетната традиция да са лидери е притъпила у тях синдрома на измамника. При жените той се изостря от обратния опит, понеже са свикнали да бъдат по-скоро изпълнители, а не личности със собствен успех, с признание, с висок пост. Затова - пак формирано от хилядолетната традиция - са склонни да се подценяват.

Обикновено изкачването по йерархичната стълба в професията им е струвало доста усилия. Въпреки заклинанията за равни права, и в най-развитите общества това, че жена е предпочетена за шеф вместо мъж, все още се смята за изключение, а не за правило. Намесва се и усещането, че голяма роля е изиграл късметът.

Така страхът, че могат да не се окажат на нужната висота, естествено преследва по-често жените.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Едно разхвърляно бюро - големи пречки пред успеха в кариерата

Когато шефът представя вашите идеи като свои

7 смъртни гряха на купон с делови партньори

Сегрегатор или интегратор - важна нагласа за успех

10 неща, които уверените хора правят и постигат успех

Липсата на самоувереност - най-лошият дефицит за успех. Упражнения да я добиете

Как да шутирате колега интригант

Познай кога да махнеш за сбогом на тази работа

Логиката зад мантрата "Не мисли лошо, за да не стане лошо", която носи успех

Правилото 10:90 или как реакцията ви само в 1 събитие води до 9 неприятности

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>