Галин Цоков: По-добрите резултати ни задължават да продължим с реформите

16.07.2024 12:34
Галин Цоков Снимка: Пресцентър на МОН

За една година извървяхме пътя от най-ниските отчетени резултати до най-високия среден брой точки на държавните зрелостни изпити. Това се случи на фона на редица реформи, които инициирахме. Днес можем да кажем, че по-добрите резултати, които се постигнаха на изпитите ни задължават да продължим с промените. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков откри заседанието на ръководителите на регионалните управления на образованието в цялата страна, съобщиха от пресцентъра на МОН.

„През тази година стартирахме промяна и на националното външно оценяване като заложихме над 50% практическите задачи в изпита след 10. клас", подчерта проф. Цоков. По думите му въпреки голямата промяна, учениците са се справили на ниво съпоставимо с предходната година, което показва, че могат и успешно решават практически задачи. „Затова трябва да задълбочим промените – не само в изпитите, но и в модела на преподаване, както и в структурата и съдържанието на учебните програми, така че в процеса на обучение учениците ни да не трупат наизустени знания, а да изграждат умения за живота", обясни министърът.

„За по-добрите резултати е допринесъл всеки в образователната система – от експертите в министерството и тези в регионалните управления до директорите и учителите", каза министър Цоков и благодари на всички за последователната работа през годината. Според него само с мотивирани от резултатите и отдадени на работата си учители е възможно да се продължи с необходимите промени в образователната ни система.

Четири области повишават резултатите си на всички външни оценявания, както и на държавния зрелостен изпит по български език и литература. Това са Бургас, Пазарджик, София-област и Търговище, показа анализът, представен на срещата. Равносметката е, че в почти всички райони на страната се наблюдава повишение на средните резултати от националните външни оценявания и на държавните зрелостни изпити.

Сред по-малките ученици от 4. и 7. клас е отчетлива тенденцията за повишаване на резултатите по математика. В предишни години те бяха значително по-ниски от тези по български език и литература, а сега се наблюдава сближаване. Средният резултат на четвъртокласниците по БЕЛ тази година е 72,6 точки при 70,53 през 2023 г. По математика средният резултат от изпита е 70,5 точки - с над 6 точки повече от миналата година, когато четвъртокласниците са имали средно 64,4 т.

Още по-осезателно е повишението на резултатите по математика на изпита след 7. клас. Средният резултат е 42,9 точки, което е със 7,61 повече от миналата година. Сериозен напредък по математика се отчита в областите Търговище, Ямбол, Шумен, Плевен, Разград и Велико Търново. Сред причините за тези по-добри резултати е целенасочена работа на регионалните управления по образованието и самите училища, където са провеждаха пробни изпити и допълнителни часове, бе коментирано по време на срещата. Като положителен сигнал бе отчетено и че училищата с голям брой ученици от уязвими групи също повишават резултатите си.

На държавния зрелостен изпит по български език и литература след 12.клас резултатите тази година са най-високите от въвеждането му до сега - 58,48 точки. Повишават се много добрите и отличните оценки за сметка на слабите, средните и добрите. Причините отново са организираните пробни изпити, както и допълнителната подготовка по български език и литература. Повишават се резултатите и на втория задължителен зрелостен изпит. Средният брой точки от него е 67,18 т. Повишение се наблюдава по предметите, по които традиционно се явяват много зрелостници - английски език, биология и здравно образование, география и икономика и математика. „Отчетените резултати не трябва да ни успокояват, а напротив – да ни мотивират за надграждането им в следващите години", бе коментирано по време на срещата.

Други от Просветни

Великотърновския университет с втора Зимна школа по калиграфия за иконописци

За втора година Православният богословски факултет на Великотърновския университет организира Школа по калиграфия за иконописци. Проявата е част от Евтимиевите дни

Николай Вълканов: Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути!

Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути. Това каза зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София бе деветата церемония и "24

Оценка за дисциплината? От “връщате ни в комунизма” до “и в Италия е така”

Въвеждане на оценка за дисциплина в училище чрез промяна в Закона за предучилищното и училищното образование поиска синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”

Академичните оскари усмихнаха еврокомисар, вице, министри, ректори и студенти (Галерия)

Българските университети са лидер на Балканите по чуждестранни студенти. За да продължим да развиваме висшето образование министерството ще направи нова програма за привличане на студенти от трети

Министър Вълчев свика съвещание на регионалните управления на образованието

Елиминиране на формализма, намаляване на административната тежест и промяната от заучаване към функционалност на знанията на учениците. Това са част от приоритетите

>