Майката на патриарх Даниил е преподавала информатика в Смолян, баща му е служител на МВР и ДС

02.07.2024 14:13 Валентин Хаджиев
Първа литургия на патриарх Даниил в катедралния храм "Св. Александър Невски"

"Беше не по-различен от всички нас, с изключение на това, че бе вглъбен в себе си. Не съм предполагал в ония години, че ще се стане духовник, а още повече патриарх на България."

Това каза връстник на новия водач на БПЦ Даниил от Смолян. Той предполага, че преломният момент е настъпил, когато е бил студент в София.

 Патриарх Даниил е роден със светското име Атанас Трендафилов Николов в Смолян в семейството на Тодорка и Трендафил Николови. В родопския град завършва основно и средно образование и през 1996 г. записва английска филология в СУ "Св. Климент Охридски".

Родителите му вече са покойници. Баща му Трендафил Николов е работил 26 години в полицията в Смолян. Постъпил е през 1966 г. като разузнавач в Криминална полиция. 3 г. по-късно става началник на отделение.

През 1974 г. оглавява отдел "Политическо възпитание", а след това заема поста зам.-началник на Окръжното управление на МВР. Пенсионирал се е с чин полковник през 1992 г. като началник служба "Полиция" - пост, който е заел година преди това.

През 2016 г. бащата на новия патриарх се появява в списък от 32-ма души на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.

В документа е публикувано, че Трендафил Тодоров Николов е работил в структурите на ОУ на МВР – Смолян, ДС като щатен служител и със заповед от декември 1970 г. е назначен за инспектор IV степен.

Комисията разкрива данните във връзка с това, че Трендафил Николов е бил общински съветник до 28 август 1990 г.

Бащата на патриарх Даниил е родом от смолянското село Кремене, където сега живеят 14 души. След пенсионирането си събира материали за родното си място и издава книга за селото и родовете в него в 148 страници.

В нея със страст разказва за миналото на красивото селце и от редовете личи нескритата надежда да го има поне в спомените на поколенията.

Майката на Даниил е дългогодишен учител. Била е преподавател по информатика в някогашния Икономически техникум, сега  Професионалната гимназия по икономика "Карл Маркс". Подготвила е десетки ученици.

Хората в Смолян си спомнят, че Тодорка Николова приела обязаност да поддържа параклиса "Св. Дух" в енорията на църквата "Св. Неделя" още в годините на атеизъм.

Трендафил и Тодорка имат и друг син - Петър, който живее в Гоце Делчев.  От 10 години той е там със семейството си. Управител е на "Непар" ЕООД, което е фирма на Неврококопската света митрополия.

Петър Николов управлява хотел "Неврокоп" в центъра на Гоце Делчев, който преди години бе купен от Неврокопската епархия.

Други от Регион

18-годишен преби майка си в Стара Загора, тя е в болница

На 15.01.2025г., в 01.38 часа, в Първо РУ-Стара Загора, е получен сигнал, че в същия град на 56-годишна жена е бил нанесен побой от сина й – 18-годишен

Бягство от полицията край Цалапица ще коства над 30 000 лв. на дрогиран водач

Отделно е условната му присъда от 6 месеца Водач, седнал зад волана на мерцедеса си след употреба на канабис и бягал от полицията по магистрала "Тракия" от землището на Труд до района на Цалапица

"Монди" прие разговор за бъдещето на завода в Стамболийски в Министерството на икономиката

След отправена официална покана за среща към висшия мениджмънт на „Монди Груп" със седалище в Обединеното кралство в Министерството на икономиката и индустрията е получено писмо от главния

Година условно и две - без книжка, получи Хасан от Розино за смъртта на пешеходец в Карлово

Опитах се да избегна удара, но от дясна страна имаше коли и не успях, заяви подсъдимият 12 месеца условно с 3-годишен изпитателен срок получи Хасан Топач от карловското село Розино

6 години затвор за шофьор, причинил смъртта на 14-годишно момче на пътя

Окръжният съд в Стара Загора постанови първоинстанционна присъда, с която наложи на 60-годишния Димитър Косев наказание в размер на шест години лишаване от свобода, при първоначален „общ" режим

>