Зеленски: Украйна обсъжда транзита на азерски газ за Европа

03.07.2024 17:27
Зеленски посети войските в Донецка област СНИМКА: Х/@ZelenskyyUa

Украйна води преговори за изпращане на природен газ от Азербайджан към Европейския съюз, тъй като се стреми да запази ролята си на транзитна страна и да помогне на западните съседи да осигурят енергийната си сигурност. Това заяви президентът на страната Володимир Зеленски в интервю за Блумбърг.

Сделката за замяна на руски газ с азерски доставки е "едно от предложенията", които се обсъждат в момента, каза Зеленски в интервюто си за агенцията и добави: "Сега с това се занимават служителите от кабинета".

Европа се опита да се откаже от руския газ след началото на войната на Москва срещу Киев, но някои европейски държави продължават да получават руско синьо гориво чрез тръбопровода, който пресича Украйна. Споразумението, което обхваща това транзитно споразумение, изтича в края на 2024 г. и тъй като войната все още бушува, много наблюдатели на пазара очакват газовите потоци по този маршрут да спрат.

"Сега се обмислят алтернативни стъпки за това как можем да използваме тръбопровода с друг доставчик на газ, друга държава. Водят се преговори. Ние не искаме да продължаваме газовия договор с Руската федерация. Не искаме те да правят пари тук", каза Зеленски.

Интервюто на украинския президент допринесе за поевтиняване на природния газ в Европа, като към 16:45 часа българко време фючърсите на нидерландския газов хъб TTF поевтиняват с 2,5% към 32,70 евро за мегаватчас (MWh), отправяйки поглед към важното ценово дъно около 32,29 евро от 10-и юни.

Настоящата сделка между украинската държавна енергийна компания "Нафтогаз" и руската "Газпром" беше подписана през 2019 г.

Агенция Блумбърг съобщи преди време, че през миналия месец европейски служители са преговаряли за продължаване на транзита на синьо гориво през Украйна.

Някога Украйна беше основен транзитен коридор на руски природен газ за Европа, задоволявайки около една четвърт от нуждите на ЕС. Транзитът се сви, след като Русия пусна алтернативни маршрути, заобикалящи Украйна, и когато Москва ограничи повечето потоци към големите вносители в Европа в разгара на енергийната криза през 2022 г. Русия все още доставя около 15 милиарда кубически метра газ годишно през Украйна, предимно за Словакия и Австрия.

Междувременно Азербайджан заяви, че иска да увеличи износа си на газ за Европа, но все още не е осигурил достатъчно дългосрочни сделки, за да инвестира в по-нататъшно производство, пише БНР. Докато не успее да увеличи своя капацитет, може да разменя товари с Русия, което не е необичайно на пазарите на петрол и газ, когато не е възможно физически да се достави гориво от едно място на друго.

Въпреки че на теория това може да е от полза за Русия, ако се позволи на Москва да изпраща своя газ другаде, подобно решение вероятно би било временно, отбелязва Блумбърг.

Други от От страната и света

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля", пишат очевидци в социалните мрежи.  Инцидентът е станал около 10 ч. днес на бул. "Ломско шосе". Причината не е ясна

КЗК образува производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" заради решение за доставка на лични предпазни средства

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на вътрешните работи (ГД "ПБЗН"-МВР) по

Експерт: Ако влаковете бяха пътнически, жертвите щяха да са стотици

Ако влаковете бяха пътнически, вероятно жертвите щяха да са стотици. Това сподели експертът по управление и цифровизация в железопътния транспорт Людмил Иванов за челната влакова катастрофа край

Закопчаха момчета на 16 и 18 г., хванати с дрога в жилище в Лясковец

Досъдебно производство за държане на наркотици е започнато в РУ Горна Оряховица. На 15 януари около 19:30ч. в дом в град Лясковец е извършена проверка на двама криминално проявени

Финансовият министър на САЩ: Доларът трябва да остане световната резервна валута

Доларът ще остане световната резервна валута, заяви вчера Скот Бесент, посочен да оглави министерството на финансите от Доналд Тръмп, като изложи визия за "нова икономическа златна ера"

>