3 коварни желания, които издават вътрешна неувереност, и как да не саботират успеха ви

06.07.2024 05:30 Димитрана Александрова

Страхът, че не са достатъчно добри, често мъчи и успешните хора. Защо трябва да го овладеете

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Петров/а се справи отлично, казва шефът ви. Похвалата му за колегата/колежката ви жегва. Не сте пренебрегнати, защото вие не сте работили по тази задача. Не се чувствате недооценени по принцип, защото началникът много пъти и вас е хвалил. Не сте завистливи по характер (или поне така смятате). Тогава защо ви спохожда лошо чувство заради комплимента по адрес на Петров/а?

Вероятно изпитвате вътрешна неувереност, че не сте достатъчно добри. И тя няма общо нито с колегата/колежката, нито с шефа ви. Тя си е ваш проблем, с който сами трябва да се справите.

Неудачници и отличници

Обикновено се смята, че неувереността е присъща на хората, които не притежават качества и често са се проваляли. Заради това те не вярват в успеха и се завъртат в омагьосан кръг, от който не намират смелост да се измъкнат. Вътрешната неувереност, страхът, че не са достатъчно добри ги карат да бягат от предизвикателства. Или пък да ги поемат с притеснение и точно заради него да се провалят.

Психолозите обаче казват, че вътрешната неувереност се среща много често и при способни, упорити в преследването на целите си, успешни хора. Точно защото постигнатото и стремежите им са големи, те имат съмнение в себе си дали следващия път ще се справят и се страхуват, че в някакъв момент могат да се издънят.

От една страна, това е реализъм. Във всяка професия и на всеки пост се случва да възникнат непредвидени обстоятелства, които да саботират успеха. Каквото и да правите, за да държите всичко под контрол, има и нещо, което се нарича късмет. Понякога той просто се обръща срещу вас. И животът, и работата невинаги вървят по план. Умният човек го знае, наистина прави всичко възможно и необходимо, за да се застрахова, но не се терзае в аванс от песимистични очаквания.

Когато се терзае, неувереността в себе си се превръща в капан. Той през цялото време се тревожи дали се справя достатъчно добре. Дори когато постигне успех, не може да му се зарадва силно, защото е вдигнал летвата високо и се опасява, че следващия път няма да е в състояние да я прескочи.

Не е вярно, че само неудачниците изпитват неувереност, тя е присъща и на успешните хора, защото е състояние, което в известна степен не зависи от резултатите, обясняват специалистите.

Вярно е обаче, че резултатите зависят от самоувереността и психолозите препоръчват непременно да поработите за нея, ако забележите, че ви липсва.

Малко странни признаци

Забелязването е трудно, когато сте от хората, които не са претъпкани с комплекси, не се смятат за некадърници, не са били застигнати от провали, които са смачкали самочувствието им. Ако сте общо взето успешни и имате обективна представа за качествата си, някои от признаците за вътрешна неувереност може да ви се видят малко странни, предупреждават експертите.

1. Желание за превъзходство. Точно него издава случката с шефската похвала към Петров/а, която кой знае защо вас ви жегва. Стремежът винаги да надминавате всички останали, да сте първи в работата и във всяка област на живота е знак, че се опитвате да докаже на света колко сте добри.

Този стремеж по принцип е положителен, но е в нездравословна доза, когато ви се зловидят признанията за другите. Вътрешната неувереност ви кара да мислите, че чуждите успехи по някакъв начин отнемат от вашия успех. Заради нея гледате на всеки като на враг, независимо дали ви е конкурент или не. Дори когато той не ви е победил в състезание, а просто си е свършил своята си работа като отличен професионалист, вие се чувствате засегнати.

Специалистите съветват да осъзнаете това като признак за свой комплекс и да се борите с него. Хората, които са истински уверени в себе си, могат да приемат успехите на другите и даже да им се радват. Гледайте си вашата работа, давайте най-доброто и приемайте за естествено, че и останалите правят същото.

2. Желание за перфекционизъм. Вътрешно неуверените много често се престарават. Те се страхуват да не допуснат грешка и проверяват всичко по 100 пъти. Същевременно изпипват всички детайли, защото искат да покажат, че са отличници - и на себе си, и на другите.

Прекаленият стремеж към съвършенство обаче може да доведе до неефективност. Първо, съвършенството е трудно постижимо. Второ, надали някой го иска. Вероятно за изпълнението на вашата задача шефът така е разчел ресурсите, в това число и времето, което трява да й посветите, че да я изпълните добре, а не перфектно.

За да потушите вътрешната си неувереност, не бива да се престаравате - това ще ви струва много усилия и работни часове.

Разбира се, че не бива да допускате посредственост. Но се научете да спирате, когато сте стигнали до нужния резултат.

3. Желание за одобрение. Хората, които има съмнения в способностите си, изпитват нужда непрестанно да получават признание от другите. Те се нуждаят от тяхното одобрение, за да хранят своята увереност.

Тук има разлика между тези, които наистина имат основание да не се доверяват на качествата си поради лош опит, и тези, които са успешни, но нямат достатъчно самоувереност. Едните се съветват с колеги и шефове, искат да получат одобрението им как ще работат по задачата още предварително. Другите знаят какво да правят и го правят, но са изключително чувствителни, когато някои ги критикува или пък не ги награди с достатъчно аплодисменти за постигнатото.

Всеки човек има нужда от признание, но болезненото преживяване на липсата му или постоянната неудовлетвореност от силата му определено е признак на вътрешна неувереност. Ще ви помогне да се отървете от нея, като приемете мисълта, че не може всички да ви харесват.

Понякога, особено в службата, няма да получите заслужените похвали заради най-различни причини. Да речем, заради колегиална завист, заради лош управленски стил или заради нежеланието на шефа ви да придружи похвалата с още някакъв бонус. Това е разочароващо, но свикнете, че е ценно и сами да си изказвате удовлетворение.

Страхотно е другите да ви одобряват. Дори по-важно е обаче вие да се чувствате доволни от себе си. Това е ключът към преодоляването на вътрешната неувереност.

Вашата себестойност от вас зависи

Човек, който се страхува, че не е достатъчно добър, и не осъзнае навреме това като проблем, сам пречи на самочувствието и развитието си, изтъкват психолозите. Той по-трудно се съвзема след провал, защото не е в състояние да анализира обективно случилото се и преди всичко се самообвинява. Когато има серия от неблагополучия, е склонен да изпадне дори в депресия.

Колкото повече изпитвате вътрешна неувереност и не се борите с нея, толкова повече доказателства можете да намирате, че не сте достатъчно добри, обясняват специалистите. "Похвалиха Петров/а, а не мен", "Презентацията можех да я изпитам повече", "Иванов не е съгласен с мен, значи ме критикува" са все мисли в тази посока. Обърнете гледната си точка и търсете с какво да повишавате самочувствието си, а не да засилвате страха си, че не сте достатъчно добри.

Като шефът хвали Петров/а, спомнете си колко въодушевени се почувствахте, когато похвали вас. Кажете си, че презентацията е станала отлична и си благодарете, че сте се справили. Помислете си, че Иванов иска да ви помогне със своето мнение. Пък и да не иска, вие ще извадите ценното и сами ще си помогнете благодарение на неговата критика.

Не пазете в дълбока тайна от себе си вътрешната си неувереност и страха, че не сте достатъчно добри. Направете си списък с нещата, в които вярвате, че сте силни, и го четете всеки път, когато се съмнявате в себе си. Оглеждайте се за доказателства, напомняйте си постиженията си. Търсете потвърждение за всичко това и от хората, които ви обичат, препоръчват психолозите.

Така постепенно ще изградите своята себестойност и ще се научите да потискате вътрешната си неувереност. Всеки човек се страхува, че може да се окаже в някаква ситуация недостатъчно добър, за да се справи. Но всеки трябва да е достатъчно силен, за да знае, че ще преживее провала, ако и когато той се случи. Ще си направи нужните изводи и ще опита отново, но няма да живее в самосъжаление.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

5 признания, които няма да чуете от шефа. Ако ги отгатвате, вдигате шанса си за успех

Като се ядосвате на колега, го овластявате. Техники за самоконтрол

Защо е опасно да плащате "данък удовлетворение" в работата и кога да спрете

Как да се оправяте с колега всезнайко

Какво е почтен егоизъм и как води към успех

Научно доказано: Първа точка в дневния график "5 минути усмивка" променя живота

Зони на комфорт, разтягане и дискомфорт - как помагат за успех в работата

Паникьор, непукист, реалист или що е то полезна тревожност и как ви води напред в кариерата

Принцип на Айзенхауер и матрица на Кови или как да класифицирате задачите и да побеждавате

Изяжте жабата - ключов принцип за ефективност и успех в работата

Други от От страната и света

Великобритания отложи новите банкови правила за 2027 г.

"Банк ъв Ингланд" (Bank of England) обяви днес, че отлага прилагането на новите правила за британските банки за 2027 г., за да види как администрацията на Доналд Тръмп ще приложи глобалните Базелски

ПП внесе 3 законопроекта, сред които един за такса върху руския газ

„Продължаваме Промяната" внася в Народното събрание 3 законопроекта, с които се въвежда вноска върху транзита на руски газ и се решава проблемът с изискванията за биоетанола в бензиновите горива

Вижте седмичния отчет на община Русе

РЕСОР „ОПАЗВАНЕ НА ОКОЛНАТА СРЕДА И КОМУНАЛНИ ДЕЙНОСТИ": продължават строителните дейности по ремонт и подготовка преди полагане на нова асфалтова настилка на подхода

Отиде си един от последните оцелели от концлагера "Белене" - Никола Даскалов

На 90-годишна възраст е починал Никола Даскалов. Това съобщиха от семейството му във фейсбук. Той е един от последните живи лагеристи от комунистическия концлагер "Белене" от 50-те години

Арт салонът „ За любовта…“ ще се проведе в Русе през февруари

Два концерта и спектакъл на Драматичен театър Търговище ще са акцентите в тазгодишното издание на Арт салон „ За любовта...", което ще се проведе от 11 до 15 февруари в Голямата зала на Доходното

>