Ученици измерваха сърдечен пулс по кардиограма на състезание по природни науки

05.07.2024 10:47
Снимка; МОН

60 ученици от цялата страна се включиха в Националното състезание за ключови компетентности по природни науки. Тази година темата бе "Природните науки и медицината", която постави учениците в близки до живота и реалността ситуации, изправи ги пред проблеми, които могат да бъдат решени чрез знания и умения по природни науки - химия, биология, физика, и математически изчисления, съобщават от МОН.

Участниците имаха задача да определят честотата на сърдечния пулс по кардиограма, да направят изводи за мощността на сърцето и да обяснят защо налягането на китката не е толкова точно, колкото това на лакътя. Учениците заедно измерваха, смятаха, боравиха с формули, дори се налагаше сами да съставят формули.

Задачите в това състезание са интердисциплинарни и много близки до живота, за да може всеки ученик да разпознае себе си и като компетентен в съответната природна област, и като гражданин, който може да бъде полезен и има самочувствие на човек, който се справя с предизвикателства.

Състезанието измерва съобразителност и способност за преценка. Една от оценяваните компетентности при представянето на отборите е свързана с това доколко състезателят умее да създава интерес у публиката и доколко е убедителен.

Решаваща за състезанието е думата "умения", която е в основата на екипната работа на формираните отбори.

Всеки регион от страната участва с по двама състезатели. Участниците бяха разпределени на случаен принцип в десет отбора с по шестима състезатели.

На първо място с 49.3 точки е отборът, в който участваха Дона Димова от МГ във Варна, Стилиян Узунов от ПМГ във Велико Търново, Траян Илиев от ПМГ в Силистра, Кристина Манова от ПМГ в Ямбол, Валерия Стоянова от ППМГ във Враца и Красимир Маргаритов от Езиковата гимназия в Добрич.

Тази година домакин на състезанието беше Езикова гимназия „Пейо Яворов" в Силистра.

Други от Просветни

Великотърновския университет с втора Зимна школа по калиграфия за иконописци

За втора година Православният богословски факултет на Великотърновския университет организира Школа по калиграфия за иконописци. Проявата е част от Евтимиевите дни

Николай Вълканов: Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути!

Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути. Това каза зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София бе деветата церемония и "24

Оценка за дисциплината? От “връщате ни в комунизма” до “и в Италия е така”

Въвеждане на оценка за дисциплина в училище чрез промяна в Закона за предучилищното и училищното образование поиска синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”

Академичните оскари усмихнаха еврокомисар, вице, министри, ректори и студенти (Галерия)

Българските университети са лидер на Балканите по чуждестранни студенти. За да продължим да развиваме висшето образование министерството ще направи нова програма за привличане на студенти от трети

Министър Вълчев свика съвещание на регионалните управления на образованието

Елиминиране на формализма, намаляване на административната тежест и промяната от заучаване към функционалност на знанията на учениците. Това са част от приоритетите

>