Едни изгубени 3000 гласа ли дръпнаха “в миналото” знаковите доскоро за ДПС Рамадан Аталай и Филиз Хюсменова

01.07.2024 08:30
ФИЛИЗ ХЮСМЕНОВА
РАМАДАН АТАЛАЙ

Депутатът ветеран на минус 1400 в Пловдивско, там му искат оставката, а тя - минус 1700 във Варна. Новото начало е факт, структурите са важни, обяви Пеевски

След 27 години без прекъсване в парламента Рамадан Аталай - ветеранът и на 50-ото НС, и на предишните няколко, може за първи път да бъде изваден от активната политика. Трети ден наблюдатели гадаят какъв знак е, че пловдивската структура на ДПС свали доверието си от него и поиска оставката му. Посоченият официално мотив - като водач на листата в областта губи гласове.

Безпрецедентното завоюване на второто място на парламентарния вот от движението бе шумен успех, но тихо в тесния лидерски кръг на партията тече и друг анализ. Резултатът от секциите в Турция е твърде скромен и в някои избирателни райони на страната ДПС преброи всеки един загубен избирател.

Така само за седмица от парламентарната група първо си тръгна друго знаково лице - Филиз Хюсменова, после беше изключена новата зам.-председателка на движението Айсел Руфад. Сега се чака съдбата на Аталай, а между тези събития бе арестуван бившият председател на партията във Варна Сали Табаков, който бе обвинен в пране на пари, а в дома му бяха открити към милион лева.

И Хюсменова е свързана с Варна - бе водачка на листата там и с оставката си пое отговорност за ниския резултат. На 9 юни партията получи 7883 гласа, миналия април имаше 9594.

В съседната област Шумен пък е преминала политическата кариера на Айсел Руфад - 5 мандата бе зам.-кмет на Нови пазар, според някои можело да се очакват проверки на работата ѝ в общината. Тя бе начело на областната партийна структура, а това е първият ѝ депутатски мандат. Руфад е била свалена и от поста си на областен председател, но засега отказва да хвърли оставка като народен представител и остана независима.

Местни активисти търсят причината за изключването ѝ във вота от чужбина, за който отговаряла като зам.-председател на ДПС. Удар за партията бе да получи близо 20 хил. по-малко в сравнение с изборите от април м.г., и то при положение че в Турция още имаше енергия от местните избори там през пролетта, в които изселниците ни участваха активно.

При разпределението на отговорностите на двамата съпредседатели почетният лидер Ахмед Доган постави пред Джевдет Чакъров международните контакти и вота зад граница, а пред Делян Пеевски - разширяването на вътрешната изборна география с привличане на избиратели, които преди не са гласували за ДПС. Чакъров водеше евролистата, но отстъпи мандата. Той не се е изказвал от изборите насам, а и в кампанията почти нямаше публични изяви на национално ниво.

Иначе мотивите за тримата отлъчени дотук не са прецедент, защото и през годините в ДПС е имало наказани за изборни резултати и игри. През 2017 г. още с влизането си в парламента Ангел Исаев стана независим, защото получи мястото с преференции и отказа да го отстъпи. Заради скандала с оставка отговорността пое покойният Камен Костадинов. Той бе водач на бургаската листа, от която Исаев влезе в парламента.

При Аталай, чието напускане на парламента пожела организацията в Пловдив-област, загубата е на близо 1400 гласа (6427 бюлетини на 9 юни спрямо 7811 миналия април). “Не става дума само за тези резултати, Аталай е първи в нашата листа на последните 5 вота и тенденцията е низходяща”, обясни за “24 часа” пловдивският лидер Юксел Расим. Аталай е част от тясното ръководство на ДПС от години, а обвинения от структура към лидер са прецедент в тази партия.

“Новото начало за ДПС е факт. Който не го разбира, остава в миналото. За нас най-важен е гласът на хората и волята на структурите”, коментира Пеевски, който събра този уикенд депутатите и общинските кметове.

Някои направиха елементарен прочит на думите му и процесите от последните дни - че си отивали хора, верни на Доган. Но по-дълбокият анализ сочи към думите на самия Доган, обявявайки Пеевски за новия председател - че ДПС се е превърнала в партия корпорация, т.е. някои хора работят за нея само ако имат изгода, идва времето това да спре. Може би раздялата с определени ветерани индикира такъв процес.

Други от От страната и света

Инж. Илиян Терзиев: Цените на имотите ще растат

Цените на имотите и очакванията на строителния бранш след гласуването на редовно правителство представи председателят на Камарата на строителите в България Илиян Терзиев. „Имотите няма да поевтинеят

Кола се вряза в протестиращи студенти в Белград, момиче е тежко ранено

Студентка от Юридическия факултет към Белградския университет бе тежко ранена днес, след като автомобил се вряза в протестиращи студенти в Белград, съобщи сръбската национална телевизия РТС

Теменужка Петкова: Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси

Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова при встъпването си в длъжност днес, съобщават от Министерството на финансите

Павлина Панова: КС няма да решава други дела преди да се произнесем по изборния процес

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела. Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като уточни

Две изложби представят в Русе творби на модерното и съвременно европейско изкуство

Румънският куратор Дан Тудор Труйка представи тази вечер в Художествената галерия в Русе две изложби - Седмото издание на Международно биенале „Данубиан" и самостоятелната изложба на Владимир Паун

>