Делят на две Закона за движението по пътищата

13.07.2024 10:52 Марияна Бойкова
МАЛИНА КРУМОВА
Обучението и изпитите на кандидатите за шофьори отиват във втория закон.

Нов Закон за движението по пътищата и друг, рамков - за пътнотранспортната система, предлага Държавната агенция “Безопасност на движението по пътищата”. Тя е публикувала за обществено обсъждане консултационни документи по двата проектозакона.

Това не е първият път, когато този закон се дели. През 2018 г.

той се разрои на три проекта на

отделни закони,

които стигнаха до обществено обсъждане.

Тогава отново първият беше Закон за движението по пътищата, вторият - за водачите на моторни превозни средства, и третият - за пътните превозни средства. След дългото им писане и обсъждане така и не се стигна до приемането им от тогавашното правителство, а след това и от парламента.

Сега идеята е законите да са два. В мотивите на агенцията се казва, че трите закона, които регламентират политиката по безопасността, са Законът за движение по пътищата, Законът за пътищата и Законът за автомобилните превози.

През периода 2014 – 2023 г. първият е променян 50 пъти, вторият - 23 пъти, и третият – също 23 пъти. Честите изменения са индикация за това, че законите не уреждат първично изцяло всички обществени отношения. Промените невинаги водят до своевременно актуализиране на подзаконовата нормативна уредба. Пример за това е действащият в момента Правилник на прилагане на Закона за движението по пътищата, чието правно основание за издаване е отмененият вече закон.

Освен това към всеки от тях има много подзаконови нормативни актове,

общо това са 70 наредби

Според агенцията големият обем от подзаконови нормативни актове създава трудности при прилагането им както от страна на администрацията, така и от страна на участниците в пътнотранспортната система.

“Предложението за промени в законодателството и разделянето на Закона за движението по пътищата в два законопроекта целят яснота и структуриране. В Закона за движението по пътищата да останат само правилата за движение, контролът и административно наказателните разпоредби. Така той ще е по-кратък и разбираем за всички участници в движението. 

Вторият законопроект,  за пътнотранспортната система, е рамков. Целта му е да систематизира връзките и взаимодействията между тези отделни елементи в системата човек - път - автомобил и да определи ясно отговорностите на институциите по отношение на всеки един от тях”, поясни Малина Крумова, председател на Държавната агенция “Безопасност на движението по пътищата”.

 Според нея в този закон ще се уредят регистрацията, техническата изправност на автомобилите, обучението на водачите, като ще се попълнят някои празнини, например за сервизната дейност.

В него ще е и редът за обучение на кандидатите за книжка, правилата за автошколите, изпитите. Ще се регламентират и ролята на инфраструктурата и отговорността на стопаните на пътя към безопасността на движението.

“Важно е да се определи ясно и непротиворечиво взаимодействието между отделните системи, които въздействат върху пътнотранспортния травматизъм”, казва тя.

Целта на двата законопроекта е създаване на трайна, устойчива и разбираема за участниците в движението по пътищата нормативна уредба. Тя трябва да отчита пътнотранспортната обстановка и да позволява лесно идентифициране на нарушенията.

Друга голяма цел е опазване на живота и здравето на участниците в движението, улесняване на придвижването и опазване на имуществото, намаляване на травматизма по пътищата и на социалните и икономическите загуби за обществото. Очакваният резултат е

намаляване на броя на жертвите

и на нарушенията на правилата

Очаква се, че по-бързото и ефективно налагане на санкции и събиране на глоби ще дисциплинира водачите.

Предвижда се свързаност на информационните системи на различните държавни структури, за да се подобри контролната дейност.

Смята се, че ще се създадат условия за повишаване на безопасността на уязвимите участници в движението по пътищата като велосипедисти, пешеходци и пътници.

За предложения към законовите промени се дава 14-дневен срок.

Други от От страната и света

Православен календар за 16 януари, вижте кой има имен ден

Преп. Гавриил Лесновски,  Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар Преп. Гавриил Лесновски е един от тримата велики последователи на св. Иван Рилски

Само в "24 часа" на 16 януари - Ако общината мълчи и не дава зелена светлина за солар на покрива, значи е съгласна

Само в "24 часа" на 16 януари четете: Димитър Ганев, "Тренд": У опитния Желязков не се забелязват резки движения, а липсата на интерес от нови избори споява тази тройна коалиция Ако общината мълчи и

Майсторски зададените въпроси осигуряват влияние и успех

Важно е да сте наясно с намерението си - питате, за да покажете съпричастие, за да разберете или за да притиснете "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех

Учат третокласници в Бургас как се ползват белезници, жилетки и палки и как се свалят отпечатъци

Националната програма "Детско полицейско управление" е по инициатива на МВР 16 училища в Бургас си имат детски полицейски управления, в които третокласници усвояват важни житейски уроци

На червен сигнал май товарен влак на БДЖ удари частен - уволнения и поискани оставки след 2-ма мъртви и 6 ранени (Обзор)

От МВР допускат грешка на служител на държавната железница Премиерът Главчев отстрани зам.-министър по предложение на транспортния министър Стоянова, която настоя шефовете на НКЖИ и на "БДЖ - Товарни

>