Пробив в науката: Може би ще има универсална ваксина срещу вируси

20.07.2024 21:57
Ваксина СНИМКА: Pixabay

Учените се надяват пробивът да е факт след пет до десет години

Обещаващ подход за създаване на универсална противогрипна ваксина - т.нар. "еднократна" доза, която осигурява доживотен имунитет срещу еволюиращ вирус, дават нови изследвания в САЩ. Това съобщава БТА, позовавайки се на електронното издание "Юрикалърт".

Проучването е на Университета за здраве и наука в щата Орегон и касае препарат срещу вирус, за който се смята, че е най-вероятно да предизвика следващата пандемия.

Данните от работата на учените са публикувани в изданието "Нейчър къмюникейшънс".

Разработената ваксина е предизвикала силен имунен отговор при нечовекоподобни примати, контактни с вируса на птичия грип H5N1. Препаратът не е базиран на съвременния щам - на приматите е поставена инжекция срещу грипния вирус от 1918 г., убил милиони хора по света.

"Вълнуващо е, защото в повечето случаи този вид фундаментални изследвания напредват в науката постепенно", казва д-р Джона Саша, който е водещ автор на изследването. Според него разработката "може да се превърне във ваксина след пет години или по-малко".

Шест от 11 нечовекоподобни примати, ваксинирани срещу вируса, са оцелели след излагане на един от най-смъртоносните вируси в света днес - H5N1. Шестте, неваксинирани индивида, изложени на инфекцията, са починали от болестта.

Д-р Саша е на мнение, че разработката "абсолютно" може да бъде полезна срещу други мутиращи вируси, включително и SARS-CoV-2.

Съавторът на изследването Дъглас Рийд от Центъра за изследване на ваксините към Питсбъргския университет смята, че ако смъртоносен вирус като H5N1 зарази човек и предизвика пандемия, то трябва бързо да се действа и да се приложи нова ваксина.

Разработката се различава от обичайните ваксини, включително съществуващите срещу грип, предназначени да предизвикат реакция от антитела. Те са насочени към най-новата мутация на вируса, отличаваща се с подреждането на протеините, покриващи външната повърхност. "Проблемът с грипа е, че той не е само един вирус. Подобно на SARS-CoV-2, винаги еволюира в следващия вариант и винаги сме оставени да гоним къде е бил вирусът, а не къде ще бъде", коментират учените

Протеините с шипове по външната повърхност на вируса еволюират, за да се изплъзват от антителата. В случая с грипа ваксините се актуализират редовно, като се използва най-добрата оценка за следващата мутация на вируса. Понякога тя е точна, понякога не толкова, отбелязват специалистите.

За разлика от тях, специфичен вид Т-клетки в белите дробове се насочват към вътрешните структурни протеини на вируса, а не към непрекъснато мутиращата му външна обвивка. Тази вътрешна част не се променя много с течение на времето - представлявайки стационарна цел за Т-клетките, които могат да търсят и унищожават всички клетки, заразени със стар или новоразвит грипен вирус.

Забележително е, че шест от 11-те ваксинирани примати оцеляват след излагането на въздействието, въпреки продължилия цял век период на еволюция на заразата.

"Това се получава, защото вътрешният протеин на вируса е добре запазен", казва д-р Джона Саша. "Толкова добре, че дори след почти 100 години еволюция вирусът не може да промени тези критично важни части от себе си".

Изследването повишава потенциала за разработване на защитна ваксина срещу H5N1 при хората.

Новото проучване показва, че чрез синтезиране на по-съвременни шаблони на вируса ваксините срещу цитомегаловирус могат да са ефективен и дълготраен имунен отговор срещу широк кръг от нови варианти.

"Мисля, че в рамките на пет до десет години е реалистично да се направи еднократна инжекция срещу грип", отбеляза д-р Саша.

Други от Докторе кажи

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

>